Pokazywanie postów oznaczonych etykietą inflacja. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą inflacja. Pokaż wszystkie posty

poniedziałek, 9 września 2013

ZIP - zintegrowany informator pacjenta

ZIP - zintegrowany informator pacjenta, PUE ZUS, e-PUAP, e-ZUS, GPW, OFE, IKE - co w trawi piszczy



Dziś na szybko o wielu tematach. OFE

Wiele osób się na ten temat wypowiada, więc też wyrażę swoją opinię. Rząd potrzebuje kasy, OFE nikt nie lubi, nikt go specjalnie nie będzie bronił tak jak przywilejów. Łatwiej zatem zabrać kasę z OFE niż znaleźć ją w innych miejscach - to chyba oczywiste dla wszystkich, wg mnie dla wszystkich powinno być też jasne, że to złe podejście. Rząd teraz na szybko szuka kasy zamiast wykorzystać ostatnie lata dla zmian. Co zaś się tyczy samej zmiany. Wg mnie lepiej by było, gdyby OFE pozostały obowiązkowe, zabrać im część nie giełdową, zmniejszyć proporcjonalnie składki(+ wzrost tego procenta), pozwolić inwestować za granicą w większym stopniu, powiązać dochód OFE od zysku(średniego z 5-10 ostatnich lat), zaś o przekazaniu środków do ZUS powinien decydować ich właściciel w okresie 10-7 lat poprzedzających emeryturę. Byłoby to wg mnie zdrowsze niż demontaż - bo z tym mamy do czynienia. Oczywiście OFE wszystkim będą wysyłać listy itp. Odsetek ludzi, którzy pozostaną w OFE będzie pewnie między 5 a 10%.

sobota, 7 lipca 2012

e-zus co nam oferuje portal pue.zus.pl

Wspominałem o planach rejestracji w elektronicznym ZUSie, a oto efekty tego ciekawego projektu.

Zacznijmy od rejestracji

Konto założyć można oczywiście przez internet, wymaga jednak weryfikacji, która jest możliwa dzięki elektronicznemu podpisowi, wizycie w urzędzie lub dzięki posiadaniu profilu zaufanego w epuap.gov.pl . Z tego co zrozumiałem jest to po prostu forma darmowego elektronicznego podpisu honorowana co najmniej przez urzędy. Wybrałem tą trzecią opcję.

niedziela, 25 marca 2012

Mijający tydzień moim okiem



Minął kolejny tydzień czas na garść starych newsów.



Ekonomicznie

Emerytury to zdecydowany faworyt ostatniego tygodnia. Co prawda w każdym tygodniu wiele się o tym mówi, teraz jednak nie było konkurencji. Wiele pomogła kłótnia między koalicjantami, na ile jest ona na poważnie tego nie wiadomo.

środa, 14 marca 2012

GUS o inflacji


Dużo się ostatnio mówi o inflacji, całkiem słusznie.



Szkoda tylko, że można o niej jedynie mówić.

Inflacja w lutym 2012 była większa niż zakładano, niby niewiele 4,3% względem 4,2% rok do roku, podczas gdy w styczniu było to 4,1% r/r. Wynik gorszy o jakieś 2,5% od zakładanego, a niektórzy obarczali go głównym winowajcom spadków na giełdzie. To jednak nie koniec nowości, GUS postanowił delikatnie przemodelować koszyk dóbr na podstawie którego wyliczana jest inflacja.

czwartek, 26 stycznia 2012

Nie kupuj mieszkania!

Czy zakup mieszkania to zyskowna inwestycja

czy raczej strata z definicji?


Zastanawiałem się nad pewnymi alternatywami dla zakupu oto co otrzymałem...

Inspiracja do wpisu to artykuł, który czytałem dawno temu, nawet nie pamiętam czy to nie był reportaż w telewizji. W każdym razie padło tam ciekawe stwierdzenie, a mianowicie wg osoby która się wypowiadała obecne ceny i koszta zakupu mieszkania sprawiają, że jest to bezsensowne. Postanowiłem to sprawdzić na przykładzie jak najbardziej zbliżonym do mojej sytuacji, sam opis problemu byłby po prostu dość zawiły.

wtorek, 24 stycznia 2012

1 mln zł, być rentierem - bezcenne


Każdy chciałby być rentierem, czy Ty o tym już myślałeś?



Co w tym słowie działa tak magicznie?

Cóż, rentier czyli powiedzmy osoba która nie musi zarabiać by się utrzymać. Rentier ma zatem na tyle pasywnych dochodów by pozwalały mu żyć na danej stopie teoretycznie w nieskończoność. No właśnie to magiczne słowo "teoretycznie", możemy mieć miliardy na koncie, to jednak nie da nam pewności ich bezpieczeństwa więc nie jest to odpowiedź na rozwiązanie wszystkich problemów. Jednak z bardziej realnej strony nie jest to tak odległe i wyimaginowane pojęcie.

piątek, 20 stycznia 2012

Emerytury, waloryzacja, inflacja...

Wpis lekko informacyjny, kilka ostatnich ciekawostek na ten temat.



Nie wiem jak wy ale ja kiedyś chcę przejść na emeryturę, a w takim wypadku warto o tym myśleć już teraz.

Ostatnimi czasy bardzo wiele się dzieje w sprawie emerytur. Wszystkim przeszkadza podniesienie wieku emerytalnego, związki planują strajki w czasie Euro 2012. Słabsze siły polityczne niż PO myślą o tym jak coś ugrać dla siebie, bo tak trzeba nazwać plany projektów przyśpieszające przejście kobiet na emeryturę w zależności od liczby dzieci(pomysł dobry i słuszny, kwestia tylko "ulgi"). Ogólnie ostatnie reformy w kraju mają to do siebie, że są robione na szybko, są dziurawe i społecznie nie zaakceptowane. To może się wiązać ze strajkami, a taki strajk zawsze wiąże się z negatywnym wizerunkiem ekonomicznym.

sobota, 10 grudnia 2011

Co nieco o inflacja



Kolejny ważny wskaźnik któremu nie wolno ufać.


Czym jest inflacja?

Przez inflację rozumiemy różne rzeczy, przynajmniej my zjadacze chleba. Chodzi o to samo, jednak można to sobie tłumaczyć w różny sposób. Jedni zatem powiedzą, że jest to wzrost cen w czasie. Znaczy to tyle samo, co zmniejszenie wartości nabywczej pieniądza w czasie. Podaje się ją w procentach, najczęściej w ujęciu rocznym, co nie jest najlepszym wyborem. Jednak lepiej rozumieć inflację jako spadek wartości nabywczej pieniądza, zaś wzrost cen jako tego skutek.


Skąd się bierze inflacja?