niedziela, 15 grudnia 2013

Połowa grudnia - IKE i inne plany

Jeszcze 5 dni... do urlopuMija czas

Ostatnimi czasy nie mam wolnej chwili. To przede wszystkim zasługa pracy, nadal na zwykłej umowie(choć już na czas nieokreślony), w ramach 8h dziennie. Jednak tyle się działo, że po powrocie do domu nie miałem siły ani ochoty na nic poza partyjką World of Tanks :) Także dzieje się dużo i to jeszcze nie koniec tego wszystkiego - "nie ma to jak żyć w ciekawych czasach". Także z tego powodu mniej intensywnie przyglądam się swoim akcjom - choć na szczęście portfel staram się budować perspektywicznie. Tak to sobie przynajmniej wmawiam...

IKE

Poza novitą gdzie prócz dywidendy rzędu 10% jestem 7% ponad kursem zakupu wszędzie tracę. KGHM nadal się kisi między 110 a 120 zł. Mam tutaj nieco ponad połowę środków i między 15 a 10% strat. Tego papieru jednak się nie pozbędę. Drugi stratny papier to farm51. Tutaj kurs skacze zdecydowanie mocniej. Obecnie firma stara się bardziej promować przyszły produkt niż informować o sprzedaży obecnego. W tej chwili aby to szybko sprzedać z zyskiem potrzebne by było bardzo dobre info o sprzedaży - czy tak będzie nie wiadomo. Firma jednak ma ciekawe plany, ciekawe kontrakty dlatego pozostanę z nimi do skutku :)

Energa

Wyłożyłem 1000 zł, dostałem 50 akcji. Rozpatrywałem tylko dwie możliwości, nikłą szanse sporego wzrostu na fali poprzednich sukcesów, albo średni spadek - dużo bardziej prawdopodobny. Ryzyko jak dla mnie się równoważyło stąd mój zapis. Te 5-10% straty na początku nie robi na mnie wrażenia. Liczba 50 akcji jest bardzo ładna i może u mnie pozostać na kolejne lata.
Jedno czego mi szkoda to kwestia mojej strategii - po prostu nie będę miał już gotówki na zakupy przez najbliższy rok - rozważam co prawda przelew 1 tys zł, ale to tyle co nic. W chwili obecnej zainwestowałem w IKE blisko 8 tys zł. Jestem na mizernym plusie.

Mieszkanie

Temat wiecznie żywy. Staram się czytać wszystko co może być przydatne. Obecnie rozważam wybranie dwóch banków w których z dziewczyną weźmiemy mini pożyczki by je szybko spłacić i zaistnieć w systemie :) Może macie jakieś sugestie? Jak sądzicie w których bankach będą dobre/b. dobre warunki kredytu hipotecznego na początku kwietnia 2014 roku?

5 komentarzy:

 1. Ja bym uważał z tymi małymi, szybkospłacanymi pożyczkami. Kredyty są w tej chwili tak niskie, że i bez historii kredytowej na pewno coś znajdziecie odpowiedniego.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Właśnie to miałem napisać. Liczy się systematycznosc w splacaniu a nie takie spłacenie sru na raz ;-)

   Usuń
 2. Ja uciekam na urlop za dwa tygodnie :)

  OdpowiedzUsuń
 3. No no, plany niczego sobie :D

  OdpowiedzUsuń
 4. Urlop to najlepszy okres w roku :D

  OdpowiedzUsuń