wtorek, 13 grudnia 2011

Enigma z wp.pl

logo programu Enigma

Dziś mała reklama pewnej serii z wp tv
Oczywiście nie będzie to czysta kryptoreklama

Tym bardziej, że nie jest sponsorowana :) Jednak lubię tą serię krótkich filmów, które często potrafią zainteresować swoim tematem. Można zobaczyć tam filmy zarówno o dziwnych zjawiskach atmosferycznych, tajemniczych zakonach czy tematy bardziej przemysłowe. Mają wśród swoich odcinków materiały o ropie, czy gazie łupkowym. Każdy powinien znaleźć coś dla siebie.


Czemu postanowiłem o nim wspomnieć?

Ostatni odcinek mnie zaintrygował. Pewnie większość z osób która miała okazję być nad naszym morzem, znalazła tam małe brązowe, okrągłe kamyczki, niczym szkiełka. Nie, nie mam na myśli bałtyckiego bursztynu, a na prawdę szkiełka. Brązowe szkło z butelek, bardzo szybko w morzu nabiera okrągłego kształtu i chropowatej powierzchni, dziecko może się ucieszyć znalezieniem takiego śmiecia, czy nas jednak nie powinno zastanowić skąd ono się tam wzięło? Odpowiedź jest dość prosta, Oceany Jeziora czy Morza rosną do miana największego wysypiska na Ziemi. Jeśli ktoś lubi filmy dokumentalne w telewizji, to mógł natknąć się na jeden prezentujący pewien "fenomen". Ludzie nie tylko niszczą naturalną rafę koralową, ale także tworzą własną! I to na miarę XXI wieku, mianowicie rafę pływających śmieci, zwierzęta zaś są znane z dość łatwego przystosowywania się do nowych możliwości i te pływające kupy śmieci zaczęły zamieszkiwać. W telewizji pokazywano, także zatapianie okrętów(po oczyszczeniu), które w ten sposób tworzą nowe środowiska do życia, i co ważniejsze tereny turystyczne.


Czy jest się zatem z czego cieszyć?

Mam nadzieję, że nie muszę nikogo uświadamiać, że to mimo wszystko nadal tak na prawdę śmieci, które przede wszystkim zanieczyszczają środowisko. W liku z samego początku wpisu, można obejrzeć film o plamie śmieci która pływa po Oceanie, jestem ciekaw czy któryś kraj chciałby, aby to wylądowało na jego plaży. W telewizji często pokazuje się ostatnimi czasy jak ogromne ilości śmieci zalegają w jeziorach, choćby akcje sprzątania Morskiego Oka. Choć wyrzucanie śmieci do wody wydaje się łatwe, to jednak w dłuższej perspektywie jest gorsze nawet od zaśmiecania ziemi. Trudniej później takie śmieci usunąć, łatwiej mogą nas zatruwać, i wiele wiele innych.


O samej Enigmie

Niestety, o ile sporą część z materiałów ogląda się przyjemnie, łatwo zauważyć pewien mankament. Mianowicie obiektywizm, który bardzo kuleje. Bardzo często w materiale pokazywane są racje tylko jednej strony, i choć raz są to ekolodzy, to innym razem firmy przemysłowe które mają nieco inne cele. Jednak do wyboru jest też spora porcja materiałów neutralnych, jedynie informacyjnych, która fajnie jest obejrzeć by czasem dowiedzieć się czegoś nowego. W końcu na nakrętkach od butelek niektórzy zbili fortuny! Interes można znaleźć wszędzie, trzeba mieć tylko pomysł.

1 komentarz:

 1. I'd like to thank you for the efforts you've put in writing this site.

  I am hoping to check out the same high-grade content from you in the future as well.
  In fact, your creative writing abilities has motivated me to get my own blog now ;
  )

  Here is my web site: laser cellulite treatment

  OdpowiedzUsuń