Pokazywanie postów oznaczonych etykietą inwestycje. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą inwestycje. Pokaż wszystkie posty

czwartek, 8 stycznia 2015

IKE styczeń 2015

Ryzyko = zyski?



Krótkie przypomnienie

Od bardzo dawna nic nie pisałem. Jeszcze dłuższy czas minął od ostatniego infa na temat mojego konta IKE. Niestety czas wolny poświęcam zabawie w nowym mieszkaniu - na prawdę w najgorszych koszmarach nie spodziewałem się, że to tyle będzie trwać. Kiedyś było prosto, kilka rzeczy do wyboru, obecnie same drzwi można oglądać kilka dni...
Wracając jednak do IKE, nowych środków prawie nie ma(prawie nie mam gotówki :). Od 17.08.2012 moje konto IKE zostało zasilone w sumie na kwotę 9587.40 zł, z czego 399.90 zł to dywidendy. Wpłaty były dokonywane na przestrzeni dwóch lat, przez sporą część tego czasu mój portfel był na około +10%, czasem spadał do na minus - ot nic wielkiego aż do czasu...

niedziela, 30 marca 2014

stan IKE po marcu

Tragedia?



Napięcie na rynkach

Chyba nikogo nie zaskoczę, jeśli powiem, że z powodów politycznych wartość mojego portfela w ciągu miesiąca dość mocno spadła? Obecnie nie jest już tak źle jak dwa tygodnie temu, ale nadal jest gorzej niż miesiąc temu - a liczyłem raczej na poprawę poprzedniego wyniku :/ Jednak spodziewałem się większego zamieszania, jeśli zamieszaniem można nazwać sytuację na rynkach w konsekwencji na zachowanie Rosji... A jak tam u was?

niedziela, 19 stycznia 2014

II filar - OFE czy ZUS? a co w III filarze?

Nowy rok, czas podsumowań, idealna okazja do rzucenia okiem na OFE



Czas się zbliża

Wszyscy chyba doskonale sobie zdajemy sprawę z tego co się dzieje dookoła OFE. Oczywiście nikt nie rozumie wszystkiego, nie da się tego objąć - nie mówiąc już o przewidzeniu przyszłości. W każdym razie z każdym miesiącem zbliża się moment, gdy będziemy musieli zdecydować co zrobić ze swoimi środkami zgromadzonymi w OFE.

sobota, 18 stycznia 2014

Styczeń - IKE

Nowy rok, portfel się rozwija.



Przeziębiłem się :/

Nie wiem jak to zrobiłem, ale zamiast stworzyć nowy artykuł o IKE w styczniu - zastąpiłem wpis z grudnia. Brakowało mi ostatnio czasu i zauważyłem to dopiero teraz :/ Mankamentem tego jest fakt, że systemu nie zaindeksowały tego wpisy jako nowy... Stąd kopia wpisu :)
Nie ma to jak wiosenno/jesiennie przeziębienie - a powinna być zima i martwe zarazki :) Jednak poza tym chyba nic bardziej negatywnego się nie wydarzyło. Styczniowe weekendy będą dla mnie okresem licznych podliczeń, podsumować oraz analizy minionego roku. W ubiegły tydzień było podsumowanie finansów, dziś mojego skromnego 3go filaru, a jeszcze kwestia wydatków/OFE. Nie wiem czy gdyby nie ten blog miałbym ochotę tyle tego robić dla samego siebie - choćby z tego powodu nadal mam ochotę pisać.

Ostatnie zmieny

Pod koniec ubiegłego roku zrobiłem jeden przelew, zaś z początkiem tego kolejny niewielki. Nowe środki zainwestowałem w bardzo ryzykowną firmę CIGames - byłem z nią już kilka razy - gdy jej kurs był ponad 2x większy niż obecnie - co nie miało miejsca tak dawno temu. Teraz ze względu na raczej ciepłe przyjęcie informacji o ich kolejnym produkcie, postanowiłem zaryzykować 600 zł. Drugie 600 zł trafiło do zupełnie innej spółki. Elemental :) Mocno się spóźniłem by załapać się na szał w recyklingu, ale ostatnia raczej udana emisja ich akcji, plany licznych przejęć, przejście z NC na GPW napawają mnie optymizmem w dłuższej perspektywie.

Skład portfela

Ze względu na moją niewielką wiedzę w temacie, jak i brak czasu na analizowanie i siedzenie przy koncie wolę na spokojnie powiększać liczbę akcji i liczyć na wzrost w dłuższej perspektywie. Poniżej wykres wartości portfela:

Plany

W tym roku nie planuję już dokonywać wpłat do portfela. Aby sytuacja się zmieniła musiałoby się na prawdę coś dziwnego wydarzyć. Jednak nadal liczę na sukces pomysłu z własnym mieszkaniem, a to studnia bez dna jeśli chodzi o gotówkę. Na radykalną poprawę wynagrodzenia też raczej nie liczę, także nic poza moje skromne plany, ale o tym w następnym tygodniu, także na następnego.

niedziela, 1 grudnia 2013

Styczeń - IKE

Nowy rok, portfel się rozwija.



Przeziębiłem się :/

Nie ma to jak wiosenno/jesiennie przeziębienie - a powinna być zima i martwe zarazki :) Jednak poza tym chyba nic bardziej negatywnego się nie wydarzyło. Styczniowe weekendy będą dla mnie okresem licznych podliczeń, podsumować oraz analizy minionego roku. W ubiegły tydzień było podsumowanie finansów, dziś mojego skromnego 3go filaru, a jeszcze kwestia wydatków/OFE. Nie wiem czy gdyby nie ten blog miałbym ochotę tyle tego robić dla samego siebie - choćby z tego powodu nadal mam ochotę pisać.

Ostatnie zmieny

Pod koniec ubiegłego roku zrobiłem jeden przelew, zaś z początkiem tego kolejny niewielki. Nowe środki zainwestowałem w bardzo ryzykowną firmę CIGames - byłem z nią już kilka razy - gdy jej kurs był ponad 2x większy niż obecnie - co nie miało miejsca tak dawno temu. Teraz ze względu na raczej ciepłe przyjęcie informacji o ich kolejnym produkcie, postanowiłem zaryzykować 600 zł. Drugie 600 zł trafiło do zupełnie innej spółki. Elemental :) Mocno się spóźniłem by załapać się na szał w recyklingu, ale ostatnia raczej udana emisja ich akcji, plany licznych przejęć, przejście z NC na GPW napawają mnie optymizmem w dłuższej perspektywie.

Skład portfela

Ze względu na moją niewielką wiedzę w temacie, jak i brak czasu na analizowanie i siedzenie przy koncie wolę na spokojnie powiększać liczbę akcji i liczyć na wzrost w dłuższej perspektywie. Poniżej wykres wartości portfela:

Plany

W tym roku nie planuję już dokonywać wpłat do portfela. Aby sytuacja się zmieniła musiałoby się na prawdę coś dziwnego wydarzyć. Jednak nadal liczę na sukces pomysłu z własnym mieszkaniem, a to studnia bez dna jeśli chodzi o gotówkę. Na radykalną poprawę wynagrodzenia też raczej nie liczę, także nic poza moje skromne plany, ale o tym w następnym tygodniu, także na następnego.

sobota, 9 listopada 2013

Farm51

Jednak nie wytrzymałem i kupiłem :)



Zasady są po to by je łamać?

Wspominałem o tym w ostatnim wpisie. Ogólnie gra na giełdzie to ryzyko, nie powinno się tam trzymać większości, nie mówiąc już o wszystkich oszczędnościach - przynajmniej wg mnie. Ja Przyjąłem pewne ograniczenia, 10% rocznie od zarobionej kasy idzie na cele "emerytalne", w tym połowa na IKE, druga na "lokate 6%". Jednak początki takiej zabawy są ciężkie bo jak grać tysiącem złotych dokonując 3-5 transakcji rocznie? Dlatego też na początku przelałem większą ilość gotówki pod przyszłe wpłaty. Nadal nie ma tego wiele, ale stale przybywa. W tym roku miało już nie być przelewów, zaś w 2014 jakieś 2 tys. Jednak obecnie utknąłem w KGHM'ie zaś bardzo chciałem kupić Farm51. Więc pomimo ustaleń i opini OśmiuLatZIKE zrobiłem przelew 1,2 tys, co z kasą wolną na koncie dało mi:

niedziela, 27 października 2013

Co tam ciekawego? Nic specjalnego

Ach jak ten czas leci, jeszcze chwila i nowy rok :)



Kolejny miesiąc za mną

Kończy się miesiąc, w następny weekend pewnie wspomnę o marazmie na moim IKE. A tak to nic wielkiego, lada moment kończy mi się umowa o pracę(przedłużenia jestem pewien, choć warunki jakoś specjalnie się nie poprawią). Ostatnio w wolnym czasie nawet wykonałem małe przewidywanie wyników na koniec roku - banan się na ustach malował :) Choć to jeszcze 2 miesiące już nie mogę się doczekać - choćby po to by spokojnie przelać kilka zł na IKE.

sobota, 5 października 2013

Trzeci kwartał za mną :)

Kolejny kwartał, kolejne zestawienie, aż się buźka sama uśmiecha.



Słowem wstępu

To już nałóg, co 3 miesiące loguję się na wszystkie swoje konta bankowe(w końcu pora część z nich pozamykać...), spisuję wszystko, liczę drobne w portfelu ;) i przygotowuję sobie takie zestawienie. Nawet nie wiecie jak cenne mogą tego typu dane. Oczywiście prócz tego prowadzę zestawienie kosztów, ale z niego korzystam nie bieżąco + w zestawieniu roczny. Trwa to już dwa porządne lata + pierwszy rok gdy brakowało mi dyscypliny. W tym roku może odgrzebię wcześniejsze zestawienia i zrobię sobie jakiś wykres tego wszystkiego ^_^

niedziela, 29 września 2013

Kolejny miesiąc za mną

Kolejny miesiąc za mną, stagnacja



Do rzeczy

Praktycznie nic nie robiłem z portfelem, nadal większość kasy mam zainwestowane w KGHM, gdzie jestem jakies 2-4% po kreską. Jak pewnie większość z was wie spółka ciągle stuka od spodu w 130 zł. Liczę na przełamanie (systematycznie maleją skoki, wykreś się zawęża - tylko w którą stronę podaży? Novity nie tykam, ten tysiąc zapewne będzie tam leżał do kolejnej dywidendy.

sobota, 3 sierpnia 2013

Co w IKE piszczy :)

Wspominałem o zamiarze komentowania stanu mojego portfela IKE w miarę regularnie :) Pora zacząć



I oby nadal było co pokazywać :)

Może zacznę jednak od szybkiego infa co tam u mnie :) Przede wszystkim Zamykam BGŻ konta z premią, od września koniec nawet z tymi 4% w dbNET więc idzie w odstawkę. W ostatniej chwili załapałem się na lokaty 4,5%/24m w Getinie - trafiła tam większość gotówki. Teraz to co odłożymy pewnie będzie od końca roku trafiać do SKOK'u Wołomin - ale to dopiero po zapowiedzianych zmianach nadzoru :)

sobota, 29 czerwca 2013

portfel po połowie roku :)

Tym razem raz dwa i przygotowałem zestawienie oszczędności :) Sam byłem ciekaw.



Sporo się ostatnio działo. Zakupiłem smartfona, później ebook readera (Pocketbook BASIC 613, jest fajny ale przyciski do przewracania stron mogłyby być na bocznych krawędziach). Spędziłem też tydzień z dziewczyną nad morzem (trafiliśmy idealnie na pogodę). Ogólnie wiele się działo, na pewno nie były to tanie rzeczy(jak na nasze dochody). Jednak zestawienie wydatków pokrywa się ze wzrostem portfela

niedziela, 9 czerwca 2013

Ciekawy tydzień za nami



Wg mnie to był interesujący tydzień :)




Słowem wstepu

Nie wiem jak tam waszym zdaniem ale moim mijający tydzień obfitował w ciekawe informacje. Tu coś ze stopami się działo, tu info o lokatach i naszych oszczędnościach, obligacje się popularyzują. Do tego słyszałem o domach które mają się same spłacać :) Tak na szybko :)

niedziela, 17 marca 2013

JSW, City, GPW itd...


Moja zabawa na IKE, kontynuacja przemyśleń.


Nie wszystko zgodnie z założeniami, jednak póki co do góry.

Od ostatniego wpisu opisującego moją pierwsze kroki z IKE maklerskim minęło 3m. Pora na mały opis. Dla bardziej zainteresowanych oto link do poprzedniego wpisu: click.

środa, 28 listopada 2012

Kilka zdań o samym blogu :)


Taki wpis na szybko, coby listopad też coś miał :)


Wbrew pozorom blog jednak nie jest martwy...


Nie wiem jak was - mam tu na myśli stałych bywalców, ale mnie to lekko zdziwiło. Blog jednak nie jest martwy, może i piszę z częstotliwością raz na miesiąc ale jednak. Zaś liczba wyświetleń, zainteresowanie, komentarze, czy pytania utrzymują się na tym samym poziomie...

niedziela, 28 października 2012

BOSSA zakupów ciąg dalszy


Piątkowy zakup akcji na IKE

Na moim koncie IKE leżały wolne środki, tak więc...

Dokładnie tak, po zakupach CityInter'u zostało mi 500 zł, postanowiłem przelać kolejne 900 zł i jakoś je zainwestować. Ponieważ od dłuższego czasu wiszą mi papiery JSW i w miarę na bieżąco obserwuję kurs tego papieru, postanowiłem się z nim związać jeszcze raz :) Ogólnie kurs akcji ma ciekawą tendencję do skakania pomiędzy 85 a 100 zł. Nawet nie łapiąc dołków i górek można było ugrać na samych wzrostach 30% w ciągu roku.

poniedziałek, 13 sierpnia 2012

Tworzysz blog, stronę? Uważaj! cz. 2

Co to mogą nam wciskać do naszych stron

Znów zadziwił mnie wygląd mojej strony

Swego czasu byłem niemiło zaskoczony, gdy na swojej stronie zobaczyłem reklamę - jak się później okazało, pochodziła ona z "darmowego" chata widniejącego swego czasu na blogu. Dla odświeżenia przypomnę

czwartek, 28 czerwca 2012

A tak poza tym to też coś się dzieje

Dokładnie, od czasu zaprzestania regularnego zamieszczania postów ciągle coś się dzieje.

Finanse nadal są mi bliskie!

Zaprzestałem pisania, nawyków jednak nie zmieniam. Nadal skrzętnie notuję wydatki, chcę wiedzieć ile na co wydaję, gdzie wydaję, ile teoretycznie w każdej chwili mogę dodatkowo zaoszczędzić rezygnując jedynie z przyjemności.

sobota, 31 marca 2012

Mijający tydzień moim okiem



Minął kolejny tydzień czas na garść starych newsów.



Dziś wyjątkowo w sobotę, jutro bowiem będzie najlepszy dzień na zamieszczenie zestawienia za ubiegły miesiąc

Ekonomicznie

Ponownie emerytury. Odbyło się głosowanie w sprawie referendum - popieram opinie, że tak postawione pytanie nie ma sensu. Każdego dnia można natknąć się na kilka wywiadów w których porusza się temat emerytur, gryzie się go z każdej strony. sam zresztą niedawno prezentowałem link do programu z TVP 1 na tema temat. Ciekawe jest jednak to, że przy odrobinie szczęście można usłyszeć coś ciekawego.

niedziela, 25 marca 2012

Mijający tydzień moim okiem



Minął kolejny tydzień czas na garść starych newsów.



Ekonomicznie

Emerytury to zdecydowany faworyt ostatniego tygodnia. Co prawda w każdym tygodniu wiele się o tym mówi, teraz jednak nie było konkurencji. Wiele pomogła kłótnia między koalicjantami, na ile jest ona na poważnie tego nie wiadomo.

niedziela, 18 marca 2012

Mijający tydzień moim okiem



Minął kolejny tydzień czas na garść starych newsów.



Ekonomicznie

Podwyżki, prąd od 7-10%, woda w niektórym miejscach nawet o 30%(związane z niewywiązaniem się z umów unijnych i koniecznością płacenia kar), gaz również w górę. Ja się cieszyłem, że będę miał mniejsze opłaty o jakieś 150 zł po kilku inwestycjach w tym kierunku, a tu zonk może nie będę płacił więcej, do tego jeszcze chcą mi ocieplać blog = +170 zł miesięcznie. Przy takich podwyżkach nie widzę zbyt różowo naszej inflacji... Za to rachunki za telefon mogą spaść, o ile operatorzy nie zapiszą sobie zbliżających się zmian na swoje konto. Warto też dodać, że tego typu podwyżki mediów będą już raczej cykliczne, nasi dostawcy za coś muszą dokonywać niezbędnych inwestycji, nie mówiąc już o wymianie starej jak i przestarzałej sieci dystrybucyjnej.