Pokazywanie postów oznaczonych etykietą podsumowanie. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą podsumowanie. Pokaż wszystkie posty

sobota, 12 kwietnia 2014

Stan posiadania po pierwszym kwartale!

Minął pierwszy kwartał 2014 roku, pora rzucić okiem do stanu posaidania :)



Bardzo ważna chwila, wiele może się zmienić w ciągu 3 miesięcy

Tak oto minęło kolejne 3m a to już mój nawyk, że co trzy miesiące sprawdzam co u mnie na kontach piszczy :) Od blisko roku stawiam na powiększanie stanu posiadania gotówki. Wszystko jest związane z zamiarem zakupu mieszkania. Zadanie jest trudniejsze niż myślałem :/

niedziela, 30 marca 2014

stan IKE po marcu

Tragedia?



Napięcie na rynkach

Chyba nikogo nie zaskoczę, jeśli powiem, że z powodów politycznych wartość mojego portfela w ciągu miesiąca dość mocno spadła? Obecnie nie jest już tak źle jak dwa tygodnie temu, ale nadal jest gorzej niż miesiąc temu - a liczyłem raczej na poprawę poprzedniego wyniku :/ Jednak spodziewałem się większego zamieszania, jeśli zamieszaniem można nazwać sytuację na rynkach w konsekwencji na zachowanie Rosji... A jak tam u was?

sobota, 8 lutego 2014

Budżet domowy w ryzach - moje uwagi :)

Jakie wnioski wyciągam z regularnego notowania swoich wydatków



Nutka historii

Ile to się nie słyszy o tym, że 80% gotówki jest w rękach 20% obywateli itp. itd. Tak po prawdzie większość z nas pracuje, zarabia i tyle(cześć z nas nawet coś odkłada). Dla takich osób codzienne wydatki to jedne z większych obciążeń portfela, jeśli nie największe. Pewnie między innymi z tego powodu na wielu forach ciągle pojawiają się wpisy o tym jak kontrolować wydatki, porady jak ograniczać koszty. Sam również napisałem na ten temat kilka wpisów, nadal są one odwiedzane, czasem nawet komentowane. Temat wiecznie żywy, choć niewiele się w nim zmienia. Ja sam osobiście prowadzę dość skrupulatne notatki wydatków już blisko 3 lata, mam za sobą dwa pełne lata z bardzo dokładnymi danymi. Wiecie co wam powiem? Najważniejsza rzecz jaką trzeba robić by tutaj coś oszczędzić, to notować wydatki. Czy to będzie miesiąc, kwartał czy rok - dopiero z takimi informacjami można coś zacząć działać. Jeśli nie wiesz czemu, to pisanie o tym nie ma sensu, zacznij notować i rzuć okiem na trzy ostatnie pełne miesiące pierwszego dnia nowego miesiąca, informacja to podstawa :)

poniedziałek, 6 stycznia 2014

2013 za mną. Kolejny rok, kolejne plany...

To już tyle trwa :) Sam nie wierzę!



2013 za nami

Pisuje na tym bloku już dobrze ponad 2 lata. Przez ten cały czas sporo stworzyłem, równie dużo przeczytałem, komentujecie moje wpisy, a ja inne w sieci. Zapewne więcej się nauczyłem, niż nauczyłem :) Najważniejsza jednak jest wytrwałość. To dzięki temu mam sporą kwotę na lokacie, nieco akcji na IKE, notatki z wydatków na życie za ponad 2 lata. To wszystko niesamowicie przydatne rzeczy.
2012 był rokiem zmian, poszukiwania pracy, szukania swojego miejsca itp. Umowy o prace moja i mojej dziewczyny zmieniały się dość często. 2013 był rokiem stabilizacji i gromadzenia doświadczeń. 2014 zapowiada się rokiem zmian, mam już nieco doświadczeń, nieco gotówki - pora coś z tym robić :) Jest w tym nawet pewna zbieżność z tym co się dzieje u nas w kraju ^_^

sobota, 5 października 2013

Trzeci kwartał za mną :)

Kolejny kwartał, kolejne zestawienie, aż się buźka sama uśmiecha.



Słowem wstępu

To już nałóg, co 3 miesiące loguję się na wszystkie swoje konta bankowe(w końcu pora część z nich pozamykać...), spisuję wszystko, liczę drobne w portfelu ;) i przygotowuję sobie takie zestawienie. Nawet nie wiecie jak cenne mogą tego typu dane. Oczywiście prócz tego prowadzę zestawienie kosztów, ale z niego korzystam nie bieżąco + w zestawieniu roczny. Trwa to już dwa porządne lata + pierwszy rok gdy brakowało mi dyscypliny. W tym roku może odgrzebię wcześniejsze zestawienia i zrobię sobie jakiś wykres tego wszystkiego ^_^

sobota, 3 sierpnia 2013

Co w IKE piszczy :)

Wspominałem o zamiarze komentowania stanu mojego portfela IKE w miarę regularnie :) Pora zacząć



I oby nadal było co pokazywać :)

Może zacznę jednak od szybkiego infa co tam u mnie :) Przede wszystkim Zamykam BGŻ konta z premią, od września koniec nawet z tymi 4% w dbNET więc idzie w odstawkę. W ostatniej chwili załapałem się na lokaty 4,5%/24m w Getinie - trafiła tam większość gotówki. Teraz to co odłożymy pewnie będzie od końca roku trafiać do SKOK'u Wołomin - ale to dopiero po zapowiedzianych zmianach nadzoru :)

sobota, 29 czerwca 2013

portfel po połowie roku :)

Tym razem raz dwa i przygotowałem zestawienie oszczędności :) Sam byłem ciekaw.



Sporo się ostatnio działo. Zakupiłem smartfona, później ebook readera (Pocketbook BASIC 613, jest fajny ale przyciski do przewracania stron mogłyby być na bocznych krawędziach). Spędziłem też tydzień z dziewczyną nad morzem (trafiliśmy idealnie na pogodę). Ogólnie wiele się działo, na pewno nie były to tanie rzeczy(jak na nasze dochody). Jednak zestawienie wydatków pokrywa się ze wzrostem portfela

piątek, 31 maja 2013

Konta w bankach - pora na porządki?

ile sklep płaci za nasze karty

Darmowe konta wszędzie i z wszystkim to już czas przeszły?




Co się dzieje..

Chyba nikomu kto śledzi sytuację na rynku kont bankowych nie trzeba tłumaczyć, że do historii odchodzą powoli wszystkie dające zarobić rozwiązania. Tu cichaczem wchodzą dodatkowe opłaty, tutaj zmniejszane są premie, tam podnoszone wymagania. Do tej pory miałem(nadal mam) wiele kont, część z nich tylko na chwilę by zainkasować stówkę lub dwie. Nie było to trudne gdy za nic się praktycznie nie płaciło. Teraz w dobie zmian - po części w związku z sytuacją na rynku(plany obniżki prowizji za karty, stagnacji na rynku), a po części chęcią zysku(czyli nic za darmo) trzeba przeanalizować sensowność posiadania niektórych kont.

sobota, 25 maja 2013

Krótka historia z GPW?


Małe sprawozdanie zakupu akcji GPW, nie idzie jak myślałem ;)


Zarys historii

Plan był prosty, skorzystać z okazji jaką wg mnie dawało wejście nowego systemu transakcyjnego. Przy okazji może załapać się na wzrosty z powodu dywidendy... Następnie szybko się pozbyć przy choćby 2% wzrostu i wchodzić w coś innego. Niestety nie było tak wesoło. Nie jest tragicznie, ale nie jest też źle - przynajmniej póki co ;)

niedziela, 19 maja 2013

Remont w pokoju, głowa mała...

Zgodnie ze wzmianką w poście sprzed tygodnia, znów coś skrobię :)



Powody ^_^

Jak widać po miniaturce do tego postu, widok tego co się ukrywało pod tapetami jest lekko przerażający :) Mieszkanie czy też pokój nie jest mój/nasz, ale mieszkamy tutaj po kosztach i to od tak dawna, że wypadało odświeżyć pokój. Lepszej okazji niż długi majowy weekend nie widziałem. Nie przypuszczałem jednak jak długo to potrwa, a trwało oj trwało.

niedziela, 12 maja 2013

Pierwszy kwartał 2013 roku

Spory poślizg, ale nadszedł czas by nadrobić zaległości. A więc do dzieła!



Spóźniony I kwartał

Duże zmiany w firmie, duże zmiany w mieszkaniu, do tego pogoda itp. sprawiły, że nie miałem czasu na nic. Niestety w tym także na zrobienie podsumowania za 1 kwartał 2013 roku. Od blisko dwóch miesięcy praktycznie nie miałem wolnego dni :/ Długi weekend spędziłem na remoncie pokoju(o czym przy okazji), weekendy na wyjazdach lub porządkach. Innymi słowy sporo się działo :) Sam jednak byłem bardzo ciekaw stanu moich kont, brakowało mi podsumowania kwartalnego - przyzwyczaiłem się do tego ^_^ A więc poniżej drobne zestawienie.

sobota, 23 marca 2013

Podsumowanie 2012 w skrócie i plany

Pit'y już w rękach, najwyższa pora dokonać ostatecznego podsumowania minionego roku.


Słowem wstępu


Kilka ostatnich wpisów dotyczyło takich rzeczy jak: oszczędności/OFE. Inwestowanie w ramach IKE, plany w tym zakresie. Do tego podsumowanie kwestii rozkładu wydatków w poprzednim roku, ogólnie planu rocznego itp. Pora to wszystko spiąć w krótkim podsumowaniu, które wspomoże rozliczenie PIT'ów.

niedziela, 13 stycznia 2013

Pierwszy plan roczny za mną - podsumowanie

Przyszedł czas podsumować poprzedni rok. Kilka rzeczy planowałem i jak to z nimi jest?


Jak to było rok temu?

Gdyby ktoś był zainteresowany tym jak mój portfel wyglądał rok temu, jakie miałem plany(tutaj dociekliwy czytelnik, może zauważyć czego się nauczyłem w ciągu roku), to zapraszam go tutaj: stan portfela: styczeń 2012. We wpisach o podobnej tematyce można wyszukać kwartalne zestawienia... Co nieco będzie o nich też w tabelce z liczbami.

niedziela, 30 grudnia 2012

Nasze emerytury z OFE cz. 2



Kontynuacja tematu o nadzorze nad gotówką "pomnażaną" przez OFE






Najpierw małe przypomnienie


W ubiegłym roku na początku grudnia stworzyłem wpis, w którym podzieliłem się wynikami OFE dla dwóch kont emerytalnych do których mam dostęp. Nieco się one między sobą różniły, zyski zaś były podobne. Pora sprawdzić o ile lepsze są wyniki po kolejnym roku.

niedziela, 14 października 2012

Stan portfela na dzień 14-10-2012



Słowem wstępu...



Kilka słów, ponownie

Nadal od czasu do czasu tutaj zaglądam, choć bardzo długo zbierałem się w sobie by znaleźć chwilę czasu i napisać ten post. Ach to Diablo 3 :)

poniedziałek, 2 lipca 2012

Stan portfela po II kwartale



Słowem wstępu...



Kilka słów, ponownie

Może i zaprzestałem regularnie pisać, jednak nadal interesuje się tematyką domowych finansów. Chyba najciekawszym tego elementem są kwartalne podsumowania. Nie mogłem sobie odmówić poruszenia tego tematu.

sobota, 19 maja 2012

To nie reaktywacja, a po prostu chęć zwrócenia uwagi

Słowem wstępu

U mnie bez zmian, chyba bez zmian. Odbywam 4 miesięczny staż w firmie zajmującej się głównie prowadzeniem dwóch komercyjnych stron internetowych. Uczę się różnych rzeczy, od wprowadzania artykułów po obsługę dziwnych programów. Niczego sobie, kasy urząd pracy może ogromnej nie płaci, ale moje CV będzie przynajmniej przypominać coś na kształt osoby z wykształceniem. Prócz tego różnego rodzaju fuchy, także czasu mniej nawet na przeglądanie innych blogów.

wtorek, 3 kwietnia 2012

Stan portfela po I kwartale



Czas na aktualizacje tego jak u mnie z finansami, co gdzie i jak...



Słowem wstępu

Zgodnie z planem mam zamiar aktualizować portfel mniej więcej co 3 miesiące, tak by z jednej strony się nie napracować a z drugiej nie zanudzać was brakiem zmian :)

niedziela, 1 kwietnia 2012

Podsumowanie: marzec 2012


Dziś dzień gdy można powiedzieć wszystko, ot choćby kończę pisać ;p





Jednak nim to nastąpi pora na kolejne podsumowanie miesiąca. Jest co podsumować więc czemu nie.

Systematycznie zmniejszam liczbę wpisów tak by mniej ambicjonalnie do tego podchodzić. W sumie myślałem nawet o usunięciu licznika odwiedzin i wykresu. Nic mnie tak nie motywuje do napisania czegoś gdy widzę dołki na wykresie :) Powstało 17 wpisów, pojawiło się około 70 komentarzy, drobne zmiany w ustawieniu gadżetów w bocznej listwie. W sumie kosmetyczne zmiany. Ogólnie wszystko się raczej rozwija.

niedziela, 25 marca 2012

Mijający tydzień moim okiem



Minął kolejny tydzień czas na garść starych newsów.



Ekonomicznie

Emerytury to zdecydowany faworyt ostatniego tygodnia. Co prawda w każdym tygodniu wiele się o tym mówi, teraz jednak nie było konkurencji. Wiele pomogła kłótnia między koalicjantami, na ile jest ona na poważnie tego nie wiadomo.