niedziela, 2 marca 2014

miniony luty 2014 IKE

Minął całkiem spokojny dla mojego konta miesiącNapięcie na rynkach

Chyba wszyscy wiedzą co się dzieje na Ukrainie, chyba nikt z was się nie łudzi, że to nie będzie miało wpływu na giełdy. Na szczęście nie są to wydarzenia straszne osobom, które nie grają na krótko. Miejmy nadzieję, że wszystko szybko i pozytywnie się zakończy.

Obecny portfel

Obecnie niczego nie planuję zmieniać i niczego w ostatnim miesiącu nie zmieniłem, moje ostatnie zakupy nadal są na minusie, jednak portfel odrobił kilka groszy. Pewnie sytuacja szybko by się poprawiała gdyby nie sytuacja polityczna. Poza spekulacyjnym zakupem City Interactivu oraz marazmem na KGHM'ie pozostałe spółki prezentują raczej dobre lub bardzo dobre wyniki. Jednak nie przekłada się to na istotną poprawę kursów. W przypadku pewnych spółek mam odczucie, że jest to kwestia wyważenia kursu i przewidywania w przyszłość. Jednak spółki typu novita, a konkretnie jej obecny kurs sugeruje mi ostrą grę pod utrzymanie niskiego kursu.

Portfel

Nadal nie planuję niczego dokupywać, gdyby któraś ze spółek odbiła się o 50% pewnie bym ją sprzedał i zainwestował w coś nowego lub uśrednił coś już posiadanego.

Co dalej?

Nic nowego nie kupować, na pewno nie w obecnej sytuacji. Odkładać pieniążki(co się całkiem fajnie udaje), czekać do kwietnia - zakończenie kilku krótkich lokat, spotkanie z doradcą kredytowym, poszukiwanie mieszkania, zakup i kto wie może nawet przeprowadzka :) Mieszkanie co by nie mówić, to chyba jedna z lepszych możliwych inwestycji. Daje stabilizacje, zaś kredyt i jego raty mobilizację do rozsądnego życia. Przydałoby się tylko nieco lepiej zarabiać, od blisko dwóch lat moje dochody praktycznie nie drgnęły, coś co było dobre 2 lata temu nie musi być dobre obecnie...

10 komentarzy:

 1. Z opinią, że mieszkanie jest dobra inwestycja raczej bym się wstrzymal. Proponuje lekturę bloga wdomachzbetonu.

  Na pewno wtedy jeszcze raz przemyslisz to stwierdzenie i decyzje o kupnie ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Faktycznie bardzo fajny blog - przynajmniej po wstępnej analizie - będzie coś na weekend :) Śmiało podawaj pełne adresy http://wdomachzbetonu.blogspot.com
   Co dobre warto wzmiankować.

   Jednak czasem gdy do wyboru mamy wynajem kawalerki+ w stanie średnim- za tysiąc złotych + opłaty, zaś obecnie rata wyniesie mnie około 1,1 tys. + opłaty jestem skory myśleć o zakupie, kredycie i całej reszcie. Co prawda obecnie płacę zdecydowanie mniej, ale ile można mieszkać z "obcymi" ludźmi :)

   W każdym razie dzięki za link, zawsze warto poznać dodatkowe opinie :)

   Usuń
 2. No tak, z kupnem mieszkania lepiej poczekać jeszcze kilka miesięcy! Póki co i tak warto zacząć się rozglądać!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rozglądanie się, szukanie kredytu, papierologia, urządzanie, wprowadzanie - to lekko licząc 3 miesiące w optymistycznej wersji ^_^ Rozglądać się rozglądam, ale co można robić jeśli potencjalnie interesujących mieszkać w MDM w Krakowie jest mniej niż 1% całości?

   Usuń
 3. Cześć,

  Chciałem poznać Twoją opinię o takim trochę szalonym pomyśle. Jak myślisz co by jego wprowadzenie zmieniło w Polsce?

  http://jak-osiagnac-sukces.blogspot.com/2014/03/jak-uratowac-zus-i-system-emerytalny.html

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Najchętniej dodałbym coś od siebie pod Twoim wpisem, ale coś chyba nie za bardzo działają komentarze :) Lub ja ich nie potrafię obsługiwać ^_^

   Twój pomysł ma jeden mankament ^_^ On zamiast upraszczać sprawy jeszcze bardziej je gmatwa. Trzeba sobie zdać sprawę z tego, że gdy jest wiele możliwości powstają nowe zawody typu optymalizator podatków, on tak dobiera umowy i całą resztę by płacić jak najmniej. Czemu ma taką możliwość? Bo u nas przepisów jest za dużo, możliwości za wiele.

   Wszyscy by skorzystali gdyby system był jeden, spójny, prosty i przejrzysty. Wówczas koszty mogłyby być mniejsze bo nie byłoby dziur :)

   Usuń
 4. Śledzę Pańskiego bloga od bardzo dawna i bardzo lubię czytać Pańskie wpisy. Wspomniał Pan we wpisie o kupnie mieszkania, sam również zastanawiam się nad takim krokiem. Myślałem też o skorzystaniu z programu MdM, jednak musiałbym dobrze zapoznać się z aktualnymi cenami i limitami mieszkań w woj. mazowieckim.

  OdpowiedzUsuń
 5. wydaje mi się, że rzeczywiście mieszkanie to dobra inwestycja bo my mamy gdzie mieszkać poza tym można po kupnie wynająć mieszkanie a sami zamieszkać w domu.

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo mi się podoba Pana blog. Daje do myślenia. jak dla mnie jakiekolwiek inwestycje odpadają ze względu na ograniczone możliwości finansowe. Jedyna co na ta chwile mogę polecić to IKA w http://pkoubezpieczenia.pl Dla mnie to na chwilę obecną najlepsze dostepne na naszym rynku zabezpieczenie finansów na późniejsze czasy. Wyboru ZUS lub OFE niby dokonałem ale jak dla mnie to tylko wybór między jedną studnia bez dna a drugą :/

  OdpowiedzUsuń