poniedziałek, 5 grudnia 2011

O Alior Sync, dbNET, BGŻoptima


Jak ja widzę zalety i wady nowych ofert na rynku. BGŻOptima, promocji w dbNET czy zapowiedzi Alior Sync.


Słowo tytułem wstępu.

Miałem nie pisać o ofercie BGŻOptima czy Alior Sync. Na wielu blogach o finansach pojawiły mniej lub bardziej obszerne omówienia, sam w kilku dodałem jakiś komentarz od siebie. Jednak doszła ostatnio oferta dbNET dająca 8,1% na lokacie. Postanowiłem więc pokrótce omówić te oferty razem, z mojego punktu widzenia.

BGŻOptima to jedna z nowości na rynku banków. Bank jest częścią Banku BGŻ S.A. Nie ma więc obawy o jakieś przekręty czy większe ryzyko utraty środków niż w innych bankach.

Słów kilka o BGŻOptima.

Czym zatem jest ten bank? Mamy o nim myśleć jako o najlepszym sposobie oszczędzania naszych środków na lokatach, które mają być ciągle konkurencyjne. Co trzeba wspomnieć, to brak opłat za prowadzenie i użytkowanie. Można przypuszczać, że z racji braku karty do konta, braku placówek(jest to bank typowo internetowy), opłaty nie zostaną wprowadzone w przeciwieństwie na przykład do mBanku, ponieważ utrzymanie banku jest tanie. To bardzo dobra informacja, jednak jak zaznaczyłem nie dostaniemy karty do konta, więc jako konto podstawowe się nie sprawdzi. No dobrze, do czego zatem można wykorzystać to konto? Przede wszystkim można przypuszczać, że proponowane oprocentowanie będzie stale w czołówce, zatem nie będzie potrzeby przenoszenia środków między kontami co 3 miesiące. Dodatkowo polecenie zapłaty mamy za 0 zł, można więc z tego konta opłacać rachunki choćby za telefon.

Nieco więcej o wadach/zaletach.

Jest też kilka mankamentów. Bank został zaskoczony swoim sukcesem na debiucie, i w tej chwili wszystko trwa makabrycznie długo, pomimo podwojenia liczby osób do obsługi. Można jednak liczyć, że to minie. Inną sprawą jest DigiPass, czyli urządzenie które generuje kody do potwierdzania transakcji. Z jednej strony to wada, bo aby mieć dostęp do środków trzeba mieć je z sobą. Z drugiej strony to konto to nie zwykły ROR, więc nie powinno to przysparzać aż takich problemów jak to wróżą niektórzy. Dodatkowo urządzenia dostajemy za darmo, nawet kolejne w przypadku zgubienia/zniszczenia. Ma to też zaletę, zwiększa bezpieczeństwo, często niemałych oszczędności. Brak karty został już wytknięty, jednak dzięki temu liczę, że zera w opłatach pozostaną. DigiPass i brak karty ma też jeszcze jedną zaletę, mianowicie trudniej jest wybrać środki z konta, przydatne jeśli ktoś ma problemy z samodyscypliną.

Kumulacja promocji w dbNET.

Kolejna oferta, do 18 grudnia można starać się o założenia konta dbNET. Po spełnieniu niezbyt wygórowanych wymagań można liczyć na 8,1% dla kwoty do 10 tyś zł na niespełna 3 miesiące. Dodatkowo modem z katą play którego wartość to około 120zł. Wydaje się piękne, kwoty jak i procenty przyciągają uwagę. Jednak trzeba założyć konto na rok, wymagana jest minimalna aktywność, zamrożenie 1,5 tyś zł przez 2 tygodnie.

Ile można zyskać na tej podwójnej ofercie?

Na jakie wymierne korzyści możemy liczyć? Lokata to dodatkowe 37zł po 3 miesiącach jeśli się pośpieszymy. Zdobycie modemu wymaga więcej wysiłku, ale wartość to mniej niż 30zł na kwartał. Ogólnie rzecz biorąc wymogów jest kilka, trzeba uważać by nie stracić(w przypadku braku aktywności możemy być zmuszeni zapłacić za modem). Zysk z tego to około 10 zł miesięcznie, nie wliczając kosztów sprzedaży(poszukiwanie kupca), czasu na założenie konta i jego rozwiązanie. Prócz tego bank nic specjalnego nie oferuje. Dlatego właśnie stara się przyciągnąć klientów kolejny edycjami "wyjątkowych" promocji. Cóż ja poczekam, może następna będzie bardziej wartościowa? Trzeba pamiętać, dotyczą się one tylko nowych klientów, starych traktuje się z góry. Mam tu na myśli też podejście do klientów, zdarzyło mi się zadać im pytanie poprzez formularz, w odpowiedzi nie było informacji o które prosiłem.

Alior Sync, pechowy spóźnialski?

Alior Sync. Mam wrażenie, że pan z melonikiem za długo zabawił przy kawie. Zauważyliście jak szybko pojawiły się informacje o tym banku po wystartowaniu BGŻOptima? Na mnie wywarło to wrażenie podobne do walk na rynku kart graficznych. Ktoś coś pokazuje, powiedzmy że mamy coś lepszego i już prawie jest gotowe. Bank ma wnieść powiew nowości, nowe technologie, ma być innowacyjny. Nic tylko się cieszyć, oby tylko nie wystartowali przedwcześnie z niegotowym produktem. Póki co banku nie ma, trzeba więc czekać na ofertę oby ciekawą, bo dla nas to zawsze jest związane z korzyściami.

Podsumowanie ofert, co mnie zainteresowało.

Nie chcę nikogo zniechęcać do oferty dbNET, chciałem tylko pokazać, że liczby wyglądają ładniej niż realne korzyści. W przypadku BGŻOptima sprawa wygląda nieco inaczej. Posiadanie tam konta może się przydać w każdej chwili(o ile oni też nie zaczną premiować nowych użytkowników!), nic to nie kosztuje, a ponieważ założenie może chwilę potrwać, warto zastanowić się nad otwarciem na zapas. Jeśli dodatkowo korzystasz z wielu poleceń zapłaty, a Twój bank pobiera za nie opłaty tutaj możesz nieco zaoszczędzić. Ponieważ nie jest nam jeszcze znana przyszłość lokat antyBelkowych warto o tym pomyśleć. A co powiedzieć o Alior Sync? Jak już się pokaże, będzie można mówić.

Jeszcze słowo o BGŻOptima. Swego czasu zadałem im pytanie o IKE konto maklerskie, bo zapowiadają wprowadzenie samych kont. Ponieważ, jednak bank ma się kojarzyć z oszczędzaniem, logicznym wydaje się wprowadzenie tego typu IKE. Jednak Bank nie udziela na ten temat informacji, dowiemy się nie wcześniej niż sami o tym powiedzą. Jednak samo konto maklerskie też może być interesujące(tanie i wygodne). To kolejne powody dla których warto o tym banku pamiętać :)

2 komentarze:

  1. Posiadam konto w Alior Banku, pytałem ich przedstawicieli o ASync, to się wypowiem :D

    Alior Sync, zwany 'synkiem', ma jedną (i to dość dużą) wadę - będzie oddzielnym systemem bankowym, niezależnym od 'ojca'.

    Do tego przelewy mają być zintegrowane z Facebookiem (choć oczywiście nieobowiązkowo) - i choćby nie wiem jak zapewniali mnie o bezpieczeństwie takiego rozwiązania, nigdy w życiu nie przelałbym pieniędzy, używając swojego konta na tym portalu.

    OdpowiedzUsuń
  2. Tzn. tak, o aliorze pewne rzeczy wiadomo, tzn. wiadomo co zapowiadają, a jak to wyjdzie to niestety trzeba poczekać. Ja się już w kilku miejscach wypowiadałem, że ten bank będzie miał przyciągać właśnie grono ludzi wygodnych, którzy na portalach będą mogli płacić bez zbędnej zabawy itp. Czy to będzie bezpieczne, na pewno nie, nic nie jest :) A czy będzie równie bezpieczne jak hasła smsem zobaczymy. W każdym razie będzie sporo gadżetów, i wątpię by był zawsze z zerami w cenniki :)

    OdpowiedzUsuń