niedziela, 11 grudnia 2011

Mijający tydzień - Kraj



Oto część wydarzeń poświęcona jak zwykle totalnemu zamieszaniu w naszym Kraju. Politycy jak zwykle coś od siebie dorzucili, koniec roku się zbliża, wszyscy są nerwowi, głupich pomysłów nie brakuje, w sumie można to podpiąć pod część z humorem...


Kraj

 • Woda - ehh to już chyba regularny punkt wpisów. Tym razem UOKiK wytyka takie błędy jak, obarczanie użytkowników kosztami których nie powinni ponosić, zaniżanie zniżek za zły stan wody, czy brak odszkodowań za przerwy w dostawie. Czyli standardowy zestaw dla każdego typu mediów.
 • Zakupy - a jednak! Nowe badania wskazują na zmniejszenie naszej ochoty do zakupów. Co trzeci Polak zrezygnuje z zakupu mebli czy innych dóbr stałych na wyposażenie wnętrz. Kto zresztą kupuje meble na święta?
 • OFE - listopad jednym z najgorszych miesięcy dla OFE. Straciły około 3%(6,6mld zł!). Jednak prócz złych informacji można zauważyć też proces wypowiadania umów akwizytorom.
 • Elektrownia - prawie 2 mld euro na nowy blok o mocy 900 megawatów, i to za zagraniczne pieniądze. Oczywiście na węgiel choć technologia gwarantuje mniejsze zanieczyszczenie niż w innych tego typu instalacjach.
 • Dworzec - centralny w Warszawie, przeprowadził aukcję niektórych elementów usuniętych podczas renowacji. Cena wywoławcza to 75 zł za przedmiot, jednak udało się uzyskać około 100 tyś zł, bo fanów nie brakło, i płacono średnio ponad 1 tyś zł za element których było raptem 72.
 • Polska na sprzedaż - chodzi o domenę .pl. Dziwne ale rząd się nią nie zainteresował, nie tylko ja sądzę, że powinien. Domenę w dość dziwnych okolicznościach kupiła Agora. Z takim adresem można bez specjalnej reklamy przyciągnąć tłumy.
 • Iran - jeśli nic się nie zmieni i będzie się nadal będzie panować tak napięta sytuacja, benzyna może raz dwa skoczyć do 8zł. Podwyżka wydaje się astronomiczna, jednak dość realna, i to jedynie w przypadku sankcji eksportowych, nie potrzeba nawet działań wojennych.
 • PZPN - cóż tydzień bez nich to tydzień stracony. Tym razem chodzi o kolejną rozprawę w sprawie preferencyjnych przetargów na prawa emisji meczów w telewizji. Canal+ już dawno zapłacił swoją część kary, PZPN woli jednak składać odwołania, które nic nie dają, bo przetarg promował jedną stację i już. Chodzi o blisko pół mln złotych, 14 razy więcej Canal+ zapłacił już dawno.
 • Waloryzacja - emerytur, nasz rząd ostatnio ma strasznie dużo problemów. Ciągle chce coś reformować a okazuje się, że nie może z powodu konstytucji. Sytuacja zazwyczaj jest gardłowa, bo jak to zwykle bywa zmiany są przekładane i zawsze brakuje czasu przed nowym rokiem...
 • Mieszkania - większość z nas zdaje sobie sprawę z kiepskiej sytuacji na naszym rynku budownictwa mieszkaniowego. Ludzi nie stać na mieszkania, szczególnie te nowe. Okazje się jednak, że sytuację i tak ratuje zagraniczny kapitał. Bardzo wiele mieszkań trafia do rąk Brytyjczyków czy Niemców. Jeśli wziąć za średnią mieszkanie o powierzchni 50m2, to od 2006 roku obcokrajowcy wykupili tyle mieszkań, co w tym roku zostało oddanych do użytku w jego pierwszej połowie. Jeśli inwestujesz w ten sektor, pomyśl co by się stało, gdyby ten kapitał przestał napływać.
 • Zielona wyspa - nawet jeśli znów będziemy świecić na zielono, to jednak nie dlatego, że jest dobrze. Po prostu jedne nasze województwa radzą sobie lepiej, niż inne. W sumie wychodziliśmy na plus, jednak pogłębia się rozwarstwienie między wschodem i zachodem, pomimo nawet działań mających na celu poprawę tego stanu rzeczy.
 • Dorożki - czy ktoś zna jakąś rzeczy gdzie nie ma ryzyka korupcji? CBA wkracza, podejrzane są przepisy zmuszające dorożkarzy do ujednolicenia pojazdów, w tym nawet koni! Wymiana pojazdu to nawet 30 tyś zł.
 • Milionerzy - mamy już około 50 tyś obywateli których majątek szacuje się na co najmniej 1 mln dolarów, i ciągle ich przybywa.
 • Urlopy - wspominałem, o zmianach i potrzebie wykorzystania zaległego urlopu do końca marca, ups, urzędy zmieniają zdanie szybciej niż można pisać, i wprowadzone zmiany mają objąć już urlop z 2011 roku.

Polityka - politycy

 • Palikot - cóż, trzeba przyznać temu Panu, że potrafi przyciągać do siebie innych. Jednak czy jest to związane z programem partii, czy może po prostu politycy uciekają z tonących okrętów? Lub boją się o swoje pozycje w poprzednich partiach?
 • SP - Solidarna Polska chce prześwietlić firmy finansujące organizację kierowaną przez Wandę Nowicką. O czymś trzeba mówić, inaczej kamery znajdą sobie kogoś innego.
 • Brzytwy - PiS będzie szkolić swoich parlamentarzystów w ciętych ripostach, i takim sposobie mówienia by trafiał do słuchaczy. Hym a gdzie w tym polityka?
 • Samorządowcy - według NIK nie potrafią się kontrolować. Za nic mają polecenia płynące z góry. Nie potrafią kontrolować swoich wydatków, czy utrzymywać dobrego poziomu usług. Oznacza to po prostu marnotrawstwo naszych pieniędzy na niższych szczeblach, czyli tych na których powinniśmy móc najbardziej polegać.
 • Kontenerem - straszy niepłacących dłużników wiceprezydent Łodzi. Efektem jest zwiększone spłacanie zaległości, nawet przez zatwardziałych dłużników. Cóż nawet ja słyszę czasem od ludzi, po co płacić, i tak Ci nic nie zrobią. Więc ludzie nie płacą, wydają, bo faktycznie prawie nic im nie można zrobić.
 • Prawo - ustawa okołobudżetowa zostaje zgłoszona, trwają dyskusje, a 15 minut przed głosowaniem PO dodaje pewne konieczne zmiany, z zeszytu zapisanego odręcznie. Później się sami dziwią bublom które przyjmują, lub krytyce opinii publicznej.

Ponieważ rozmiar całości jest spory, został on podzielony na kilka części. Aby nieco ułatwić nawigację proponuję skorzystać z poniższych odnośników do każdej z części:

 • Mijający tydzień - wprowadzenie, coś na wesoło i wiadomości ze świata nauki, a także o zdrowiu i ekologii.
 • Świat oraz Kryzys - czyli wydarzenia ze świata, oraz te powiązane z kryzysem.
 • Firmy i podatki - o przemyśle, a także o oszczędzaniu, zmianach w prawie czy podatkach.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz