czwartek, 17 listopada 2011

Wybór konta maklerskiegoGdzie otworzyć konto maklerskie?


Aby móc zacząć grać na giełdzie, potrzebne jest konto maklerskie. Poradników na ten temat jest bardzo wiele, polecanych z różnych powodów jest równie wiele różnych kont. Nie ma bowiem konta najlepszego, są konta bardziej pasujące do danej osoby, ewentualnie konta kiepskie pod względem większości funkcji czy kosztów. Chciałbym się z wami podzielić moimi doświadczeniami związanymi z posiadaniem konta maklerskiego, a także powodem wyboru danego a nie innego.

Podstawowe dane służące do porównania kont to:

 • opłata za prowadzenie,
 • koszt otwarcia,
 • prowizje od operacji (np. kupno, sprzedaż, zazwyczaj około 0,3%),
 • minimalna kwota prowizji (około 5zł),
 • koszty operacji na papierach (np. przeniesienie na inne konto),
 • czy konto maklerskie można połączyć z kontem osobistym (ROR),
 • sama strona konta, wygoda, przejrzystość, niezawodność, nowoczesność.

Teraz zapewne wszyscy czytelnicy chcieliby zestawienia kosztów dostępnych kont na rynku, aby wybrać najtańsze. Jednak wystarczy chwila zastanowienia by okazało się, że większość z tych danych porównawczych nie ma znaczenia! Ponieważ konto maklerskie zakładamy gdy chcemy grać na giełdzie, gramy by wygrać czyli zarobić, wówczas zaś płacimy 19% podatku od zysku, a więc po odjęciu dochodu od kosztów, zaś kosztami są na przykład:

 • opłata za prowadzenie,
 • koszt otwarcia,
 • prowizje od operacji (np. kupno, sprzedaż),
 • minimalna kwota prowizji,
 • koszty operacji na papierach (np. przeniesienie na inne konto).

Ponieważ są to koszta poniesione aby zarobić. Tak więc te dane mają drugorzędne znaczenie. Nie jest oczywiście tak, że nie powinniśmy się nimi zupełnie przejmować, bo nikt nam ich nie zwróci jeśli na grze stracimy. Dobrze chociaż, że koszta można odliczyć do 5 lat. Różne osoby będą oczywiście podchodzić do tej sprawy w różny sposób, w zależności od sposobu i intensywności gry.

Jak zatem przedstawia się sprawa podatku? Według mnie, bardzo ważne aby od początku wiedzieć ile będziemy płacić, to pomoże podjąć decyzję co do konta, i uświadomi nas dodatkowo w temacie. Proste zestawienie tego 19to procentowego podatku(kwoty podatku w złotówkach):

przykład(wartości podatku dochodowego)
zainwestowano tyś zł:      1       2       3       5       10      
zysk w %
10% 19 38 57 95 190
20% 38 75 114 190 380
50% 95 190 285 475 950

Tak więc nawet drogie konto może być darmowe, przy średnio udanej grze! Teraz sam powinieneś zastanowić się, czego możesz oczekiwać od swoich planowanych inwestycji, wiesz jakie środki chcesz zainwestować, spodziewasz się pewnego zysku, więc na przykład 50 opłaty rocznie nie powinno przekreślać danego konta!


Przykład:

Najprawdopodobniej w 2012 będzie okazja spróbować szczęścia przy prywatyzacji PKO BP, powiedzmy że wymagane jest konto maklerskie w ich banku. Jego prowadzenie kosztuje 55 rocznie.

 • bierzemy udział w prywatyzacji PKO BP w 2012 roku,
 • koszt prowadzenia konta 55 rocznie,
 • inwestujemy 10 tyś ,
 • prowizja przy zakupie i sprzedaży 0,4%,
 • 1 dnia akcje tracą 10%,
 • kurs utrzymuje się na tym poziomie 3 lata, my jako nowicjusz nie sprzedaliśmy akcji licząć na odbicie i zysk,
 • w czwartym roku wystarczy by kurs wzrósł o 16% względem emisji by koszty prowadzenia zniwelowały się z podatkiem!
Czyli de facto, trzymamy 4 lata papier, płacimy za drogie konto, a wystarczy by akcje skoczyły o 26 punktów procentowych aby kosztów "nie było".


Co zatem ma znaczenie?

Przede wszystkim konto maklerskie można ale nie trzeba mieć w tym samym banku co nasze oszczędności. Idą za tym oczywiście korzyści. Konta maklerskie zazwyczaj nie są oprocentowane, lub są oprocentowane kiepsko. Zatem jeśli nasze konta są połączone, a nasz bank ma dobre lokaty jednodniowe, to łatwiej nam nimi zarządzać. Ponieważ pieniądz musi na siebie pracować i zarabiać, nie powinien leżeć tygodniami na koncie bez oprocentowania. Ten punkt ma oczywiście znaczenia dla takich jak ja, niedzielnych graczy którzy w chwilach niepewnych wolą z giełdą mieć mniej wspólnego. Do tego kwestia tego jak będziemy korzystać z konta, czy tylko przez komputer, czy może też telefon. Nie wszędzie będzie to możliwe, często będzie to niewygodne/problematyczne


Podsumowanie

Jeśli grasz często, korzystasz z różnych możliwości jakie daje giełda, nie tylko akcji, to pewnie wiesz lepiej ode mnie co jest Ci potrzebne. Jeśli jednak dopiero zaczynasz się tym interesować, nie wiesz zbyt wiele na ten temat, to najlepiej gdyby konto było w twoim banku, połączone z ROR'em, było w miarę tanie, z wygodnym dostępem przez internet, więcej nie będzie Ci potrzebne na początku. Osobiście korzystałem z DM w PKO BP, obecnie korzystam z mBnaku, wolę ten drugi za wygodę. Jednak jestem pewien, że większość banków standardem nie będzie odbiegać od tego co oferuje mBank, który w opinii wielu osób jest dobry dla początkujących. Wczoraj miał miejsce debiut BGŻOptima, bank który chce mieć opinię przeznaczonego dla oszczędzających, może to być ciekawa oferta dla osób mało grających na giełdzie, ale o tym przekonamy się w przyszłym roku jak uruchomią konta maklerskie.

Co jeszcze warto mieć prócz konta inwestycyjnego(maklerskiego)? Warto przeglądać fora tematyczne, czytać tematy spółek, nawet tych w które nie inwestujemy, aby nabrać wprawy. Bardzo przydatne są strony za pomocą których można prowadzić wirtualny portfel akcji. Jest to wygodne wyjście, nie trzeba się logować co chwilę aby sprawdzić jaką wartość ma obecnie nasza inwestycja, do tego można pobawić się w grę wirtualnymi pieniędzmi. Szczególnie warto się tym zainteresować, gdy na przykład nie możemy mieć konta maklerskiego, lub nie mamy czego inwestwoać, ale planujemy to w przyszłości, może się bowiem okazać, że w ogóle się do tego nie nadajemy!

5 komentarzy:

 1. A jaki przykładowo poleciłbyś "wirtualny portfel akcji"? Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja mam dwa takie konta, jedno na bankier.pl ze względu na niezawodność, oraz drugie na mystock.pl to za to ma przyjemniejszy wygląd, choć często wyskakuje błąd strony gdy korzystam z bezpośredniego linku.

  OdpowiedzUsuń
 3. Z kont maklerskich to polecam Bossa.pl

  Zresztą jest to chyba najlepsze biuro maklerskie na rynku.

  Pewnym ograniczeniem może być minimalna prowizja w wysokości 5zł.

  Mniej majętni mogą się zainteresować DM Alior Bank. Dodatkowo warto pomyśleć o członkostwie w SII.

  Inna alternatywa to XTB z najniższą prowizją na rynku.

  OdpowiedzUsuń
 4. Tak, ale to pod warunkiem, że interesują nas najtańsze konta, nie koniecznie najwygodniejsze dla nas :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo przydatne informacje,
  a opisałeś może już platformy transakcyjne?

  OdpowiedzUsuń