czwartek, 17 listopada 2011

Znaczenie optymalizacji lokat


Lokaty i ile możemy zarobić na ich optymalizacji.

Zastanówmy się teraz nieco nad lokatami. Chyba najbezpieczniejszej formie pomnażania pieniędzy, a także najmniej efektywnej. Dlatego większość osób która przegląda blogi o finansach, stara się być na bieżąco z ofertą najlepszych lokat, bo w końcu 6,5% to więcej niż 6%! Będę tutaj pisał o realnej stopie zwrotu, aby nie mieszać dodatkowo lokatami antyBelkowymi. Większość z nas na lokatach ma nie więcej jak 10tyś zł, dlatego też przyjąłem tą kwotę jako najlepszą do pokazania pewnych faktów.

Przyda nam się poniższe zestawienie wartości zysków z lokat, w zależności od oprocentowania jak i czasu trwania:

czas trwania w miesiącach: 1m                2m              3m              12m            
oprocentowanie:
0,5% 4,17 zł 8,34 zł 12,5 zł 50 zł
1% 8,34zł zł 16,64 zł 25 zł 100 zł
1,5% 12,5 zł zł 25 zł 37,5 zł 150 zł
5% 41,67 zł 83,34 zł 125 zł 500 zł
6% 50 zł 100 zł 150 zł 600 zł
6,5% 54,17 zł 108,34 zł 162,5 zł 650 zł

Teraz może być nieco łatwiej pokazać co mam na myśli. Obecnie nie ma większego problemu aby założyć lokatę na 5% na 12miesięcy. Jeśli w czasie jej trwania pojawi się promocja jakich sporo, gdzie dostaniemy 6,5% na 2 miesiące, to przed podjęciem kroków w celu jej założenia, sprawdźmy czy warto! Walka odbywa się o 25zł, niby niewiele, ale zawsze to coś. Jednak czy jeśli w tym celu potrzeba założyć konto w banku, spełnić jakieś dodatkowe warunki, później pewnie konto trzeba rozwiązać, to trzeba brać pod uwagę nawet 2 stracone dni! Do tego często wiąże się to z takimi kosztami jak choćby benzyna, czy bilety MPK w Krakowie, koszty przelewu w bankach czasami wynoszą 5zł dla przelewu z konta gdzie mamy lokatę, tracimy odsetki za np ostatni miesiąc, czy zatem wówczas warto się starać dla 25zł? Przypominam, że rozpatrujemy lokatę na 10 tyś zł. Dlatego nad takimi promocjami zawsze warto się mocno zastanowić. Jeśli już jednak mamy wszystko za darmo, lokatę otwieramy przez internet, to czy dla dodatkowego zarobku w wysokości 0,25% depozytu warto ryzykować, że coś pójdzie nie tak? Zawsze można paść ofiarą przestępców internetowych, ostatnimi czasy pojawiały się opóźnienia z odzyskaniem depozytu.


Ryzyko - alternatywy.

To mam właśnie na myśli mówiąc o świadomym operowaniu pieniędzmi, uważam że zbyt często ulegamy magi liczb, procentów, często nie zdając sobie sprawy z realnego zysku, i ewentualnego ryzyka. Dlatego bardzo ważnym aspektem jest przyglądanie się ofertom, i liczenie potencjalnych korzyści, wówczas wiele z tych promocyjnych ofert tak na prawdę to zawracanie sobie głowy. Specjalnie w tabeli wypisałem wiersz z 0,5 procentami zysku, często taka jest właśnie różnica między tymi lokatami, czy nie lepiej poświęcić ten czas na znalezienie jakiegoś taniego produktu w sklepie który zwróci nam więcej? A może warto posprzątać w mieszkaniu i sprzedać jakieś zbędne zawadzające elementy? Może warto wyczyścić buty by nie popękały i posłużyły nam 1 rok dłużej? Koszt dobrych butów to powiedzmy 200zł, jeśli o nie zadbamy - pasta do butów 4,5zł, a buty wytrzymają 3 zimy nie dwie, to zyskamy 100zł, tyle co po 2 miesiącach na bardzo dobrej lokacie. Warto bawić się takimi porównaniami, one uświadamiają nam gdzie prócz lokat możemy znaleźć sposoby na powiększenie naszych oszczędności.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz