środa, 4 stycznia 2012

Stan portfela, wstępny plan na 2012Czas pokazać jak u mnie z finansami, co gdzie i jak...Słowem wstępu

Blog ma niespełna dwa miesiące, dlatego też nie widziałem specjalnej potrzeby wcześniej pokazywać mojego portfela. Jednak początek nowego roku to chyba najlepszy po temu moment. Nie planuję jego częstych aktualizacji, bo po prostu uważam, że nie ma to specjalnego sensu. Tak więc zestawienie kwartalne to chyba będzie dobre rozwiązanie.Plany rozwoju

Nim jednak przejdę do omówienia samych kwot, słowo o planach rozwoju :) Dwie pensje to jak dla mojego małego "gospodarstwa domowego" dość sporo.

 • Pensja - miesięcznie konto powinno być zasilane relatywnie sporą kwotą, średnio liczę na 1,3 tyś zł miesięcznie (o ile nic się nie zmieni z zatrudnieniem)
 • Wydatki - wydatki też będą, komunia chrześniaka, co najmniej dwa wesela to spore wydatki o których już wiem a to przecież początek roku.
 • Giełda - plan skromny, zainwestować około 2 tyś zł więcej na giełdzie.
 • Emerytura - oczywiście mowa o tej wcześniejszej. Nie widzi mi się co miesięczne odprowadzanie 10% pensji na ten cel, po prostu za dużo zabawy, trzeba mieć dodatkowe konta itp. sporo zabawy. Mój plan opiera się o PIT'y, to co zarobiliśmy w ostatnim roku wg pracodawców będzie podstawą do obliczenia 10%, do tego 6% od tej kwoty będzie "przypisywane" w tym celu(tak więc na początku 2 kwartału dowiem się ile tego jest). Jednak odkładać będę nie tylko poprzez taką własną lokatę. Część z tych środków będzie przeznaczona na IKE giełdowe, myślę wstępnie by na 2 kontach dokonać jednego zakupu minimalizując zarówno zainwestowaną kwotę jak i prowizje. Przekonam się co i jak na początku kwietnia.
 • ROR'y - powoli mam ich dość! mBank, Polbank, jakieś wiszące do rozwiązania dbNET, BGŻOptima. Polbank zmienia opłaty, od 1 lutego na RORze będę musiał trzymać 1 tyś zł, aby ominąć opłaty. Obecnie myślę o założeniu kolejnego w Millenium o czym już wspominałem. Jednak powoli kończy mi się do tego cierpliwość, jeśli sytuacja się nie uspokoi przez pół roku pomyśle o wybraniu konta które jest spokojne choćby było płatne te 10 zł miesięcznie... Nic chyba bowiem bardziej nie denerwuje niż promocje które znikają po miesiącu. Dlatego też zignorowałem 100 zł od Aliora, za dużo zabawy.
 • Lokaty - po 1 kwietnia wiele się może zmienić. Właśnie dlatego póki co trzymam wszystkie konta w bankach, może któryś z nich zaoferuje coś ciekawego. Póki co do 14 stycznia mam zamrożone środki w Idea Banku, później muszę zdecydować co zrobić z 12 tyś zł.
 • Blog(i) - z powodu podjęcia pracy, plan przejścia na własne domeny i szablony został zamrożony, jednak jest aktualny i połowa roku to chyba dobry termin. Póki co myślę aby najbliższe dwa dni wolnego wykorzystać na stworzenie czegoś nowego na platformie bloggera. Póki co praca zapowiada się nie najgorzej, gdy już opanuję podstawy da mi ona możliwość myślenia o blogach prawie w takim samym stopniu jak do tej pory.
 • Wojas - sklep obuwniczy w którym najczęściej kupuję buty, za wydanie 2,5 tyś zł w ciągu roku przyznają wieczystą kartę rabatową na 8%. Obecnie mogę już otrzymać rabat 5%, jednak mam jeszcze prawie rok by dozbierać paragonów. Jest to o tyle wygodne, że to nawet nie muszą być moje paragony a karta nie jest imienna. To taka ciekawostka niż jakiś specjalny cel, ale i takie coś może się przydać.


Portfel

Wpis tworzę dziś od 7:40 rano, i dopiero teraz zauważyłem, że OpenOffice kiepsko sobie radzi z tworzeniem ładnych wykresów :) Brakuje mi na nim choćby opisu pozycji przy wykresie, ale coś tam widać. Na pewno chcę zmniejszyć kwotę zainwestowaną w monety srebrne. Co do JSW, cóż przejechałem się, choć ubiegły rok na giełdzie raczej i tak się zakończył na plusie, o tym się przekonam wraz z PIT'em z eMaklera. Gdybym miał więcej wolnych środków pewnie już dwa razy po drodze bym dokupywał i odsprzedawał akcje. Wiem, że to nie jest dobry plan, jednak mi się on podoba, cóż pewnie syndrom rodzicielski ale póki ktoś się nie sparzy, póty się nie nauczy(mam nadzieję na naukę bez blizny). Jeśli chodzi o konto w Polbanku to te 2 tyś zł leży na Koncie Mocno Oszczędzającym, w przeciwieństwie do Lokaty w Idea Banku do tych środków mam dostęp non stop, w razie potrzeby ta kwota może się bardzo przydać, a za jej podjęcie nie tracę odsetek.

Zestawienie kwotowe i procentowe udziału pozycji w portfelu
Portfel na początek stycznia 2012(I kwartał) roku
stan w złotówkachudział procentowy
Lokata Idea Bank9,700 zł37%
Giełda: JSW(72 szt)6,411 zł24%
Monety Srebrne3,500 zł13%
Konto Polbank2,000 zł8%
ROR'y1,500 zł6%
Figurki1,500 zł6%
Monety złote1,000 zł4%
Gotówka1,300 zł5%
Należności0 zł 0%
Suma26,911 zł~100%


Plan na ten rok

Dzięki za wytknięcie tego braku. Faktycznie jak się ma plan to łatwiej się go wypełnia. Cóż jednak z drugiej strony plan na pełen rok to jak dla mnie dużo, po prostu wiem jak pokręcone bywa życie. Wiele się może zmienić, zarówno na plus jak i minus. Najważniejsza w tym wszystkim jest moja praca. Równie dobrze mogę tam popracować miesiąc, trzy miesiące(koniec umowy na okres próbny), do września(podjęcia pracy jako nauczyciel), lub z rok... Moja druga połówka ma łatwiej, w pracy idzie jej dobrze, w gruncie rzeczy też się jej podoba, jest szansa na kolejny awans w tym roku. No ale miało być o planach :) Liczę na powiększenie portfela co najmniej o 50%, czyli 13 tyś zł, taką kwotę spokojnie powinienem być w stanie odprowadzić. Jest szansa by ten wynik był o połowę większy czyli 20 tyś zł, zaś podwojenie wartości portfela to chyba górna granica, choć też realna. Wiadomo wiele zależy od giełdy, jak i najbliższego roku. Jednak 40 tyś zł na koniec 2012 roku to cel minimum, choć biorąc pod uwagę podział portfela nawet 25% środków będzie w jakiś sposób zamrożona.

A jaka jest wasza opinia na ten temat?

4 komentarze:

 1. Portfel całkiem przyjemny i raczej bezpieczny i bardzo dobrze, jakieś założenia co do wielkości w portfela w przyszłym roku?

  OdpowiedzUsuń
 2. Też właśnie miałem pytać o założenia kwotowe na końcówkę roku 2012 :)
  Co do Aliora to ja na blogu opisywałem tą promocję i zamierzam z niej skorzystać, jednak u mnie wygląda to trochę inaczej, bo nie pracuję, tylko studiuje dziennie, poza tym ja na przykład zakładam to konto na jeszcze kilka osób, które nie mają swojego 1000zł i dzielimy się zyskiem po połowie.
  No i fajna sprawa jest z tym, że nie trzeba iść do oddziału tylko można założyć to konto za pomocą przelewu, tak jak w BGŻ Optima.
  Jeśli masz ochotę na wymianę linków do blogów, to ja bardzo chętnie i już Cię dodaję u siebie :)
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. Wydatki na wesela.. od kiedy się dowiedziałem, że w tym roku czeka mnie 11 wesel, ten temat mnie strasznie irytuje :)Jak pomyślę, ile na to trzeba przeznaczyć.. szkoda gadać :P
  Dziwię się, że w tym Polbanku dalej siedzisz, ale jakby nie patrzeć oprocentowanie znośne ;)

  Pisałeś, że db NET miało promocję - wskrzesili ją - jest szansa na 2 miesiące po 8,1% bez Belki.

  Chciałem się jeszcze odnieść do Twojej pracy, ostatnio rozmawiałem z koleżanką (ta sama fucha co Ty, aczkolwiek nie wiem czy w tej samej sieci), mają oni możliwość wzięcia pożyczek po dość niskim oprocentowaniu. XXk jeśli wykażą, że remont/zakup mieszkania i 10k na co tylko chcą ;) (Może to zależeć od stażu). O co mi chodzi.. Jeśli byłbym na Twoim/jej miejscu i miał taką możliwość brałbym w ciemno tą mniejszą kwotę - obecnie nawet wrzucając na roczną lokatę byś na tym zarobił ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Co do planów jest nowy akapit we wpisie :) Tak będzie chyba wygodniej.

  @xamriks
  Twój blog dodałem :) Niestety praca itp.. nie pozwala mi tego robić w każdej chwili ale to raczej nie problem :)

  z Aliorem jeśli bym miał czas też bym się pobawił, i to od razu na 200 zł, ale trzeba go mieć... :/ Choć jeszcze pomyślę.

  @Marcin
  Polbank, BGŻOptima, nie chcę z tego rezygnować przed połową roku, Polbank pewnie niedługo doda dwa koniki przed nazwę oraz nieco zmieni kolorki, a w kwietniu zupełnie inaczej będzie się podchodzić do lokat, kto wie co wówczas się stanie. Z kwietniu z BGŻOptima zaczną uciekać ludzie więc może nowa promocja będzie? Poza tym tak akurat siedzę i czekam na nowości(konta maklerskie IKE).

  A dbNET ma promocję dla nowych, ile razy można być nowym ^_^

  Praca, tak tego typu profity występują jednak zazwyczaj dopiero po 2 latach czy też przy umowie na czas nieokreślony. Nie myślę tyle tam pracować choć kto wie. Jednak z innych profitów pewnie skorzystam, jak choćby abonament pracowniczy.

  OdpowiedzUsuń