czwartek, 15 grudnia 2011

Konta Osobiste - oferty na rynku

jaki bank

Czym się kierować wybierając podstawowe konto osobiste?


Znów zacznie wpływać pensja, można pomyśleć gdzie powinna wpływać

Podczas poprzedniej pracy korzystałem z konta studenckiego, które wraz z pojawieniem się opłat zamknąłem. Teraz ponownie staję przed dylematem jak coś wycisnąć z napływającej gotówki. Postanowiłem przyjrzeć się ofercie kont osobistych kierowanych dla osób które będą z nich korzystać. Aby wszystko jakoś ogarnąć trzeba jednak przyjąć pewne założenia. Co miesiąc na dane konto będzie wpływać ponad 1 tyś , ale też nie 4 tyś (Toyota Bank nie dla mnie). Spora część z tej sumy będzie wydawana za pomocą kart na zakupy, część wybierana na potrzeby opłat, a część przesyłana dalej, na lokaty. Tak więc zakładam, że bez problemu spełnię wymagania typu 5 transakcji kartą, transakcje na łączną kwotę minimum 500 , czy wpływ na konto powyżej 1 tyś . Na co zatem zwracałem uwagę?

 • Opłaty - za każdy z elementów z których będę korzystał. Wypłaty z bankomatów, prowadzenie konta, wydanie i posiadanie kart, przelewy. Jednak bez potrzeby darmowych bankomatów za granicą, czy czegoś takiego. Po prostu opłaty z którymi ma się ciągle styczność.
 • Oprocentowanie - standardem jest, że konta osobiste są kiepsko lub w ogolę nie oprocentowane, jednak te kilka % nie zaszkodzi.
 • Bonusy na koncie - często z faktu posiadania konta możemy dostać ubezpieczenie, jakiś bonus finansowy, szczególnie jeśli na konto wpływa pensja.
 • Karty - opłaty(zazwyczaj pojawiające się w drugim roku!), promocje(choć 5% zwrotu przez 3 miesiące to nie to), programy partnerskie i zwrot od kwoty zakupów.
Nie brałem za to pod uwagę:
 • Lokat - i innych ofert banku, interesowałem się tylko
  ROR'em.
 • Placówek - dostępność placówek banku w tej chwili nie interesuje mnie specjalnie.
 • Opinii - innych osób posiadających konta w danym banku, jeśli mam powód, sam mogę się przekonać jak to wygląda.

Zestawienie

Nie jest to porównanie wszystkich ofert, wybrałem te o których słyszałem, czytałem czy podejrzewałem, że mogą być interesujące. Jeśli są gdzieś błędy, pominięcia, proszę komentować, jeśli znasz bank który powinien się znaleźć w zestawieniu również pisz a postaram się go szybko dodać.

Zestawienie, z odsyłaczami do ofert
Porównanie ofert wybranych banków (* - przy założeniach ze wstępu)
Bank opłaty oprocentowanie, bonusy karty debetowe bonusy debetówki karty kredytowe bonusy kredytówki
Bank BPH Konto Sezam Direct 0 * 0%, debet, bankomaty 0 zwykłe, zbliżeniowe6 przy braku aktywnościKarta zakupowa, pierwsza za darmo, 85zł za rok1,5% zwrotu, max 1,6 tyś zakupów miesięcznie
Polbank0 * 6%, powyżej 500zł, ubezpieczenieVisa Electron 0 Zwrot 6 za prowadzenie konta Szeroki wybór, 0 *, ubezpieczenie za 0 1% zwrotu, do 62 miesięcznie(6 tyś zakupów)
BGŻ0 zł0%, +1% od wpływów5zł za kartęchipMasterCard Darmowa przy średnich wdytakach 600 zł miesięczniezwrot do 5% do końca marca, wybrane branże, do 250 zł
Millenium - dobre konto0 *0%, zwrot do 3% za zakupyZbliżenowa karta, za 0 *zwrot za zakupy spożywcze, sporo rabatówSpory wybór, np. Impresja 40 *5% zwrotu u partnerów, do 760 rocznie
(pewnie lepiej wyjdzie grafika, ale o tym pomyśle przy okazji edycji)


A jak to teraz wygląda

Póki co mam w sumie trzy konta, mBank, Polbank, i BGŻOptima(tutaj poczekam aż się sytuacja ustabilizuje nim zacznę z niego korzystać). MBank jest bankiem podstawowym, z eMaklerem, opłat brak, bo używam kart, na sam bank nie narzekam. Polbank do tej pory był bankiem pod łatwe i szybkie lokaty, czasem trzymam tutaj pieniądze nie tylko swoje(taka rodzina), również bez opłat, bo te 5 transakcji kartą robię przy okazji.


Wstępny plan

Rozstać się z kartami mBanku, pozostawić konto pod eMaklera(przynajmniej póki co). Bardzo ciekawie wygląda oferta dobrego konta w Millenium. Zakupy spożywcze to spora część moich wydatków, więc karta debetowa to ciekawy pomysł. Brak opłat, do tego zwrot i czasem jakiś rabat u partnera. Z drugiej strony bez otwierania nowego konta mogę przelewać pieniądze do Polbanku, z kartą kredytową dostanę 1%, ale za to wszędzie, nie trzeba się zastanawiać. Do tego pakiet ubezpieczenia(1-2 wizyty elektryka czy hydraulika za darmo dadzą większy zysk niż zwrot 1%) no i oprocentowane środki na koncie. Te dwie oferty wydają się najciekawsze. Inne banki mają czasem ciekawszą ofertą, jednak często pojawiają się opłaty których mogę nie ominąć i ostatecznie stracę. A co wy myślicie? Jeśli coś pominąłem, coś warto dopisać dajcie znać.

3 komentarze:

 1. Warto dodać, że w przypadku braku płatności kartą na co najmniej 300zł, opłata za kartę w BGŻ wyniesie 8zł.

  Natomiast w przypadku Polbanku i kart innych niż karta T-mobile zwrot wyniesie 0,9% a nie 1% (koszt obowiązkowego ubezpieczenia).
  Zaletą jest natomiast są korzystnie liczone kursy walut i przewalutowania bezpośrednie na PLN, co jest dużym atutem dla osób jeżdżących za granicę.

  OdpowiedzUsuń
 2. Co do opłat, to prawie w każdym banku jeśli nie będzie obrotów kartą to pojawią się opłaty. Jednak dla konta podstawowego to raczej nie problem.

  A co do spraw walutowych, nie dodawałem do porównania, bo tabelka musiałaby być w orientacji pionowej aby to wszystko zmienić :) Poza tym zawsze trzeba szukać najlepszej opcji na własne potrzeby. Ja póki co mam jeszcze chwilę czasu na zastanowienie się.

  OdpowiedzUsuń