piątek, 31 maja 2013

Konta w bankach - pora na porządki?

ile sklep płaci za nasze karty

Darmowe konta wszędzie i z wszystkim to już czas przeszły?
Co się dzieje..

Chyba nikomu kto śledzi sytuację na rynku kont bankowych nie trzeba tłumaczyć, że do historii odchodzą powoli wszystkie dające zarobić rozwiązania. Tu cichaczem wchodzą dodatkowe opłaty, tutaj zmniejszane są premie, tam podnoszone wymagania. Do tej pory miałem(nadal mam) wiele kont, część z nich tylko na chwilę by zainkasować stówkę lub dwie. Nie było to trudne gdy za nic się praktycznie nie płaciło. Teraz w dobie zmian - po części w związku z sytuacją na rynku(plany obniżki prowizji za karty, stagnacji na rynku), a po części chęcią zysku(czyli nic za darmo) trzeba przeanalizować sensowność posiadania niektórych kont.

Millenium

Po zmianach ze zwrotem 3% za zakupy kont już tutaj nie posiadamy...

Idea Bank - Tax FREE

Perełka, jestem bardzo zadowolony, że ulokowałem tam te 10 tys zł blisko 18m temu. Podsumowując dało to 10% zysku i za nieco ponad miesiąc będę miał problem co z tym zrobić... Cóż zacznę się rozglądać za alternatywą pod koniec następnego miesiąca - obecnie sytuacja zmienia się zbyt szybko by wybiegać z planami tak daleko...

DB Net

Mamy z dziewczyną 1,5 takiego konta ^_^. Ja swoje założyłem z dwóch powodów, ówczesnego 8,1% oraz nagrody do konta - wybrałem głośniki a teraz już wiem, że było trzeba brać modem ^_^. W każdym razie za jedną transakcję miesięcznie kartą mam darmowe konto i 6% do 10 tys zł z kapitalizacją dzienną. Te 0,5 konta jest na moją dziewczynę. Wniosek złożony przed grudniem 2011 roku więc bez tego dobrze oprocentowanego konta - ale konto nie było aktywowane. Obecnie jesteśmy w trakcie sprawdzania jego statusu - póki co byłoby to najlepsze miejsce na kolejne 10 tys zł z tego co widzę.

BGŻ Optima

Bank dla oszczędzających - to w tej chwili chyba niezły suchar :) Oprocentowanie nie powala, zapowiedzi rozwoju też nie(a szkoda bo liczyłem, że będę trzymał u nich kasę na IKE maklerskim - nie to nie są inne konta :) Konto jednak nadal jest darmowe i je pozostawię, kto wie może jakaś zachęta do powrotu się pojawi.

Alior Sync

Powyższe konta to dość standardowe przykłady. Problemy zaczynają się poniżej :) Synca chyba nikomu nie muszę przedstawiać. Zmian w nim chyba również nie? W skrócie nadal jest zwrot za zakupy, jednak limit roczny wg reklam banku jest na poziomie 99% posiadaczy rachunków... Czyli do 200 zł rocznie przy czym trzeba przelewać pensję. Hym 2 dni temu kupiłem sobie smartfona - trzeba się rozwijać :) To chyba był mój ostatni zakup w Syncu, z początkiem czerwca przelewam 1,5 tys zł tam trzymanych (dla wymogów wprowadzonych wcześniej). Konto moje i dziewczyny jednak pozostawię otwarte bo kto wie - póki co jest to darmowe.

BGŻ konto z premią

Nasze podstawowe konta, trafiają tam nasze pensje, wydajemy z pomocą ich kart sporo gotówki, w zamian mieliśmy tych kilka złotych premii(1% od pensji - nie bawiłem się w sztuczne przelewy dla wyciągnięcia 50 zł). Od teraz dla otrzymania zwrotu wymagane będzie wydanie nie 300 a 500 zł(dla nas zatem tysiąc złotych) - to akurat jeszcze nie jest problem. Jednak od 28 sierpnia będzie również potrzeba posiadania u nich lokaty lub czegoś podobnego na min 5 tys zł. Wszystko wskazuje zatem na to, ze z połową września rozstaniemy się z tym bankiem(ale to zależy od tego, co się wydarzy do tego czasu, bo obecnie oprocentowanie u nich jest kiepskie...). Pewnie byłoby to opłacalne gdyby robić ten przelew co miesiąc na 5 tys dla zainkasowania 50 zł. Jednak tyle zabawy dla paru złotych więcej... Tym bardziej, że od lutego bank nie potrafi odpowiedzieć na reklamację, czemu za kartę pobrali mi 8 zł zamiast 5ciu skoro spełniłem wymogi by opłata był mniejsza...

Mbank - czarny koń?

Swego czasu po wprowadzeniu opłaty 2 zł za kartę, to konto poszło w odstawkę - pozostało jednak aktywne. Teraz z powodu zmian w Mbanku jest szansa, że wróci ono do łask :) Kto by się tego spodziewał. Ale to akurat wyjdzie w praniu

Zabawa dla stówki lub dwóch

Mam wrażenie, że obecne promocje nowych kont w bankach będą jeszcze mniej opłacalne niż dotychczas(szybsza zmiana warunków na te zbliżone do reszty rynku), więcej warunków dla uzyskania jednorazowej nagrody(łatwiej się wówczas z nich nie wywiązać). A jakie wy macie odczucia? Też robicie porządki?

4 komentarze:

 1. Przy 4-osobowej rodzinie sprawy rozkładają się trochę inaczej. Jest dużo wydatków. U mnie Millennium zostaje, bo 100 zł lub krotność płacę z Millennium, a resztę do tej pory z Meritum.
  Zrezygnowałem z BGŻ na rzecz Konta Godnego Polecenia w BZWBK, Alior Sync też likwiduję, jak tylko przyjdzie cashback za maj. Meritum Bank chcę zamienić na GetinUP (3,95 zł za benzynę). Od dawna nie mogę się zebrać na rozstanie z Polbankiem (tak z sentymentu), ale w czerwcu w końcu trzeba będzie

  OdpowiedzUsuń
 2. Witam
  Promocyjne oprocentowanie 6 % w dbNet kończy się w tym miesiącu

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wielkie dzięki za info :) Musiało mi to umknąć - bo na @ nic nie dostałem...

   Usuń
 3. Z jednej strony uważam, że ilość kont powinno się minimalizować do 2-3, żeby łatwiej to obsługiwać. Ale z drugiej strony znam osobę, która dzięki między innymi zleceniom stałym zgrabnie korzysta z około 20 banków, mając całkiem przyjemne bonusy z tego... Wybranie właściwego rozwiązania pewnie nie zawsze będzie tak łatwe ;)

  OdpowiedzUsuń