środa, 30 listopada 2011

Korporacje - historia powstania


Korporacja - kolejny film do obejrzenia którego zachęcam

Swego czasu czytałem ciekawy artykuł o 4 spółkach/korporacjach władających światem. Wyobraźcie sobie 4 nieznane marki, które poprzez sieć zależności, posiadania akcji mają wpływ na ogromną większość spółek na świecie. Zarządzające praktycznie każdym gigantem na świecie. Można się przerazić prawda? Bo jak tutaj teraz grać na giełdzie, gdy nie można założyć, że każda spółka będzie się starać, bo po prostu ktoś ją posiadający skazuje ją na bankructwo.

Historia Korporacji, tego z czego się wywodzą, jak się zmieniały i jak dziś działają jest straszna. Od czegoś dobrego, pro-społecznego po coś bezdusznego dbającego tylko o zysk, nawet nie ważne czyj, po prostu zysk kosztem wszystkiego i wszystkich.

To co można zobaczyć w tym filmie, to miejscami komedia oparta na rzeczywistości, w innych zaś horror dziejący się cały czas wszędzie na świeci, często za płotem.

W kilku wpisach poruszałem problem wody. Ostatnio pojawiła się informacja, o możliwości wystąpienia suszy w Małopolsce, wyobraźcie sobie markę wody "Fuji Water", wydobywanej na wyspie, gdzie za płotem fabryki ludzie umierają z pragnienia, bo nie są w stanie wykopać tak głębokiej studni. Firma zaś transportuje wodę do stanów, i sprzedaje jako nietkniętą ludzką ręką.

Pozostając przy wodzie. Przeprowadzone badania wykazały, że w kranach większości z nas płynie woda niczym nie ustępująca jakością tej źródlanej z butelek. O tym jaka jest przebitka cenowa wspominać chyba nie muszę. Do tego jeszcze zupełnie nieekologiczne butelki, z których powstają góry śmieci. Niektóre miasta na świecie wprowadziły zakaz sprzedaży wody w takich butelkach. Chętni mogą kupić wodę do pojemników wielokrotnego użytku. Cóż a my nie dość, że jesteśmy nabijani w butelkę, kupujemy produkt niby lepszy, to wyrzucamy butelki pogarszając dodatkowo jakość wody która do nas wraca z kranów. Kolejne błędne koło, którego końca nie widać.

Warto też ten film zobaczyć z innego powodu. Bliższego inwestorom, nie bez powodu ludzie ostatnio tyle słyszą o protestach przeciw korporacjom, ruch oburzonych itp. Aby ich lepiej zrozumieć, warto obejrzeć ten film.

6 komentarzy:

 1. Zgadzam się z tym, że film "Korporacja" jest warty zobaczenia. Oglądałem go już jakiś czas temu. Najbardziej podobała mi się psychoanaliza przeprowadzona na korporacjach. Dla tych, którzy szukają to film dostępny na jest na iPlexie. Proszę tego nie traktować jako reklamy. ;-)

  OdpowiedzUsuń
 2. Tak, staram się opisywać filmy które łatwo, legalnie i za darmo można zobaczyć w internecie. Ogólnie filmy które czasem tutaj opisuję należą do podobnej grupy, tematy mają bardzo różne, ale po ich obejrzeniu zyskujemy więcej niż kilka efektów specjalnych :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Zwróćcie uwagę na pewnego dużego, jeśli nie największego gracza internetowego w sieci. Na pewno będziecie wiedzieli o 'kogo' chodzi.

  Zaczęło się od jednej strony, jednego produktu. I cały czas, sukcesywnie i systematycznie, kolejne strony internetowe są przez niego przejmowane. Ba! - nie tylko strony. Jest obecny w większości dziedzin życia.

  Trzy, może cztery lata temu, pewien dziennikarz w popularnym piśmie komputerowym stwierdził, żebyśmy się nie zdziwili, gdy za jakiś czas będziemy mieli nawet jedzenie z tej firmy, a ona będzie kontrolowała każdy aspekt naszego życia. I do tego to właśnie zmierza.

  To jest dopiero korporacja.

  OdpowiedzUsuń
 4. Komentarz poszedł z konta Bloggera. Nic to.

  Sebastian - pogrzebiesz w ustawieniach bloga i zmienisz strefę czasową na naszą? :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Hym piwo już chyba sprzedają :) Jednak każdy kolos ma to do siebie, że pada :)

  Już szperam za strefami czasowymi :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Wystarczy spojrzeć na internet - to samo, duże firmy przejmują ciekawe inicjatywy, reszta pada na twarz.

  OdpowiedzUsuń