sobota, 19 listopada 2011

Oszczędzanie na telewizjiIle kosztuje, a ile może kosztować Telewizja.
Czy dostałeś wezwanie do zapłaty 1600 zł?

Wpis będzie raczej krótki, i inspirowany artykułami o wezwaniach do uregulowania zaległego podatku audiowizualnego jakie wysłała poczta do ponoć 150 podmiotów. W tym 50 firm, był to program pilotażowy, teraz planują to samo ale wyślą 1500 wezwań do uregulowania należności. Wraz z odsetkami kwota jest niemała, bo dochodzi do 1,6 tyś zł. Teoretycznie prawie każde gospodarstwo domowe musi płacić ten podatek, oczywiście większość z nas tego nie robi, lub nie robiła, bo rządzący sami mówili o jego zniesieniu. Jednak nie zanosi się na taki krok, wręcz przeciwnie wszyscy się głowią jak efektywnie ściągnąć z ludzi kolejną daninę.

Aby nieco ułatwić nawigację proponuję skorzystać z etykiet:

 • Wprowadzenie - co było motywacją do opisu abonamentu telewizyjnego.
 • Podatek - komu, jak, ile i za co płacimy
 • Alternatywy - jak wyglądają inne możliwości oglądania filmów.
 • Kiedy płacimy - i czy musimy mieć telewizor.
 • Podsumowanie - na jakiego rzędu oszczędności można liczyć.

Niektórych spośród czytelników może zainteresować fakt, że mamy obowiązek rejestrowania odbiorników radiowo-telewizyjnych na poczcie, tak samo je wyrejestrowywać w przypadku gdy nie umożliwiają nam one odbiór tych treści. Tak więc po zakupie nowego telewizora czy radia powinniśmy udać się na pocztę(czemu tylko na pocztę? czemu tylko tam można płacić ten podatek?) i zarejestrować ten odbiornik tak by wiedziano, że mamy płacić.


Cyfrowa Telewizja Naziemna

No ale dobrze, ten podatek to niecałe 17zł miesięcznie przy płaceniu za rok z góry. Podczas gdy przeciętnie na kablówkę wydajemy 40zł. Należy też wspomnieć o rewolucji w systemie nadawania telewizji, już w tej chwili spora część z nas posiadająca telewizor z dekoderem mpeg4, i anteną nie droższą niż 100zł może odbierać w wysokiej jakości:

 • TVP 1
 • TVP 2
 • TVP Info
 • TVP Kultura
 • TVP Historia
 • Polsat
 • TVN
 • TV4
 • TV6
 • TV Puls
 • TVN 7
 • Polsat Sort News

Ważne jest, że te kanały, a w przyszłości pewnie więcej mamy w ramach tego abonamentu. Można zatem zastanowić się czy warto dopłacać do kablówki. Skoro większość z nas ma dostęp do internetu a nowoczesne telewizory albo są w stanie wyświetlać obraz z komputera, lub wręcz prosto z internetu! W internecie zaś mamy już sporą liczbę stron z darmowymi filmami w bardzo dobrej jakości. Jeśli nawet to będzie nam mało, abonament za większy wybór programów, filmów itp jest w internecie. Po co na przykład płacić za kanał z meczami piłkarskimi, skoro możemy kupić prawo do interesujących nas meczy dużo taniej?


Kiedy nie płacimy podatku, i po co nam w ogóle telewizja?

W ramach ciekawostki powiem tylko, że za oglądanie telewizji na monitorze komputera nie musimy płacić abonamentu, żadnego! Koszt przystosowania komputera do tego celu to od 50zł do 200. Osoby zainteresowane cyfrowa telewizja naziemna odsyłam do strony telewizja-cyfrowa.com gdzie można się na jej temat dowiedzieć więcej.

Czy zatem telewizor jest nam potrzebny? Sądziłem, że tak dopóki mój nie odmówił posłuszeństwa kilka miesięcy temu, i od tego czasu jestem zadowolony z tego faktu! rachunki za prąd mniejsze, a i tak jedyne co tak na prawdę chciałem tam oglądać to wiadomości. Teraz mam telewizję czystą jak brzytwa komputerze, na 24" monitorze, nie dość że za nic nie płacę, to nie muszę! Nie obawiam się wizyty pocztowców chcących sprawdzić moje mieszkanie(mogą przyjść do każdego, ale nie musimy ich wpuszczać, jeśli nie płacimy chyba wybór jest oczywisty...). Charakteru odbiornika nie mają ogólnie urządzenia wielofunkcyjne, np komputer, telefon komórkowy, a także np. telewizor używany jako monitor, czy odtwarzacze płyt DVD, także telewizor który nie ma możliwości czasowo lub trwale odbierać sygnału telewizyjnego (brak źródła sygnału, uszkodzenia mechaniczne).

Cóż mogę jeszcze napisać, jeśli zaczynasz samodzielne życie i myślisz nad zakupem telewizora, zaniechaj tego! Telewizja i wiele innych rzeczy uzależnia, jest to nałóg, a w nałóg łatwiej wpaść niż z niego wyjść. Nałogi mają zaś to do siebie, że nas wciągają, i tracimy na nich czas i zdrowie. Jeszcze nie tak dawno temu, duży kolorowy telewizor był wyznacznikiem dobrobytu, teraz stać na niego każdego, co wcale nie oznaczam że jest on nam potrzebny.


Kto nie musi płacić, i ile można zaoszczędzić?

Dodam jeszcze, że są grupy osób które nie muszą płacić podatku, na przykład osoby po 75 roku życia, osoby niezdolne do pracy, jeśli jednak w tym samym gospodarstwie domowym znajdują się co najmniej dwie osoby mające minimum 26 lat to już trzeba płacić. Dobrze chociaż, że tylko jeden raz, niezależnie od liczby odbiorników, firmy muszą płacić za każdy!

A ile oszczędzam na nie posiadaniu telewizora? Abonament to 200 zł, kablówka 480 zł, 4h telewizji dziennie to przeciętnie 100 zł rocznie, nie licząc ceny samego telewizora to tyle co odsetki za rok lokaty na 6% o wartości 13 tyś zł. Spora oszczędność, polecam obejrzeć „Good Night and Good Luck”, w internecie za darmo i legalnie, można się przekonać czym była telewizja kiedyś a czym jest dziś. Gdy pierwszy raz zobaczyłem ten film, zastanawiałem się, ilu ludzi dziś w ogóle by nie zrozumiało o czym są takie wiadomości.

Szykują się zmiany

To jeszcze nie rewolucja, ale już jakieś pomysły jak ludzi podwójnie opodatkować. O co chodzi? Prawie na pewno nie ma szans by abonament był płacony wraz z rachunkiem za prąd, czyli tak jak to można przeczytać za posiadanie gniazdka elektrycznego. Jednak w jakiś sposób trzeba poprawić jego ściągalność, prócz kampanii w telewizji i rozsyłania kolejnych listów z kwotami do zapłaty przez zalegających jest nowy pomysł. Będą poszukiwani nowi abonenci na podstawie choćby umów z innymi dostawcami. Oczywistym jest, że jeśli ktoś odbiera telewizję za pomocą dekodera powiedzmy na to polsatu to ma telewizor i możliwość odbioru telewizji naziemnej. Takie osoby z automatu mają podlegać do grupy osób płacących. Można iść dalej, kupiłeś telewizor lub radio na fakturę? Mieszkasz w bloku i masz kablówkę? Szybciej im idzie wymyślanie nowych pomysłów na płacenie, niż tworzenie cyfrowej telewizji naziemnej...

3 komentarze:

 1. Dodatek w formie komentarza.

  Mała nowelizacja ma uszczelnić system. Państwo ma płacić 650mln zł rocznie za osoby zwolnione.

  Nie będzie już trzeba rejestrować odbiorników, z definicji masz prąd, jesteś w stanie odbierać sygnał. Jak wspominałem, pewnie będzie trzeba samemu wykazać brak odbiorników.

  Nadal poczta będzie zbierać tą opłatę. Nie będzie doliczana do rachunku za prąd.

  Te zmiany mają być tymczasowe, nim powstanie nowa ustawa(pewnie liczą na zmiany które ułatwią ściąganie podatku jeszcze bardziej).

  Cóż zobaczymy jak to będzie miało wyglądać, póki co to wstępne zapowiedzi.

  OdpowiedzUsuń
 2. Tak sobie przeglądam wpisy na temat oszczędzania i zgadzam się z Tobą w zupełności. W dzisiejszych czasach dla młodych ludzi nie ma w ogóle potrzeby płacenia za telewizje oraz telefon stacjonarny.
  może gdyby nie wysokie ceny można by było o tym pomyśleć, ale na dzień dzisiejszy mi to jest w ogóle nie potrzebne.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ogólnie dopóki nie zrobimy sobie spisu kwot wydawanych na różne cele w danym miesiącu, tak na prawdę nie będziemy wiedzieć ile możemy zaoszczędzić każdego miesiąca. Im dokładniejszy i bardziej szczegółowy spis tym dokładniejsze wnioski.

  OdpowiedzUsuń