Pokazywanie postów oznaczonych etykietą telewizja. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą telewizja. Pokaż wszystkie posty

sobota, 31 marca 2012

Mijający tydzień moim okiem



Minął kolejny tydzień czas na garść starych newsów.



Dziś wyjątkowo w sobotę, jutro bowiem będzie najlepszy dzień na zamieszczenie zestawienia za ubiegły miesiąc

Ekonomicznie

Ponownie emerytury. Odbyło się głosowanie w sprawie referendum - popieram opinie, że tak postawione pytanie nie ma sensu. Każdego dnia można natknąć się na kilka wywiadów w których porusza się temat emerytur, gryzie się go z każdej strony. sam zresztą niedawno prezentowałem link do programu z TVP 1 na tema temat. Ciekawe jest jednak to, że przy odrobinie szczęście można usłyszeć coś ciekawego.

środa, 28 marca 2012

Kto za to zapłaci?

Zapewne części z was, szczególnie tej oglądającej telewizję tytuł wpisu może się z czymś kojarzyć.


Czy w telewizji można dziś dowiedzieć się już tylko kto jest ojcem Pablito(czy jak on tam ma, swoją drogą to ojciec ukrywa tajemnicę - nieźle sobie z nas żartują)?

Po tym jak jakiś czas temu odwiedził mnie elektryk(współlokatorzy chcieli chyba mieć działający telewizor) i zgarnął 150 zł za 30 minut zabawy mogę cieszyć się dobrodziejstwami telewizji. Tylko co w niej w ogóle jest jeszcze warte oglądania? Ostatecznie używam go jako zabijacza wolnego czasu gdy wieczorami jem obiad, lub już totalnie nie mam ochoty czytać a komputer okupuje dziewczyna.

niedziela, 18 marca 2012

Mijający tydzień moim okiem



Minął kolejny tydzień czas na garść starych newsów.



Ekonomicznie

Podwyżki, prąd od 7-10%, woda w niektórym miejscach nawet o 30%(związane z niewywiązaniem się z umów unijnych i koniecznością płacenia kar), gaz również w górę. Ja się cieszyłem, że będę miał mniejsze opłaty o jakieś 150 zł po kilku inwestycjach w tym kierunku, a tu zonk może nie będę płacił więcej, do tego jeszcze chcą mi ocieplać blog = +170 zł miesięcznie. Przy takich podwyżkach nie widzę zbyt różowo naszej inflacji... Za to rachunki za telefon mogą spaść, o ile operatorzy nie zapiszą sobie zbliżających się zmian na swoje konto. Warto też dodać, że tego typu podwyżki mediów będą już raczej cykliczne, nasi dostawcy za coś muszą dokonywać niezbędnych inwestycji, nie mówiąc już o wymianie starej jak i przestarzałej sieci dystrybucyjnej.

sobota, 7 stycznia 2012

Polacy wydają najmniej

Można by powiedzieć, że na wszystko wydajemy najmniej w porównaniu z Unią.


A przynajmniej powinniśmy, o co mi chodzi?

Pamiętacie mój wpis: "Statystyka, manipulacja zarobków"? Pisałem tam o tym, jak odpowiednio przygotowane dane statystyczne potrafią trafić do odbiory wskazując coś innego niż ma to miejsce w rzeczywistości. Łatwo jest bowiem kogoś kto się nie interesuje finansami oszukać, wystarczy nie podać wszystkich informacji lub nie wyjaśnić do końca ich znaczenia.

sobota, 19 listopada 2011

Oszczędzanie na telewizji



Ile kosztuje, a ile może kosztować Telewizja.




Czy dostałeś wezwanie do zapłaty 1600 zł?

Wpis będzie raczej krótki, i inspirowany artykułami o wezwaniach do uregulowania zaległego podatku audiowizualnego jakie wysłała poczta do ponoć 150 podmiotów. W tym 50 firm, był to program pilotażowy, teraz planują to samo ale wyślą 1500 wezwań do uregulowania należności. Wraz z odsetkami kwota jest niemała, bo dochodzi do 1,6 tyś zł. Teoretycznie prawie każde gospodarstwo domowe musi płacić ten podatek, oczywiście większość z nas tego nie robi, lub nie robiła, bo rządzący sami mówili o jego zniesieniu. Jednak nie zanosi się na taki krok, wręcz przeciwnie wszyscy się głowią jak efektywnie ściągnąć z ludzi kolejną daninę.

Aby nieco ułatwić nawigację proponuję skorzystać z etykiet:

  • Wprowadzenie - co było motywacją do opisu abonamentu telewizyjnego.
  • Podatek - komu, jak, ile i za co płacimy
  • Alternatywy - jak wyglądają inne możliwości oglądania filmów.
  • Kiedy płacimy - i czy musimy mieć telewizor.
  • Podsumowanie - na jakiego rzędu oszczędności można liczyć.

Niektórych spośród czytelników może zainteresować fakt, że mamy obowiązek rejestrowania odbiorników radiowo-telewizyjnych na poczcie, tak samo je wyrejestrowywać w przypadku gdy nie umożliwiają nam one odbiór tych treści. Tak więc po zakupie nowego telewizora czy radia powinniśmy udać się na pocztę(czemu tylko na pocztę? czemu tylko tam można płacić ten podatek?) i zarejestrować ten odbiornik tak by wiedziano, że mamy płacić.


Cyfrowa Telewizja Naziemna

No ale dobrze, ten podatek to niecałe 17zł miesięcznie przy płaceniu za rok z góry. Podczas gdy przeciętnie na kablówkę wydajemy 40zł. Należy też wspomnieć o rewolucji w systemie nadawania telewizji, już w tej chwili spora część z nas posiadająca telewizor z dekoderem mpeg4, i anteną nie droższą niż 100zł może odbierać w wysokiej jakości:

  • TVP 1
  • TVP 2
  • TVP Info
  • TVP Kultura
  • TVP Historia
  • Polsat
  • TVN
  • TV4
  • TV6
  • TV Puls
  • TVN 7
  • Polsat Sort News

Ważne jest, że te kanały, a w przyszłości pewnie więcej mamy w ramach tego abonamentu. Można zatem zastanowić się czy warto dopłacać do kablówki. Skoro większość z nas ma dostęp do internetu a nowoczesne telewizory albo są w stanie wyświetlać obraz z komputera, lub wręcz prosto z internetu! W internecie zaś mamy już sporą liczbę stron z darmowymi filmami w bardzo dobrej jakości. Jeśli nawet to będzie nam mało, abonament za większy wybór programów, filmów itp jest w internecie. Po co na przykład płacić za kanał z meczami piłkarskimi, skoro możemy kupić prawo do interesujących nas meczy dużo taniej?


Kiedy nie płacimy podatku, i po co nam w ogóle telewizja?

W ramach ciekawostki powiem tylko, że za oglądanie telewizji na monitorze komputera nie musimy płacić abonamentu, żadnego! Koszt przystosowania komputera do tego celu to od 50zł do 200. Osoby zainteresowane cyfrowa telewizja naziemna odsyłam do strony telewizja-cyfrowa.com gdzie można się na jej temat dowiedzieć więcej.

Czy zatem telewizor jest nam potrzebny? Sądziłem, że tak dopóki mój nie odmówił posłuszeństwa kilka miesięcy temu, i od tego czasu jestem zadowolony z tego faktu! rachunki za prąd mniejsze, a i tak jedyne co tak na prawdę chciałem tam oglądać to wiadomości. Teraz mam telewizję czystą jak brzytwa komputerze, na 24" monitorze, nie dość że za nic nie płacę, to nie muszę! Nie obawiam się wizyty pocztowców chcących sprawdzić moje mieszkanie(mogą przyjść do każdego, ale nie musimy ich wpuszczać, jeśli nie płacimy chyba wybór jest oczywisty...). Charakteru odbiornika nie mają ogólnie urządzenia wielofunkcyjne, np komputer, telefon komórkowy, a także np. telewizor używany jako monitor, czy odtwarzacze płyt DVD, także telewizor który nie ma możliwości czasowo lub trwale odbierać sygnału telewizyjnego (brak źródła sygnału, uszkodzenia mechaniczne).

Cóż mogę jeszcze napisać, jeśli zaczynasz samodzielne życie i myślisz nad zakupem telewizora, zaniechaj tego! Telewizja i wiele innych rzeczy uzależnia, jest to nałóg, a w nałóg łatwiej wpaść niż z niego wyjść. Nałogi mają zaś to do siebie, że nas wciągają, i tracimy na nich czas i zdrowie. Jeszcze nie tak dawno temu, duży kolorowy telewizor był wyznacznikiem dobrobytu, teraz stać na niego każdego, co wcale nie oznaczam że jest on nam potrzebny.


Kto nie musi płacić, i ile można zaoszczędzić?

Dodam jeszcze, że są grupy osób które nie muszą płacić podatku, na przykład osoby po 75 roku życia, osoby niezdolne do pracy, jeśli jednak w tym samym gospodarstwie domowym znajdują się co najmniej dwie osoby mające minimum 26 lat to już trzeba płacić. Dobrze chociaż, że tylko jeden raz, niezależnie od liczby odbiorników, firmy muszą płacić za każdy!

A ile oszczędzam na nie posiadaniu telewizora? Abonament to 200 zł, kablówka 480 zł, 4h telewizji dziennie to przeciętnie 100 zł rocznie, nie licząc ceny samego telewizora to tyle co odsetki za rok lokaty na 6% o wartości 13 tyś zł. Spora oszczędność, polecam obejrzeć „Good Night and Good Luck”, w internecie za darmo i legalnie, można się przekonać czym była telewizja kiedyś a czym jest dziś. Gdy pierwszy raz zobaczyłem ten film, zastanawiałem się, ilu ludzi dziś w ogóle by nie zrozumiało o czym są takie wiadomości.

Szykują się zmiany

To jeszcze nie rewolucja, ale już jakieś pomysły jak ludzi podwójnie opodatkować. O co chodzi? Prawie na pewno nie ma szans by abonament był płacony wraz z rachunkiem za prąd, czyli tak jak to można przeczytać za posiadanie gniazdka elektrycznego. Jednak w jakiś sposób trzeba poprawić jego ściągalność, prócz kampanii w telewizji i rozsyłania kolejnych listów z kwotami do zapłaty przez zalegających jest nowy pomysł. Będą poszukiwani nowi abonenci na podstawie choćby umów z innymi dostawcami. Oczywistym jest, że jeśli ktoś odbiera telewizję za pomocą dekodera powiedzmy na to polsatu to ma telewizor i możliwość odbioru telewizji naziemnej. Takie osoby z automatu mają podlegać do grupy osób płacących. Można iść dalej, kupiłeś telewizor lub radio na fakturę? Mieszkasz w bloku i masz kablówkę? Szybciej im idzie wymyślanie nowych pomysłów na płacenie, niż tworzenie cyfrowej telewizji naziemnej...