Pokazywanie postów oznaczonych etykietą zakup mieszkania. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą zakup mieszkania. Pokaż wszystkie posty

niedziela, 24 sierpnia 2014

Zakup mieszkania, drobne przemyślenia cz III - wybór kredytu


Chyba jeden z najtrudniejszych elementów podczas zakupu - ale czy faktycznie?



Samemu czy z pomoca, jeśli z pomocą to z czyją?

Kredytów nie brakuje, każdy jest nieco inny, ten droższy, ten tańszy, ten na dłuższy okres a inny łatwiej otrzymać. Jeśli ktoś nie ma ograniczeń związanych z MDM ma do wyboru kilkadziesiąt opcji. Na "szczęście" u mnie było łatwiej, kredytów z MDM udziela ich niewiele, a jeszcze mniej było w kwietniu :) Jednak nawet 10 opcji to sporo. Szybko jednak zredukowałem opcje do dwóch czołowych banków, te z literkami P, K oraz O w nazwie :) Ale chwila - czy wybrałem najlepiej? Tutaj pojawia się kwestia czy nie skorzystać z pomocy doradcy. Dobry doradca nie bierze od nas kasy (płacimy mu pośrednio poprzez prowizję dla banku). Jednak z doradcami jak i z kredytami - są dobrzy, źli, kiepscy, świetni itp. itd. Mi mojego ktoś polecił - chyba zawsze się tak dzieje(jak alternatywę miałem dwie osoby znalezione w internecie). Czemu zdecydowałem się na doradcę? Nie wierzę w to, aby bez niego było łatwiej obniżyć koszta(prowizję weźmie doradca z banku), marżę można negocjować w takim samym stopniu.
Są jednak inne zalety pomocy doradcy - on powinien znać ofertę większości banków, przygotuje nam jakieś prognozy, załatwi formalności z bankiem za nas! Dostarczy brakujące dokumenty(które odbierze od nas po pracy) itp. Zaoszczędziłem kilka dobrych dni na tych duperelach.

wtorek, 22 lipca 2014

Zakup mieszkania, drobne przemyślenia cz II - wybór mieszkania


Miało być A, znalazło się B, skończyło się na C :)



Plany co do mieszkania to jedno, rzeczywistość to drugie

Plany były proste, mieszkanie 35-45m2, rynek pierwotny lub wtórny w dobrym stanie i dość nowe. Bardzo ważna była lokalizacja, nie tyle pod rynkiem w Krakowie, ale dobrze skomunikowane, nie parter, nie ostatnie piętro. Osiedle przyjemne do życia i w miarę możliwości nie blok 10piętrowy. Realia okazują się nieco inne - specyfika rynku. W Krakowie w miarę młode mieszkanie w dobrym stanie kosztuje sporo więcej niż podobne stojące obok od dewelopera. Przez sporo mam tu na myśli 10%+ - a to wartość, którą przyjmuje się za koszt urządzenia nowego mieszkania.
Rynek wtórny dość szybko odpadł - po części też ze względu na dopłatę z MDM jak i dodatkowe podatki i koszty przy zakupie z rynku wtórnego (podatek od CC - 2% wartości, często marża pośrednika 1-6%).

niedziela, 20 lipca 2014

Zakup mieszkania, drobne przemyślenia cz I - decyzja


Czemu zdecydowałem się na zakup mieszkania



Dokładniej, czemu zdecydowaliśmy się na zakup mieszkania, krótkie przemyślenie

Cóż nie jest to prosty wpis, pewnie mógłbym się do niego przygotowywać kilka dni. Jest Bardzo wiele za i przeciw. Do tego jak widać, od bardzo ale to bardzo dawna nic nie pisałem. To wszystko jest dość zajmujące a jak człowieka złapie lenistwo to na długo zostaje :)