Pokazywanie postów oznaczonych etykietą III filar. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą III filar. Pokaż wszystkie posty

niedziela, 27 lipca 2014

Zus czy OFE ostatni dzwonek :)


Nie wiem jak Wy, ale ja już wybrałem. Nie ma specjalnie pomiędzy czym wybierać ale...



Jak wybrałem

Dyspozycję wyboru o pozostaniu w OFE przekazałem za pomocą e-zus'u. Zakładając tam konto ponad rok temu nie wiedziałem, że tak szybko będę mógł z tej platformy skorzystać do czegoś tak istotnego. Czytałem wiele opinii nt. tego, że samo założenie konta jest problematyczne itp. Ja się nie zgodzę z tą opinią. Jeśli ktoś pisze, że woli wysłać decyzję w sprawie OFE do ZUS listem bo to łatwiejsze, tzn. że nie bierze pod uwagę potencjalnych przyszłych korzyści z tego rozwiązania. Wg mnie im szybciej tym lepiej, tak samo jest wg mnie w sprawie ZIP'u - czyli e-zus dla NFZ ;) - choć tutaj rozwiązanie było średnio przemyślane - nie po to robiłem e-puap by i dla ZIP'u odbywać wycieczkę do placówki NFZ - mogło się już bez tego obejść! Tak czy siak dyspozycję złożyłem, ZUS ją przyjął (co potwierdza moje OFE na moim koncie). Samo złożenie dyspozycji w e-zus odbywa się tak samo jak dla innych decyzji - szkoda, że nie zostało to ułatwione - sam szukałem manuala ^_^

niedziela, 30 marca 2014

stan IKE po marcu

Tragedia?



Napięcie na rynkach

Chyba nikogo nie zaskoczę, jeśli powiem, że z powodów politycznych wartość mojego portfela w ciągu miesiąca dość mocno spadła? Obecnie nie jest już tak źle jak dwa tygodnie temu, ale nadal jest gorzej niż miesiąc temu - a liczyłem raczej na poprawę poprzedniego wyniku :/ Jednak spodziewałem się większego zamieszania, jeśli zamieszaniem można nazwać sytuację na rynkach w konsekwencji na zachowanie Rosji... A jak tam u was?

niedziela, 2 marca 2014

miniony luty 2014 IKE

Minął całkiem spokojny dla mojego konta miesiąc



Napięcie na rynkach

Chyba wszyscy wiedzą co się dzieje na Ukrainie, chyba nikt z was się nie łudzi, że to nie będzie miało wpływu na giełdy. Na szczęście nie są to wydarzenia straszne osobom, które nie grają na krótko. Miejmy nadzieję, że wszystko szybko i pozytywnie się zakończy.

niedziela, 2 lutego 2014

Luty 2014 IKE

Pierwszy miesiąc 2014 roku za nami. Co w trawie piszczy?



Gdy czuć napięcie

Jakiś czas temu oglądałem serial na temat poprzedniego kryzysu. Ja z niego wyciągnąłem taki wniosek, obecny system już od dłuższego czasu jest tak mocno skomplikowany i połączony, że drobny krach na drugim krańcu świata, w kraju o którym nie słyszeliśmy może nam zrobić kuku. Nie da się też tego przewidzieć, nim my się zorientujemy będzie za późno na zażegnanie kryzysowi. Oczywiście drobni gracze mogą zdążyć wycofać się z niewielką stratą - ale nie ma po temu pewności. Dlatego, jeśli już tracisz, ale myślisz, że to jest właśnie idealna sytuacja by zainwestować ostatnie grosze podczas tej małej korekty - to się mylisz! Drobna korekta może być początkiem wodospadu... Dlatego choć obecnie widzę szanse uśrednienia, dokupienia walorów i lepszego zysku w perspektywie kilku miesięcy - to tego nie robię. Sytuacja jest zbyt niepewna.

niedziela, 19 stycznia 2014

II filar - OFE czy ZUS? a co w III filarze?

Nowy rok, czas podsumowań, idealna okazja do rzucenia okiem na OFE



Czas się zbliża

Wszyscy chyba doskonale sobie zdajemy sprawę z tego co się dzieje dookoła OFE. Oczywiście nikt nie rozumie wszystkiego, nie da się tego objąć - nie mówiąc już o przewidzeniu przyszłości. W każdym razie z każdym miesiącem zbliża się moment, gdy będziemy musieli zdecydować co zrobić ze swoimi środkami zgromadzonymi w OFE.

sobota, 18 stycznia 2014

Styczeń - IKE

Nowy rok, portfel się rozwija.



Przeziębiłem się :/

Nie wiem jak to zrobiłem, ale zamiast stworzyć nowy artykuł o IKE w styczniu - zastąpiłem wpis z grudnia. Brakowało mi ostatnio czasu i zauważyłem to dopiero teraz :/ Mankamentem tego jest fakt, że systemu nie zaindeksowały tego wpisy jako nowy... Stąd kopia wpisu :)
Nie ma to jak wiosenno/jesiennie przeziębienie - a powinna być zima i martwe zarazki :) Jednak poza tym chyba nic bardziej negatywnego się nie wydarzyło. Styczniowe weekendy będą dla mnie okresem licznych podliczeń, podsumować oraz analizy minionego roku. W ubiegły tydzień było podsumowanie finansów, dziś mojego skromnego 3go filaru, a jeszcze kwestia wydatków/OFE. Nie wiem czy gdyby nie ten blog miałbym ochotę tyle tego robić dla samego siebie - choćby z tego powodu nadal mam ochotę pisać.

Ostatnie zmieny

Pod koniec ubiegłego roku zrobiłem jeden przelew, zaś z początkiem tego kolejny niewielki. Nowe środki zainwestowałem w bardzo ryzykowną firmę CIGames - byłem z nią już kilka razy - gdy jej kurs był ponad 2x większy niż obecnie - co nie miało miejsca tak dawno temu. Teraz ze względu na raczej ciepłe przyjęcie informacji o ich kolejnym produkcie, postanowiłem zaryzykować 600 zł. Drugie 600 zł trafiło do zupełnie innej spółki. Elemental :) Mocno się spóźniłem by załapać się na szał w recyklingu, ale ostatnia raczej udana emisja ich akcji, plany licznych przejęć, przejście z NC na GPW napawają mnie optymizmem w dłuższej perspektywie.

Skład portfela

Ze względu na moją niewielką wiedzę w temacie, jak i brak czasu na analizowanie i siedzenie przy koncie wolę na spokojnie powiększać liczbę akcji i liczyć na wzrost w dłuższej perspektywie. Poniżej wykres wartości portfela:

Plany

W tym roku nie planuję już dokonywać wpłat do portfela. Aby sytuacja się zmieniła musiałoby się na prawdę coś dziwnego wydarzyć. Jednak nadal liczę na sukces pomysłu z własnym mieszkaniem, a to studnia bez dna jeśli chodzi o gotówkę. Na radykalną poprawę wynagrodzenia też raczej nie liczę, także nic poza moje skromne plany, ale o tym w następnym tygodniu, także na następnego.

poniedziałek, 6 stycznia 2014

2013 za mną. Kolejny rok, kolejne plany...

To już tyle trwa :) Sam nie wierzę!



2013 za nami

Pisuje na tym bloku już dobrze ponad 2 lata. Przez ten cały czas sporo stworzyłem, równie dużo przeczytałem, komentujecie moje wpisy, a ja inne w sieci. Zapewne więcej się nauczyłem, niż nauczyłem :) Najważniejsza jednak jest wytrwałość. To dzięki temu mam sporą kwotę na lokacie, nieco akcji na IKE, notatki z wydatków na życie za ponad 2 lata. To wszystko niesamowicie przydatne rzeczy.
2012 był rokiem zmian, poszukiwania pracy, szukania swojego miejsca itp. Umowy o prace moja i mojej dziewczyny zmieniały się dość często. 2013 był rokiem stabilizacji i gromadzenia doświadczeń. 2014 zapowiada się rokiem zmian, mam już nieco doświadczeń, nieco gotówki - pora coś z tym robić :) Jest w tym nawet pewna zbieżność z tym co się dzieje u nas w kraju ^_^

niedziela, 15 grudnia 2013

Połowa grudnia - IKE i inne plany

Jeszcze 5 dni... do urlopu



Mija czas

Ostatnimi czasy nie mam wolnej chwili. To przede wszystkim zasługa pracy, nadal na zwykłej umowie(choć już na czas nieokreślony), w ramach 8h dziennie. Jednak tyle się działo, że po powrocie do domu nie miałem siły ani ochoty na nic poza partyjką World of Tanks :) Także dzieje się dużo i to jeszcze nie koniec tego wszystkiego - "nie ma to jak żyć w ciekawych czasach". Także z tego powodu mniej intensywnie przyglądam się swoim akcjom - choć na szczęście portfel staram się budować perspektywicznie. Tak to sobie przynajmniej wmawiam...

niedziela, 1 grudnia 2013

Styczeń - IKE

Nowy rok, portfel się rozwija.



Przeziębiłem się :/

Nie ma to jak wiosenno/jesiennie przeziębienie - a powinna być zima i martwe zarazki :) Jednak poza tym chyba nic bardziej negatywnego się nie wydarzyło. Styczniowe weekendy będą dla mnie okresem licznych podliczeń, podsumować oraz analizy minionego roku. W ubiegły tydzień było podsumowanie finansów, dziś mojego skromnego 3go filaru, a jeszcze kwestia wydatków/OFE. Nie wiem czy gdyby nie ten blog miałbym ochotę tyle tego robić dla samego siebie - choćby z tego powodu nadal mam ochotę pisać.

Ostatnie zmieny

Pod koniec ubiegłego roku zrobiłem jeden przelew, zaś z początkiem tego kolejny niewielki. Nowe środki zainwestowałem w bardzo ryzykowną firmę CIGames - byłem z nią już kilka razy - gdy jej kurs był ponad 2x większy niż obecnie - co nie miało miejsca tak dawno temu. Teraz ze względu na raczej ciepłe przyjęcie informacji o ich kolejnym produkcie, postanowiłem zaryzykować 600 zł. Drugie 600 zł trafiło do zupełnie innej spółki. Elemental :) Mocno się spóźniłem by załapać się na szał w recyklingu, ale ostatnia raczej udana emisja ich akcji, plany licznych przejęć, przejście z NC na GPW napawają mnie optymizmem w dłuższej perspektywie.

Skład portfela

Ze względu na moją niewielką wiedzę w temacie, jak i brak czasu na analizowanie i siedzenie przy koncie wolę na spokojnie powiększać liczbę akcji i liczyć na wzrost w dłuższej perspektywie. Poniżej wykres wartości portfela:

Plany

W tym roku nie planuję już dokonywać wpłat do portfela. Aby sytuacja się zmieniła musiałoby się na prawdę coś dziwnego wydarzyć. Jednak nadal liczę na sukces pomysłu z własnym mieszkaniem, a to studnia bez dna jeśli chodzi o gotówkę. Na radykalną poprawę wynagrodzenia też raczej nie liczę, także nic poza moje skromne plany, ale o tym w następnym tygodniu, także na następnego.

sobota, 9 listopada 2013

Farm51

Jednak nie wytrzymałem i kupiłem :)



Zasady są po to by je łamać?

Wspominałem o tym w ostatnim wpisie. Ogólnie gra na giełdzie to ryzyko, nie powinno się tam trzymać większości, nie mówiąc już o wszystkich oszczędnościach - przynajmniej wg mnie. Ja Przyjąłem pewne ograniczenia, 10% rocznie od zarobionej kasy idzie na cele "emerytalne", w tym połowa na IKE, druga na "lokate 6%". Jednak początki takiej zabawy są ciężkie bo jak grać tysiącem złotych dokonując 3-5 transakcji rocznie? Dlatego też na początku przelałem większą ilość gotówki pod przyszłe wpłaty. Nadal nie ma tego wiele, ale stale przybywa. W tym roku miało już nie być przelewów, zaś w 2014 jakieś 2 tys. Jednak obecnie utknąłem w KGHM'ie zaś bardzo chciałem kupić Farm51. Więc pomimo ustaleń i opini OśmiuLatZIKE zrobiłem przelew 1,2 tys, co z kasą wolną na koncie dało mi:

niedziela, 29 września 2013

Kolejny miesiąc za mną

Kolejny miesiąc za mną, stagnacja



Do rzeczy

Praktycznie nic nie robiłem z portfelem, nadal większość kasy mam zainwestowane w KGHM, gdzie jestem jakies 2-4% po kreską. Jak pewnie większość z was wie spółka ciągle stuka od spodu w 130 zł. Liczę na przełamanie (systematycznie maleją skoki, wykreś się zawęża - tylko w którą stronę podaży? Novity nie tykam, ten tysiąc zapewne będzie tam leżał do kolejnej dywidendy.

niedziela, 1 września 2013

Portfel - pierwsza nauczka?

Kolejny miesiąc minął, wg planów mogło być fajnie, jest nieźle



Zarys historyczny :)

Do tej porty miesiąc w miesiąc wartość portfela rosła - i to nie ze względu na wpłaty :) Ale o tym już za chwilę. W każdym razie mijający miesiąc był całkiem udany - wykorzystałem długi weekend aby odpocząć (10 dni wolnego). Zakupiłem kolejny zestaw książek do nauki(chyba nieco przesadziłem, 360 zł to nie tak mało). Swoją drogą, zauważyliście mankament nowej strony mbanku? Jeśli ją zwęzić to nie widać przycisku logowania pod FF(dolny suwak nie działa na "logo" - to już się powoli staje moim zboczeniem zawodowym.

sobota, 3 sierpnia 2013

Co w IKE piszczy :)

Wspominałem o zamiarze komentowania stanu mojego portfela IKE w miarę regularnie :) Pora zacząć



I oby nadal było co pokazywać :)

Może zacznę jednak od szybkiego infa co tam u mnie :) Przede wszystkim Zamykam BGŻ konta z premią, od września koniec nawet z tymi 4% w dbNET więc idzie w odstawkę. W ostatniej chwili załapałem się na lokaty 4,5%/24m w Getinie - trafiła tam większość gotówki. Teraz to co odłożymy pewnie będzie od końca roku trafiać do SKOK'u Wołomin - ale to dopiero po zapowiedzianych zmianach nadzoru :)

niedziela, 9 czerwca 2013

Ciekawy tydzień za nami



Wg mnie to był interesujący tydzień :)




Słowem wstepu

Nie wiem jak tam waszym zdaniem ale moim mijający tydzień obfitował w ciekawe informacje. Tu coś ze stopami się działo, tu info o lokatach i naszych oszczędnościach, obligacje się popularyzują. Do tego słyszałem o domach które mają się same spłacać :) Tak na szybko :)

niedziela, 12 maja 2013

Pierwszy kwartał 2013 roku

Spory poślizg, ale nadszedł czas by nadrobić zaległości. A więc do dzieła!



Spóźniony I kwartał

Duże zmiany w firmie, duże zmiany w mieszkaniu, do tego pogoda itp. sprawiły, że nie miałem czasu na nic. Niestety w tym także na zrobienie podsumowania za 1 kwartał 2013 roku. Od blisko dwóch miesięcy praktycznie nie miałem wolnego dni :/ Długi weekend spędziłem na remoncie pokoju(o czym przy okazji), weekendy na wyjazdach lub porządkach. Innymi słowy sporo się działo :) Sam jednak byłem bardzo ciekaw stanu moich kont, brakowało mi podsumowania kwartalnego - przyzwyczaiłem się do tego ^_^ A więc poniżej drobne zestawienie.

niedziela, 17 marca 2013

JSW, City, GPW itd...


Moja zabawa na IKE, kontynuacja przemyśleń.


Nie wszystko zgodnie z założeniami, jednak póki co do góry.

Od ostatniego wpisu opisującego moją pierwsze kroki z IKE maklerskim minęło 3m. Pora na mały opis. Dla bardziej zainteresowanych oto link do poprzedniego wpisu: click.

niedziela, 9 grudnia 2012

Jak tam moje City oraz JSW?


Pora na pierwsze przemyślenia związane z moim IKE


Coś kupiłem, coś sprzedałem, coś mam, zysk zyskiem, a zabawa daje doświadczenie

Od około 4m mam konto maklerskie w ramach IKE, o którym już kilka razy pisałem. Przelałem na nie w sumie nieco ponad 3 tys zł. Tak by było za co kupować, a za razem aby w razie czego nie odczuć straty. Szaleństw nie ma, ale nie mam też nad czym płakać. Nieco więcej szczegółów poniżej

środa, 28 listopada 2012

Kilka zdań o samym blogu :)


Taki wpis na szybko, coby listopad też coś miał :)


Wbrew pozorom blog jednak nie jest martwy...


Nie wiem jak was - mam tu na myśli stałych bywalców, ale mnie to lekko zdziwiło. Blog jednak nie jest martwy, może i piszę z częstotliwością raz na miesiąc ale jednak. Zaś liczba wyświetleń, zainteresowanie, komentarze, czy pytania utrzymują się na tym samym poziomie...

niedziela, 28 października 2012

BOSSA zakupów ciąg dalszy


Piątkowy zakup akcji na IKE

Na moim koncie IKE leżały wolne środki, tak więc...

Dokładnie tak, po zakupach CityInter'u zostało mi 500 zł, postanowiłem przelać kolejne 900 zł i jakoś je zainwestować. Ponieważ od dłuższego czasu wiszą mi papiery JSW i w miarę na bieżąco obserwuję kurs tego papieru, postanowiłem się z nim związać jeszcze raz :) Ogólnie kurs akcji ma ciekawą tendencję do skakania pomiędzy 85 a 100 zł. Nawet nie łapiąc dołków i górek można było ugrać na samych wzrostach 30% w ciągu roku.

sobota, 6 października 2012

CityInter


Inwestycja, spekulacja? Zyski, pytania...

Wspominałem o zakupie akcji CityInter no i mam...

Jeśli ktoś czytał ostatnie wpisy to wie, że bawię się teraz na moim drugim koncie maklerskim IKE w BOŚ. Moim pierwszym zakupem miał być i stały się akcje firmy CityInter. Skromnie, raptem 98 akcji - ale taki był mniej więcej plan(miało być wręcz mniej). Akcji nabyłem w sumie 3 krotnie, ostateczna cena zakupu nieco ponad 19 zł. Spodziewałem się wzrostu przed styczniową premierą. Jednak nie tak szybkiego :/