niedziela, 11 grudnia 2011

Mijający tydzień - Świat i Kryzys


Co można powiedzieć lub dodać do informacji o wydarzeniach na świeci. Jedni mają gorzej, inni mają lepiej. Jedni robią tak jak my, inni wręcz odwrotnie. Na świecie bez zmian, spinka i strach przed kolejną wojną, tym razem jednak z krajem na prawdę posiadającym armię i być może broń atomową. Kryzys zaś nie odpuszcza, politykom brak jaj by wziąć się za reformy, lub pozwolić upaść pewnym krajom.


Światowy kryzys, Euro i Unia

 • Polska - w odniesieniu do kryzysu trzeba przyznać, że nasz kraj jest dobrze oceniany przez świat. Prognozy mamy dobre, nikt nam źle nie wróży. Jedyny problem jest taki, że jesteśmy rynkiem wschodzącym, a nie o już ugruntowanej pozycji. I choć z jednej strony nasze wystąpienia w sprawie kryzysu są dobrze oceniane, zaś te w sprawie emisji CO2 źle, to sam fakt zwiększenia rozpoznawalności nam sprzyja.
 • ECU - Waldemar Pawlak chyba pozazdrościł innym politykom wystąpień w telewizji. Proponuje uczynienie z Euro waluty Europejskiej, ale nie krajowej :) Czyli za pomocą Euro kraje/banki będą się rozliczać między sobą, a każdy kraj wróci do swojej waluty. Cóż lepiej coś mówić, niż zniknąć z ekranów.
 • Euro - Niemcy mają go dość, nic dziwnego na nich się to dość mocno odbija, choć nie są specjalnie winni(winne są ich banki). Finlandia za to bardzo lubi tą walutę, i nawet teraz nie chce z niej rezygnować. Jedna wspólna Europa, ale punkt widzenie zależy od tego jak się siedzi.
 • Włosi - plan oszczędności na kwotę 40 mld dolarów, płacz minister pracy, oszczędności na każdym kroku, ale czemu włosi obawiają się najgorszych świąt od czasów II Wojny Światowej? Przecież nikt im pensji nie zabrał. Chodzi oczywiście o obawy co przyniesie przyszłość, ludzie wolą coś odłożyć na niepewne jutro.
 • Emerytury - co robi Polska ze składkami emerytalnymi? Podnosi, co robią Stany? Zmniejszają, dwie zupełnie rozbieżne drogi, USA planuje w ten sposób pobudzić przemysł, choć będzie pewnie musiał dopłacać do świadczeń. Co zatem mogą przynieść nasze zmiany łatwo się domyślić. Na usprawiedliwienie można dodać, że my walczymy o prób deficytu, a USA go już przekroczyło.
 • Serbia i Czarnogóra - Unia nie mówi nie ich wstąpieniu, choć wyraża się jedynie w kwestii dobrych postępów w tym kierunku. Jak na razie jednak są to jedynie informacje o możliwości, a nie wcielanie jakiegoś planu. Cóż kryzys kryzysem, Unia musi rosnąć w "siłę".
 • Rozpad - bardzo popularny temat wśród analityków. Co może się stać, jak to będzie wyglądać, jak inne kraje sobie z czymś takim radziły(niektóre nie wyszły na tym źle). Cóż gdyby doszło do takiego wydarzenia, przynajmniej analiz nam nie braknie.
 • Commerzbank AG - właściciel prawie 70% BRE Banku ma problem z finansami. Z powodu uwikłania w Greckie problemy rząd wpompował już ponad 18 mld euro, ale to nadal mało, bank stracił od początku roku prawie 70% wartości na giełdzie. Jednak nie ma obaw co do upadku, gdyby była taka potrzeba rząd zadeklarował się przejąć bank.
 • Brazylia - mówiono o niej Tygrys. Miała przerosnąć inne gospodarki świata, tym czasem wzrost w Q3(trzeci kwartał) tego roku był zerowy, nie ciężko się domyślić jakie są perspektywy.
 • Raitingi - czy może być tydzień bez nich? Tym razem chcą go obiżyć Unii z AAA o jeden poziom. Niby niewiele, ale to może bardzo zaboleć. Jednak czasu jest sporo, w ciągu tych 90 dni rządy ustalą budżety, będzie nieco jaśniejsza sytuacja.
 • Watykan - cóż, nie przepadam za tą instytucją. Jednak teraz sama robić wrogów. Całe Włochy oszczędzają, a co na to Watykan? Ponoć nie ma z czego. Włosi pamiętają, jak biskupi przetapiali złoto by opłacać wojska w przypadku zagrożenia, teraz jednak nie chcą skinąć palcem. Ale samo dobrze to znamy z własnego podwórka...
 • Euro 2012 - hehe kibice się cieszą, Polska w grupie marzeń, miasta zrozpaczone, w Polsce będą grać drużyny krajów którzy wydają najmniej. Jak to u nas, nigdy nie można się cieszyć bez ronienia łez.
 • Reformy - obywatele w Polsce są zmuszani do zaciskania pasa, podczas gdy rząd i poszczególne kancelarie chcą więcej. Wszyscy prócz nich widzą tutaj sprzeczność.

Świat

 • Włosi - biorą się za reformy! Trzon zmian jest podobny do naszych, emerytury w dół, wiek w górę. Do tego dodatkowe podatki na dobra luksusowe jak choćby samoloty. Walka z szarą strefą płatników VAT o czym pisałem wcześniej. Jeśli wszystko będzie szło dobrze, to możemy liczyć na jakąś stabilizacje. Niestety ogień podsyca północ kraju która chce się oddzielić. To już chyba standard w Europie, Belgia, Polska, Włochy, wszędzie każdy region chce tworzyć własne państwo.
 • Iran - mówiąc wprost, grozi światu pośrednio. Jeśli zostanie wprowadzone embargo na ten kraj, przewidują że cena ropy skoczy do 250$ za baryłkę. Czy faktycznie aż tak bardzo? Wątpię, jednak faktycznie skoczy, w końcu to drugi po Arabii Saudyjskiej producent ropy wśród państw OPEC. Sankcje chce też zwiększyć Unia, już w nowym roku. Z drugiej strony jest szansa, że podaż prześcignie popyt, choć to raczej dzięki presji, która była wywiera na dostawców od dłuższego czasu.
 • Peru - wspomniałem już o tej kopalni. Rozmowy nic nie dały, wprowadzono więc stan wyjątkowy, przyjedzie wojsko i będzie spokój.
 • Słowacja - dogadano się z lekarzami. Stan wyjątkowy zostanie odwołany, będą podwyżki.
 • Tablety - z powodu małego zapotrzebowania na pamięci ram, a za razem wypieranie laptopów firmy produkujące pamięci mają problem. Spore inwestycje biorące pod uwagę stały wzrost zapotrzebowania okazują się być stratne. Za to dyski twarde nadal rosną w cenę z powodu jednej powodzi w Indiach.
 • Samochody - kryzys lubi tą branżę. Od 2007 roku popyt skurczył się o 17%. Nic więc dziwnego, że dochodzi do sytuacji zamykania fabryk w ojczystych krajach. Perspektywy nie są najlepsze, choć spadek zainteresowania zwolnił.
 • Afganistan - nasi wojskowi się kłócą, czy za sukces trzeba uznać znalezienie przez saperów wielkiego składu materiałów wybuchowych różnego rodzaju(ponad 6 ton amunicji i niewypałów używanych do produkcji bomb). Czy raczej jest to porażka kontrwywiadu, że dowiadujemy się o tym dopiero teraz. Na pewno jednak trzeba się cieszyć, bo to nie byle jakie znalezisko. Czyżby najciemniej jak zwykle pod latarnią?
 • RWE - wielka energetyczna firma z Niemiec zwolni 8 tyś pracowników, to ponad 10% personelu. Jest to reakcja za równo na kryzys, jak i odchodzenie Niemiec od energii atomowej, co skutkuje zamykaniem elektorowi, lub planami zamknięć.
 • Indie - jednak nie otworzą się na markety zza granicy. Niestety zatem drugi pod względem liczebności kraj świata nie będzie miał okazji kupować w Tesco itp.
 • HSBC - kto uczciwie powie, że lubi akwizytorów? Cóż ciężko się do tego przyznawać, szczególnie gdy robią takie numery. Oczywiście akwizytor tylko sprzedawał, a produkt pochodził z banku. Sprzedawano jednak długoterminowe produkty finansowe, osobom w wieku około 83 lat, ale nie wiem jak nazwać sprzedanie produktu na ponad 3 lata, osobie w wieku 93 lat. Nic dziwnego, że bank został ukarany w rekordowy sposób, zapłaci 10,5 mln funtów, do tego blisko trzy razy więcej odszkodowania pokrzywdzonym. Takich osób było blisko 2,5 tyś, a średnio inwestowali ponad 100 tyś funtów! Wiecie co jest najlepsze? Bank nawet się nie odwołuje.
 • Prostytucja - we Francji myślą o zakazie prostytucji. Wręcz karaniu klientów, społeczeństwu nie podoba się, mówienie o tym procederze jako o czymś nieunikniony,
 • Banki - USA reguluje prowizje banków za transakcje kartami, banki wprowadzają opłaty, ludzie czują się oszukiwani i przenoszą oszczędności do mniejszych banków. Jest w tym jakaś logika, z drugiej strony banki też chcą zarabiać, może pora zacząć ograniczać koszta?
 • Ukraina - rządząca partia z powodu ciągłej nagonki na poziom procesu przeciw Tymoszenko traci. Rząd z drugiej strony przytula się do Rosji, i planuje uczynić Rubla drugą walutą w kraju...

Ponieważ rozmiar całości jest spory, został on podzielony na kilka części. Aby nieco ułatwić nawigację proponuję skorzystać z poniższych odnośników do każdej z części:

 • Mijający tydzień - wprowadzenie, coś na wesoło i wiadomości ze świata nauki, a także o zdrowiu i ekologii.
 • Kraj i politycy - czyli co ciekawego się u nas wydarzyło.
 • Firmy i podatki - o przemyśle, a także o oszczędzaniu, zmianach w prawie czy podatkach.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz