poniedziałek, 20 października 2014
Czy to już oszczędzanie czy jeszcze kupowanie
niedziela, 30 marca 2014
stan IKE po marcu
Tragedia?
Napięcie na rynkach
Chyba nikogo nie zaskoczę, jeśli powiem, że z powodów politycznych wartość mojego portfela w ciągu miesiąca dość mocno spadła? Obecnie nie jest już tak źle jak dwa tygodnie temu, ale nadal jest gorzej niż miesiąc temu - a liczyłem raczej na poprawę poprzedniego wyniku :/ Jednak spodziewałem się większego zamieszania, jeśli zamieszaniem można nazwać sytuację na rynkach w konsekwencji na zachowanie Rosji... A jak tam u was?
niedziela, 9 marca 2014
O motywacji słów kilka
Moje spojrzenie na temat tego czemu jedni potrafią odłożyć a inni nie
Ile razy można w kółko pisać to samo?
Dokładnie tak, ile razy można pisać to samo? Kto z was nie miał już okazji czytać 10ciu wpisów na temat tego jak zacząć odkładać, oszczędzać czy też inwestować? Mogłoby się wydawać, że nic nowego w tym temacie nie da się już napisać? Może i się już nie da, co nie znaczy, że się nie pisze :) Ostatni tydzień miał wg mnie zwiększoną ilość wpisów tego typu.
sobota, 8 lutego 2014
Budżet domowy w ryzach - moje uwagi :)
Jakie wnioski wyciągam z regularnego notowania swoich wydatków
Nutka historii
Ile to się nie słyszy o tym, że 80% gotówki jest w rękach 20% obywateli itp. itd. Tak po prawdzie większość z nas pracuje, zarabia i tyle(cześć z nas nawet coś odkłada). Dla takich osób codzienne wydatki to jedne z większych obciążeń portfela, jeśli nie największe. Pewnie między innymi z tego powodu na wielu forach ciągle pojawiają się wpisy o tym jak kontrolować wydatki, porady jak ograniczać koszty. Sam również napisałem na ten temat kilka wpisów, nadal są one odwiedzane, czasem nawet komentowane. Temat wiecznie żywy, choć niewiele się w nim zmienia. Ja sam osobiście prowadzę dość skrupulatne notatki wydatków już blisko 3 lata, mam za sobą dwa pełne lata z bardzo dokładnymi danymi. Wiecie co wam powiem? Najważniejsza rzecz jaką trzeba robić by tutaj coś oszczędzić, to notować wydatki. Czy to będzie miesiąc, kwartał czy rok - dopiero z takimi informacjami można coś zacząć działać. Jeśli nie wiesz czemu, to pisanie o tym nie ma sensu, zacznij notować i rzuć okiem na trzy ostatnie pełne miesiące pierwszego dnia nowego miesiąca, informacja to podstawa :)
niedziela, 2 lutego 2014
Luty 2014 IKE
Pierwszy miesiąc 2014 roku za nami. Co w trawie piszczy?
Gdy czuć napięcie
Jakiś czas temu oglądałem serial na temat poprzedniego kryzysu. Ja z niego wyciągnąłem taki wniosek, obecny system już od dłuższego czasu jest tak mocno skomplikowany i połączony, że drobny krach na drugim krańcu świata, w kraju o którym nie słyszeliśmy może nam zrobić kuku. Nie da się też tego przewidzieć, nim my się zorientujemy będzie za późno na zażegnanie kryzysowi. Oczywiście drobni gracze mogą zdążyć wycofać się z niewielką stratą - ale nie ma po temu pewności. Dlatego, jeśli już tracisz, ale myślisz, że to jest właśnie idealna sytuacja by zainwestować ostatnie grosze podczas tej małej korekty - to się mylisz! Drobna korekta może być początkiem wodospadu... Dlatego choć obecnie widzę szanse uśrednienia, dokupienia walorów i lepszego zysku w perspektywie kilku miesięcy - to tego nie robię. Sytuacja jest zbyt niepewna.
niedziela, 19 stycznia 2014
II filar - OFE czy ZUS? a co w III filarze?
Nowy rok, czas podsumowań, idealna okazja do rzucenia okiem na OFE
Czas się zbliża
Wszyscy chyba doskonale sobie zdajemy sprawę z tego co się dzieje dookoła OFE. Oczywiście nikt nie rozumie wszystkiego, nie da się tego objąć - nie mówiąc już o przewidzeniu przyszłości. W każdym razie z każdym miesiącem zbliża się moment, gdy będziemy musieli zdecydować co zrobić ze swoimi środkami zgromadzonymi w OFE.
poniedziałek, 6 stycznia 2014
2013 za mną. Kolejny rok, kolejne plany...
To już tyle trwa :) Sam nie wierzę!
2013 za nami
Pisuje na tym bloku już dobrze ponad 2 lata. Przez ten cały czas sporo stworzyłem, równie dużo przeczytałem, komentujecie moje wpisy, a ja inne w sieci. Zapewne więcej się nauczyłem, niż nauczyłem :) Najważniejsza jednak jest wytrwałość. To dzięki temu mam sporą kwotę na lokacie, nieco akcji na IKE, notatki z wydatków na życie za ponad 2 lata. To wszystko niesamowicie przydatne rzeczy.
2012 był rokiem zmian, poszukiwania pracy, szukania swojego miejsca itp. Umowy o prace moja i mojej dziewczyny zmieniały się dość często. 2013 był rokiem stabilizacji i gromadzenia doświadczeń. 2014 zapowiada się rokiem zmian, mam już nieco doświadczeń, nieco gotówki - pora coś z tym robić :) Jest w tym nawet pewna zbieżność z tym co się dzieje u nas w kraju ^_^
sobota, 9 listopada 2013
Farm51
Jednak nie wytrzymałem i kupiłem :)
Zasady są po to by je łamać?
Wspominałem o tym w ostatnim wpisie. Ogólnie gra na giełdzie to ryzyko, nie powinno się tam trzymać większości, nie mówiąc już o wszystkich oszczędnościach - przynajmniej wg mnie. Ja Przyjąłem pewne ograniczenia, 10% rocznie od zarobionej kasy idzie na cele "emerytalne", w tym połowa na IKE, druga na "lokate 6%". Jednak początki takiej zabawy są ciężkie bo jak grać tysiącem złotych dokonując 3-5 transakcji rocznie? Dlatego też na początku przelałem większą ilość gotówki pod przyszłe wpłaty. Nadal nie ma tego wiele, ale stale przybywa. W tym roku miało już nie być przelewów, zaś w 2014 jakieś 2 tys. Jednak obecnie utknąłem w KGHM'ie zaś bardzo chciałem kupić Farm51. Więc pomimo ustaleń i opini OśmiuLatZIKE zrobiłem przelew 1,2 tys, co z kasą wolną na koncie dało mi:
niedziela, 27 października 2013
Co tam ciekawego? Nic specjalnego
Ach jak ten czas leci, jeszcze chwila i nowy rok :)
Kolejny miesiąc za mną
Kończy się miesiąc, w następny weekend pewnie wspomnę o marazmie na moim IKE. A tak to nic wielkiego, lada moment kończy mi się umowa o pracę(przedłużenia jestem pewien, choć warunki jakoś specjalnie się nie poprawią). Ostatnio w wolnym czasie nawet wykonałem małe przewidywanie wyników na koniec roku - banan się na ustach malował :) Choć to jeszcze 2 miesiące już nie mogę się doczekać - choćby po to by spokojnie przelać kilka zł na IKE.
niedziela, 13 października 2013
Ten blog jest o... ? No właśnie o czym?
Podstawa sukcesu bloga - choćby pod kątem zysków :)
Jak już wspominałem, obecnie sporo czytam o tworzeniu stron - również o pozycjonowaniu
Może nim przejdę do dwóch, krótkich wniosków zadam wam pytanie. Jeśli jedynie czytacie moje wpisy - to jak sądzicie o czym one są? Finanse domowe, oszczędzanie, inwestowanie, emeryturze? A może o Blogowaniu rentierstwie i sieciach komórkowych?
Jeśli zaś prowadzisz jakiegoś bloga, to jak sądzisz o czym jest Twój blog - jesteś tego pewien? A teraz to samo pytanie zadane inaczej - o czym jest Twój blog wg google'a ? Jak sądzisz co jest ważniejsze?
niedziela, 29 września 2013
Kolejny miesiąc za mną
Kolejny miesiąc za mną, stagnacja
Do rzeczy
Praktycznie nic nie robiłem z portfelem, nadal większość kasy mam zainwestowane w KGHM, gdzie jestem jakies 2-4% po kreską. Jak pewnie większość z was wie spółka ciągle stuka od spodu w 130 zł. Liczę na przełamanie (systematycznie maleją skoki, wykreś się zawęża - tylko w którą stronę podaży? Novity nie tykam, ten tysiąc zapewne będzie tam leżał do kolejnej dywidendy.
poniedziałek, 9 września 2013
ZIP - zintegrowany informator pacjenta
ZIP - zintegrowany informator pacjenta, PUE ZUS, e-PUAP, e-ZUS, GPW, OFE, IKE - co w trawi piszczy
Dziś na szybko o wielu tematach. OFE
Wiele osób się na ten temat wypowiada, więc też wyrażę swoją opinię. Rząd potrzebuje kasy, OFE nikt nie lubi, nikt go specjalnie nie będzie bronił tak jak przywilejów. Łatwiej zatem zabrać kasę z OFE niż znaleźć ją w innych miejscach - to chyba oczywiste dla wszystkich, wg mnie dla wszystkich powinno być też jasne, że to złe podejście. Rząd teraz na szybko szuka kasy zamiast wykorzystać ostatnie lata dla zmian. Co zaś się tyczy samej zmiany. Wg mnie lepiej by było, gdyby OFE pozostały obowiązkowe, zabrać im część nie giełdową, zmniejszyć proporcjonalnie składki(+ wzrost tego procenta), pozwolić inwestować za granicą w większym stopniu, powiązać dochód OFE od zysku(średniego z 5-10 ostatnich lat), zaś o przekazaniu środków do ZUS powinien decydować ich właściciel w okresie 10-7 lat poprzedzających emeryturę. Byłoby to wg mnie zdrowsze niż demontaż - bo z tym mamy do czynienia. Oczywiście OFE wszystkim będą wysyłać listy itp. Odsetek ludzi, którzy pozostaną w OFE będzie pewnie między 5 a 10%.
niedziela, 1 września 2013
Portfel - pierwsza nauczka?
Kolejny miesiąc minął, wg planów mogło być fajnie, jest nieźle
Zarys historyczny :)
Do tej porty miesiąc w miesiąc wartość portfela rosła - i to nie ze względu na wpłaty :) Ale o tym już za chwilę. W każdym razie mijający miesiąc był całkiem udany - wykorzystałem długi weekend aby odpocząć (10 dni wolnego). Zakupiłem kolejny zestaw książek do nauki(chyba nieco przesadziłem, 360 zł to nie tak mało). Swoją drogą, zauważyliście mankament nowej strony mbanku? Jeśli ją zwęzić to nie widać przycisku logowania pod FF(dolny suwak nie działa na "logo" - to już się powoli staje moim zboczeniem zawodowym.
piątek, 26 lipca 2013
Emocje czy promocje?
Oszczędzanie na kuponach, jak robić to z głową?
Słowem wstępu
To dość niesamowite nawet jak na mnie :) Ale w ciągu jednego dnia dodaję dwa wpisy - co prawda nie ja musiałem się nad nimi napracować, jednak oba są mi w jakiś sposób bliskie. Jakieś 2-3m temu czytałem w książce o projektach stron www przykłąd serwisu w US, gdzie w jednym miejscu zgromadzone są wszelkie aktualne promocje(przynajmniej taki jest zamiar), oraz porady związane z zakupami/oszczędzaniem. Nawet myślałem nad rozpoczęciem prac nad czymś takim - jednak później po zakupie smartfona pobrałem taką jedną apke i okazuje się, że coś w tym stylu już mamy. Z tym większym zainteresowaniem zamieszczam poniższy artykuł - jakie jest wasze zdanie w tym temacie? Ja mimo wszystko nadal przyglądam się promocjom w gazetkach - ale tylko marketów spożywczych...
czwartek, 25 lipca 2013
Strefawalut.pl – porównywarka kantorów internetowych
Wymiana walut, niby nic wielkiego a jednak...
Słowem wstępu
Minął już chyba z rok jak pisałem o mojej przygodzie z kantorem. W skrócie, dobre użycie wizualnych przeszkód sprawiło, że nie zauważyłem prawdziwego kursu wymiany - byłem stratny 10% względem średniego kursu w okolicznych kantorach. Po wszystkim wiedziałem już czemu tam nie było kolejek :) 2 tygodnie temu znów potrzebowałem wymienić euro - tym razem skorzystałem z walutomatu, gęsto i często zachwalanego. Sam mogę to już potwierdzić! Nawet nieco żałuję, że nie brałem udziału w programie partnerskim tego e-kantoru (dają chyba 50zł za usera). I to byłby cały wpis, gdyby nie przypadek bo kilka dni temu dostałem propozycję zamieszczenia "infomracji" o portalu porównującycm e-kantory! Nie mogłem odmówić(i choć ten cały wstęp brzmi jak tania reklama, tak po prostu jest :) a ja nie mam z tego ani grosza).
niedziela, 23 czerwca 2013
Konta w bankach - porządki cd

Jak bardzo gwiazdki mogą być upierdliwe :) Historia prawdziwa
To będzie bardzo krótki wpis
Jestem w trakcie zmniejszania liczby kont w bankach, ale akurat nie o tym bezpośrednio miałem zamiar napisać. Czasem człowiek myśli, że coś rozumie i prawie ma rację :) Szczególnie gdy chodzi o "słówka". Zapewne większość z was kojarzy konto z premią w BGŻ, jakby się nie nazywało nawet przy obecnych warunkach (płatności kartą za min. 500 zł w ciągu okresu rozliczeniowego) jest ono warte utrzymania - później się zobaczy :] Miałem jednak bardzo ciekawą akcję z tym bankiem ^_^
piątek, 31 maja 2013
Konta w bankach - pora na porządki?

Darmowe konta wszędzie i z wszystkim to już czas przeszły?
Co się dzieje..
Chyba nikomu kto śledzi sytuację na rynku kont bankowych nie trzeba tłumaczyć, że do historii odchodzą powoli wszystkie dające zarobić rozwiązania. Tu cichaczem wchodzą dodatkowe opłaty, tutaj zmniejszane są premie, tam podnoszone wymagania. Do tej pory miałem(nadal mam) wiele kont, część z nich tylko na chwilę by zainkasować stówkę lub dwie. Nie było to trudne gdy za nic się praktycznie nie płaciło. Teraz w dobie zmian - po części w związku z sytuacją na rynku(plany obniżki prowizji za karty, stagnacji na rynku), a po części chęcią zysku(czyli nic za darmo) trzeba przeanalizować sensowność posiadania niektórych kont.
niedziela, 19 maja 2013
Remont w pokoju, głowa mała...
Zgodnie ze wzmianką w poście sprzed tygodnia, znów coś skrobię :)
Powody ^_^
Jak widać po miniaturce do tego postu, widok tego co się ukrywało pod tapetami jest lekko przerażający :) Mieszkanie czy też pokój nie jest mój/nasz, ale mieszkamy tutaj po kosztach i to od tak dawna, że wypadało odświeżyć pokój. Lepszej okazji niż długi majowy weekend nie widziałem. Nie przypuszczałem jednak jak długo to potrwa, a trwało oj trwało.
sobota, 23 marca 2013
Podsumowanie 2012 w skrócie i plany

Pit'y już w rękach, najwyższa pora dokonać ostatecznego podsumowania minionego roku.
Słowem wstępu
środa, 27 lutego 2013
Karta Na Plus

Poniżej krótki materiał reklamowy, a pod nim dwa słowa ode mnie :)
Karta Na Plus
Karta Na Plus jest kartą rabatową uprawniającą do zniżek i promocji w ponad 200 Punktach Partnerskich na terenie Krakowa i Małopolski.
KNP daje możliwość otrzymania rabatów w najlepszych miejscach Krakowa do końca 2013 roku. Zamawiasz 2 dania, drinki, usługi, bilety, a płacisz za 1.