wtorek, 3 kwietnia 2012

Stan portfela po I kwartaleCzas na aktualizacje tego jak u mnie z finansami, co gdzie i jak...Słowem wstępu

Zgodnie z planem mam zamiar aktualizować portfel mniej więcej co 3 miesiące, tak by z jednej strony się nie napracować a z drugiej nie zanudzać was brakiem zmian :)

Plany rozwoju

Drobna aktualizacja założeń, planów i priorytetów...

 • Pensja - Dobre Konto i karty do niego już mam, po krótkim epizodzie z pracą w Play'u za niespełna dwa tyg. zaczynam staż w firmie która mnie bardziej interesuje. Będę "podawał kawę" osobom robiącym i zajmującym się stronami internetowymi kto wie, może się czegoś nauczę w te 4 miesiące. Ponieważ jest to staż z UP będę miał chociaż na waciki i bilet MPK...
 • Wydatki - prócz tego co już całkiem dobrze mam dograne z dziewczyną - czyli życie z miesiąca na miesiąc, i odkładania drobnych kwot - już od mają zaczynają się wesela i komunie. Tych kilka zł ze stażu pozwoli chociaż pokryć te dodatkowe koszta.
 • Giełda - plan bez zmian, wysupłać około 2 tys zł na giełdę, póki co jednak się nie śpieszę, myślę by to były akcje zakupione na koncie IKE, którego jeszcze nie założyłem(czekam, może pojawią się nowe podmioty z takimi kontami).
 • Emerytura - PIT'y dostarczone, te 10% które mam zamiar odkładać w formie zabezpieczenia przed zmianami przyszłych rządów za rok 2011 to 3 tys zł, po oprocentowaniu i zaokrągleniu odhaczamy 3,2 tys zł. Teraz będę mógł myśleć jak to rozdzielić i zainwestować, choć nie wiem czy już teraz.
 • ROR'y - DBnet, Polbank, mBank, Millenium, BGŻOptima, IdeaBank,póki co starczy. Poczekam do końca miesiące i pewnie z częścią z nich się rozstanę. Póki co głównie korzystam z Polbanku/Millenium, ale to raczej nie jest para docelowa.
 • Lokaty - 11x1 tys zł w IdeaBanku na 18m, lokata TaXFree. Odsetki są już "naliczone", teraz tylko czekać aż staną się naszą własnością.
 • Blog(i) - cóż nakład pracy przy pisaniu na pewno jest niewspółmierny do zysków, ale przynajmniej mam z tego satysfakcję.
 • Wojas - póki co nie miałem potrzeby zakupu kolejnych butów, ale nadal mam ponad pół roku aby zdobyć stałą zniżkę w wysokości 10%.

Portfel

Tutaj drobne zmiany. Przede wszystkim do zestawienia zostaje sztucznie dodany wiersz książki. Po chwili zastanowienia stwierdziłem, że one tak samo jak monety i figurki stanowią po prostu specyficzne zabezpieczenie. Szczególnie gdy półki zaczynają się pod nimi uginać, a ich liczba sięga około 300. To mniej więcej o 30 więcej niż w styczniu, choć wśród nich są i takie za które zapłaciłem 50 zł(a ich wartość nie spadła), to przeciętnie pewnie bym za nie odzyskał 12-14 zł. Niestety książki jako inwestycja to średni pomysł, mało które z nich zyskują na wartości z czasem(szczególnie jeśli się nie zbiera autografów). Dodatkowo dla lepszego zobrazowania powstała druga tabelka, są w niej tylko 3 wiersze, gotówka, emerytura, zabezpieczenie. Operuje ona na wartościach z pierwszej, ale przecież spieniężenie monet czy książek to nie to samo co podjęcie kasy z konta, tak samo jak naruszenie gotówki przeznaczonej na emeryturę to łamanie zasad. Z lenistwa też na wartość lokat w IdeaBanku obejmuje całość odsetek za 18m(choć ich nie dostanę póki co to już nie naliczono).

Zestawienie kwotowe i procentowe udziału pozycji w portfelu
Portfel na początek stycznia i kwietnia 2012(start i I kwartał) roku
1 styczniaudział procentowy 1 kwietniaudział procentowy
Lokata Idea Bank9,700 zł32% 12,100 zł36%
Giełda: JSW(72 szt)6,411 zł21%6,910 zł20%
Monety Srebrne3,500 zł12%3,500 zł10%
Konto Polbank2,000 zł7%2,000 zł6%
ROR'y1,500 zł5%2,000 zł6%
Figurki1,500 zł5%1,500 zł4%
Monety złote1,000 zł3%1,200 zł4%
Gotówka1,300 zł4%1,000 zł3%
Książki3,240 zł11%3,600 zł11%
Należności0 zł 0%0 zł 0%
Suma30,150 zł~100%33,800 zł~100%

Udział w portfelu ze względu na typ
Styczeń 2012 Kwiecień 2012
emerytura3,200 zł 3,200 zł
gotówka17,710 zł 20,810 zł
zabezpieczenie9,240 zł 9,800 zł

Podsumowanie

Z ambitnego planu wzmocnienia portfela w tym roku raczej nici. Jednak i tak cieszy mnie fakt, że jego wartość rośnie. Dane nie są zbyt dokładne, samo oszacowanie wartości monet to dobry dzień zabawy i póki co nie czuję specjalnej potrzeby by to weryfikować. Nowa tabelka pokazuje za to wyraźnie, że zwiększa się udział gotówki w portfelu, to pozytyw gdyż chyba każdy okłada po to by mieć pieniądze. Jeśli macie jakieś uwagi i sugestie aby coś dodać piszcie śmiało. Na razie nie mam zacięcia by skrupulatnie wszystko notować, tak by móc wskazać czy portfel rośnie tylko dzięki wpłatom czy także oprocentowaniu.

Jednak i tak te wszystkie wyliczenia to tak po prawdzie kreślenie liczb na wodzie. Pieniądze które tutaj opisuję w większej części są mojej dziewczyny, podkreślam dziewczyny, więc póki nie będzie między nami wspólnoty majątkowej to prowadzę chyba najbardziej ryzykowną grę :) Wynik zero jedynkowy... Cóż dobrze, że chociaż się nie zanosi na żadne rozstania :)

Myślałem o weryfikacji założeń co do wartości portfela na koniec roku, ale to raczej nie ma sensu, w końcu to były plany noworoczne, za 9 miesięcy będę się mógł z nich rozliczyć. A gdyby ktoś był ciekaw jak to wyglądało 3 miesiące temu to zapraszam pod ten link

6 komentarzy:

 1. Bardzo ciekawy i urozmaicony portfel. Możesz powiedzieć coś więcej o pozycji monety?

  Ja mam ledwie 3 srebrne, chociaż z chęcią bym dokupił kilka.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja na swoich straciłem, to już wiem. Najbardziej z powodu nieszczelnych trumienek lub i lipnych kaset. Ile konkretnie na tym straciłem ciężko powiedzieć bo jeszcze nie zacząłem sprzedawać. Jedno co mogę poradzić to zakup tylko i wyłącznie w sprawdzonych punktach - w sumie głównie NBP teraz gdy mają ten cały sklep itp. Trzymanie w oryginalnych kapslach, najlepiej przechowywanych dodatkowo w woreczku strunowym(a taki woreczek to już byle gdzie). W przeciwnym przypadku jest bardzo ale to bardzo wiele możliwości zaszkodzenia monetom.

  Jednak ja w tej chwili jeśli już miałbym coś kupować to monety złote. Choćby te malutkie po 300 zł. Jednak lepiej kupić jedną solidną 100-200 złotówkę i mieć ją za całą kolekcję.
  Srebrne monety szczególnie obecnie bite mają wiele mankamentów, kiepskie serie, masa zbędnych ozdób, duży nakład.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja swój portfel buduje dopiero rozpocząłem od zgromadzenia kilku tysięcy poprzez mocne oszczędzanie

   5 zł na dzień i ani grosza więcej ( no może dwa grosze )

   Usuń
 3. Zapomniałem dodać, ostatnio wydawano bardzo ładne i ciekawe banknoty. Koszt zakupu jest mniejszy niż przeciętnej monety srebrnej, problemów z przechowywaniem raczej mniej. Warto o nich pomyśleć.

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo fajny i urozmaicony skład portfela. Też się zastanawiam ostatnio jak podawać skład mojego portfela bez mówienia o konkretnych kwotach. Myślałem nawet o tym, żeby podawać tyle wzrost procentowy od ostatniego miesiąca, ale bez podania kwoty początkowej to może być mylące i nie wiem czy takie coś byłoby w ogóle ciekawe.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dla mnie osobiście nie ma to znaczenia, czy ktoś publikuje stan portfela czy nie. A gdy już to robi to jak on wygląda. Równie ciekawy jak portfel z konkretnymi złotówkami mógłby być jedynie z % udziałem danego waloru. W moim zestawieniu wiele by na tym nie ucierpiało. Widać gdzie i ile mam, a że nie widać konkretnie to co za problem.

   Inną sprawą jest wskazywanie wzrostów spadków itp. gdy dokładany do portfela, u mnie w tej materii panuje bałagan, częste przelewy itp. Dlatego respekt dla tych którzy mają pewność, że np. po roku portfel wzrósł o 20% z czego 10% to wkład własny a reszta zysk itp. itd...

   Usuń