poniedziałek, 9 września 2013

ZIP - zintegrowany informator pacjenta

ZIP - zintegrowany informator pacjenta, PUE ZUS, e-PUAP, e-ZUS, GPW, OFE, IKE - co w trawi piszczyDziś na szybko o wielu tematach. OFE

Wiele osób się na ten temat wypowiada, więc też wyrażę swoją opinię. Rząd potrzebuje kasy, OFE nikt nie lubi, nikt go specjalnie nie będzie bronił tak jak przywilejów. Łatwiej zatem zabrać kasę z OFE niż znaleźć ją w innych miejscach - to chyba oczywiste dla wszystkich, wg mnie dla wszystkich powinno być też jasne, że to złe podejście. Rząd teraz na szybko szuka kasy zamiast wykorzystać ostatnie lata dla zmian. Co zaś się tyczy samej zmiany. Wg mnie lepiej by było, gdyby OFE pozostały obowiązkowe, zabrać im część nie giełdową, zmniejszyć proporcjonalnie składki(+ wzrost tego procenta), pozwolić inwestować za granicą w większym stopniu, powiązać dochód OFE od zysku(średniego z 5-10 ostatnich lat), zaś o przekazaniu środków do ZUS powinien decydować ich właściciel w okresie 10-7 lat poprzedzających emeryturę. Byłoby to wg mnie zdrowsze niż demontaż - bo z tym mamy do czynienia. Oczywiście OFE wszystkim będą wysyłać listy itp. Odsetek ludzi, którzy pozostaną w OFE będzie pewnie między 5 a 10%.

Karta produktów finansowych a OFE

Chodzi mi konkretnie o ustawę, dzięki której od najbliższego roku łatwiej porównamy ofertę różnych banków. Do tego zostaniemy powiadomieni o ryzyku. Dziwi mnie, że jeszcze nikt nie wpadł na pomysł by połączyć coroczne informacje z OFE z informacjami z ZUS, tak by było wyraźnie widać ile dziś odłożona złotówka w obu filarach da nam potencjalnie pieniędzy na emeryturze. Byłoby to zdecydowanie lepsze od tego co obecnie dostajemy, do tego za mniejsze pieniądze(jedna koperta).

Moje IKE / GPW

Po spadkach spowodowanych głupotą rządzących giełda rośnie. Moja strata na KHGMie wynosiła ponad 11% a obecnie to około 4%. Poczekam ze sprzedażą, albo do odrobienia i wyjścia na zero(wówczas raczej przerwa zakupowa), albo dłużej do tego samego efektu ^_^. Myślałem by przedterminowo przelać 2 tys zł. by zakupić PZU grubo poniżej 400 zł, teraz choć miałbym zysk nie żałuję. Wolę ze wszystkim poczekać do nowego roku - może w końcu doczekam się spadków na CD Projecie :)

ZIP - zintegrowany informator pacjenta

Swego czasu opisywałem wam wrażenia z posiadanego konta w e-zus. Nie mogłem sobie odmówić założenia konta w ZIP czyli odpowiedniku ale w wykonaniu naszego ukochanego NFZ :) https://zip.nfz.gov.pl/ap-portal/ Rejestracaj nie jest tak prosta - o ja naiwny liczyłem na ponowne wykorzystanie profilu zaufanego w ePUAP . Niestety po złożeniu wniosku musiałem się pofatygować do placówki NFZ - i to jest największy minus. Nie każdy ma ją pod nosem jak ZUS. Muszę pochwalić obsługę w oddziale NFZ, wszystko odbyło się szybko (poza czekaniem w kolejce, na szczęście numerek z automatu i nie trzeba się kłócić) i profesjonalnie, raz dwa wydrukowano kopertę z kodem itp. Po pierwszym logowaniu nie było tam jeszcze danych(wczytują się z opóźnieniem). Teraz jednak mam wgląd do sporej historii moich wizyt - wiem ile dostaje moja pielęgniarka co miesiąc - tak tak, każdy z nas ma taką(chyba każdy), oraz lekarz pierwszego kontaktu co miesiąc! Nie ważne czy z ich pomocy korzystam... Wiem kim są, mogę łatwiej zatem to zmienić.

Problem NFZ

Teraz się nie dziwię, że NFZ ma problemy z kasą. Bo jeśli za prosty zabieg u laryngologa liczą 280 zł (trwa to 5 minut, praktycznie bez kosztów), powtarzane co tydzień lub częściej przez miesiąć co w moim przypadku dało 1400 zł to masa kasy. Zaś wizyta u dentysty i dwie plomby + kontrola itp. to około 80 zł (ponad 30 minutowa wizyta) to coś tu jest nie tak... Grubo nie tak... Jak tu nie mówić, że lekarze to nie złodzieje? Ta moja otolaryngolog zrobiła te zabiegi na "czuja" i nie pomogły, więc odesłała mnie do kogoś kto pewnie będzie musiał zlecić jakieś badania - czasochłonne i z niską stawką - żenada. Do tego system pokazuje ile NFZ dopłaca do naszych leków, ułatwia odszukanie krótkiej kolejki itp. Gdyby był bardziej intuicyjny to byłoby już w ogóle wspaniale.

Swoją drogą, ponoć teraz już nie da się zapisać do kilku kolejek jednocześnie - z jednej z nich powinni zadzwonić i odwołać wizytę, zaś kolejki ponoć się wydłużyły. Gdzie zatem Ci kolejkowicze co to mieli po 10 wizyt i zapychali system? Teraz niby ich już nie ma a system ma się gorzej.

Mimo wszystko zachęcam do rejestracji, trzeba pokazać, że ludzie korzystają z tego typu rozwiązań. Kto wie, może za kilka lat rząd w ten sposób będzie odpytywał e-obywateli co myślą o planowanych zmianach? Nie żeby od razu głosować, ale żeby odbyły się zakrojone na szerszą skalę konsultacje społeczne... Wiem, wiem, marzyciel ze mnie... Choć mimo wszystko mam odczucie, że prędzej dojdzie do tego z obecnym rządem niż tym, który wydaję się objąć władzę - możliwe, że przedterminowo(dlatego też uciekam od giełdy ^_^ ).

3 komentarze:

 1. Wreszcie coś ruszyło ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Całkiem niedawno ruszył również inny projekt NFZ, mianowicie Skierowania NFZ gov pl. Docelowo mają znajdować się tam informacje dotyczące aktualnego statusu skierowania na leczenie uzdrowiskowe, rodzaju i profilu leczenia, a także miejsca i terminu leczenia wraz z bieżącym numerem w kolejce.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie wiedziałem, a faktycznie im więcej takich ciekawostek tym lepiej - powoli jednak zaczyna przeszkadzać ich ilość, brak spójności(różne strony, loginy, hasła), powinno to integrować...

   Usuń