poniedziałek, 9 stycznia 2012

Czas na lokatę TAX Free?


Jedna z ostatnich chwil na podjęcie decyzji.
Czasy anty-belkowe się kończą.

Styczeń dobiega połowy, jak pewnie większość was wie, pozostało już niewiele ponad 2 miesiące na podjęcie decyzji co robić z gotówką która leży na naszych lokatach. Powód jest wiadomy, od kwietnia koniec z korzystnym zaokrąglaniem przy obliczaniu podatku Belki, nie da się więc go ominąć. Wręcz gorzej, lokaty na niskie kwoty, z częstą kapitalizacją, lub mały procent w ogóle się nie opłacą.

Cóż zatem robić?

Opcji jest wiele. Można liczyć, że po 1 kwietnia powstanie wiele lokat omijających podatek w inny sposób. Poliso-lokaty są chyba wszystkim znane, teraz mogą dość lokaty z nagrodą, lub innymi dziwami. Mogą ale nie muszą, choć zapewne tak się stanie. Można machnąć na to ręką, w końcu 5 zamiast 6%, co to za różnica(jak duża jest to różnica można zobaczyć choćby tutaj, zaś moc procentów składanych widać w tych wyliczeniach. Wniosek jest taki, omijając ten podatek przez jeden rok na niewiele się to zda, jednak myśląc o oszczędzaniu przez lata robi to ogromną różnicę.

Bezpieczeństwo

Dziś na jednym z blogów które czytam "na-plus", można przeczytać ciekawy wpis o bezpieczeństwie lokat. Każdy myśli o gwarancjach lokat jak o czymś pewnym, a jak to pokazuje autor, starczy ich na 4% naszych lokat. Nie jest to wiele, biorąc pod uwagę jak wiele pieniędzy mamy ulokowanych w największych naszych bankach. Czy zatem bezpiecznie jest trzymać całą gotówkę w jednym banku, do tego na lokatach na 12+ miesięcy? Cóż każdy musi sobie sam odpowiedzieć na ten problem, kto nie gra ten nie wygrywa, ale też nie przegrywa. Pewnie jak zwykle najlepiej jest przyjąć zasadę złotego środka. Część tu, część tam, inaczej też można o niej powiedzieć jak dywersyfikacji.

Co ja zrobię?

Dziś telefon z Idea Banku przypomniał mi, choć niepotrzebnie o Lokacie TAX Free, sam jej nie opisywałem, w skrócie omija ona podatek Belki wypłacając dużo większe odsetki przed kwietniem. Efektywnie da ona około 6,3% w skali roku, można utworzyć wiele takich lokat, nawet na 18 miesięcy. Dziś wieczorem mam zamiar porozmawiać o tym ze swoją drugą połówką - tą ładniejszą :) I podjąć decyzję co do tej lokaty, raczej pozytywną i to na długi okres. Dzięki podjętej ostatnio pracy co miesiąc na koncie i tak powinno pozostawać sporo gotówki, więc szybko się odbuduje rezerwę, zresztą zakładając lokaty na 1 tyś zł, można je zerwać i oddać odsetki w razie potrzeby. Lepsze rozwiązanie niż jedna lokata na 12 tyś zł.

Lokata TAX Free

Lokatę zakładamy poprzez internet, bez wychodzenia z domu. Decydujemy jakie warunki nas interesują, ile lokat na jakie kwoty, a później mamy do 14 dni na dokonanie przelewu. Jest to o tyle ważne, że póki co na stronie lokaty widnieje informacja, że jest to oferta aktualna do 11.01.2012r. Można też przyjrzeć się karcie produktu pod tym adresem

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz