sobota, 7 lipca 2012

e-zus co nam oferuje portal pue.zus.pl

Wspominałem o planach rejestracji w elektronicznym ZUSie, a oto efekty tego ciekawego projektu.

Zacznijmy od rejestracji

Konto założyć można oczywiście przez internet, wymaga jednak weryfikacji, która jest możliwa dzięki elektronicznemu podpisowi, wizycie w urzędzie lub dzięki posiadaniu profilu zaufanego w epuap.gov.pl . Z tego co zrozumiałem jest to po prostu forma darmowego elektronicznego podpisu honorowana co najmniej przez urzędy. Wybrałem tą trzecią opcję.

Jak widać, dzięki kasie z unii, można stworzyć coś przydatnego - podejrzewam, że dzięki temu profilowi zaufanemu jeszcze nie raz zaoszczędzę nieco czasu. Profil również należy potwierdzić w urzędzie. Wybrałem najbliższy oddział ZUS i w ciągu 20 minut było po wszystkim. Później już tylko 8h w pracy i mogłem się zalogować.

Pierwszy rzut oka

Jeśli ktoś nie widział, przedstawiam boczne menu, dzięki niemu można ocenić możliwości tego portalu.

Kilka uwag

Z ciekawostek wspomnę, że zameldowany jestem w innym miejscu niż posiadam meldunek tymczasowy, gdzie zamieszkuję i odprowadzam podatki. Są to dwa różne województwa, i na prawdę ani jeden lekarz, recepcjonistka nie były w stanie stwierdzić jaki oddział NFZ za mnie płaci! Kazano mi dzwonić do NFZ i się dowiadywać... Teraz już wiem, większość, choć niespecjalnie duża lekarzy miała rację. Liczy się miejsce płacenia podatku :)

Są też mniej przyjemne sprawy, w zakładce Informacje o stanie konta mam inną kwotę niż stan konta :) Różnica rzędu 25%, ktoś wie czemu?

Zawiodłem się też na historii, praktycznie już za 2010 rok muszę składać wniosek o wyciąg z archiwum, dane są dostępne przez 30 dni już w 2 dni od daty złożenia wniosku i można je drukować... Ale czemu nie można mieć do nich ciągłego dostępu?

Same dane są dokładne, mam wszystko o OFE, data przystąpienia itp, odprowadzone do nich składki, ostatni pracodawcy, jakie składki opłacili itp, wiedzą gdzie mieszkam, wiedzą, że jestem absolwentem... Całkiem nieźle. Komornik nie wiedział gdzie wysyłać koperty(w końcu adres zamieszkania jest tu ważniejszy niż zameldowania), a oni mają to tutaj czarno na białym.

Takie konto na pewno się nam przyda, jeśli nie do końca ufamy naszemu pracodawcy, łatwiej też z nim weryfikować czy wszystko co powinno trafia do OFE, ogólnie jeśli ktoś myśli o swojej przyszłości może mu się to przydać. No i jest za darmo :) Szybko i wygodnie bo z domu. Daje też możliwość wypełniania pewnych wniosków do ZUS, umawiania się na wizyty itp. To dobry kierunek rozwoju.

No i drobny test kalkulatora.

Od razu powiem, niespecjalnie się zagłębiałem w temat. Część opisów jest niejasna i jak dla mnie sprzeczna. Albo ja czegoś nie wiem. Przede wszystkim brakuje automatycznej możliwości zwiększania pensji z roku na rok. Po wpisaniu 2,5 tys brutto kalkulator może jedynie zaznaczyć wszystkie lata wartością 70,9% średniej krajowej do dnia przejścia na emeryturę. Zrobiłem test i dla drugiego przypadku zwiększałem dochody o 1% na rok.

Ale zacznijmy może od wyboru - nowe zasady emerytury, stare a może nauczyciel? Skromny wybór, czym nauczyciele sobie zasłużyli na takie wyróżnienie?

Dla 2,5 tys brutto i relacji naszej pensji do średniej na niezmienionym poziomie:

Po drodze jeszcze taki oto komunikat, cóż wstawiłem sobie kwotę z Informacji o stanie konta, a nie ze stanu konta(ogólnie tym komunikatem się w ogóle nie interesowałem)

Brakujące opcje

Kalkulator powinien brać na podstawie danych z GUS wzrost płac dla pracownika jaki następuje wraz z wiekiem, przecież ludzie jednak wraz ze wzrostem kwalifikacji zazwyczaj zarabiają więcej. Ja skromnie z roku na rok dodawałem sobie 1%, i tak przed emeryturą miałem już 111% względem średniej. Emerytura jednak nie powala.

Myślałem aby podzielić ten wpis na dwa, ale może jednak znajdą się wytrwali którzy tutaj dotrą. Mam do nich pytanie, jak myślicie skąd się bierze ta różnica w emeryturze. Raptem 18% względem średniej w odniesieniu do dnia przejścia na emeryturę, ale aż 2 tys zł zdyskontowane inflacją na dzień obecny? Jak wy to rozumiecie? Bo ja może nie jestem ekonomistą ale się gubię, a jeśli takie listy trafią z ZUS do nas wszystkim w tym roku to chyba nie będę jedynym główkującym co i jak.

długi czas pod dywidendy to jakie?

4 komentarze:

  1. Z cudów tego systemu informatycznego na razie zaliczyłam niemożność zarejestrowania się z powodu "bliżej nieokreślonego błędu systemu".

    OdpowiedzUsuń
  2. Hehe a to dobre :) W sumie od jakiegoś czasu pracuje na helpdesku w firmie prowadzącej pewien portal i tego typu rzeczy mnie nie dziwią. Dziwi mnie jednak, że taki duży portal sobie pozwolił na "bliżej nieokreślony błąd". Cóż próbuj, wg mnie warto. Polecam skorzystanie z innego komputera i innej przeglądarki w najnowszej wersji - rozwiązuje to 95% problemów :)

    OdpowiedzUsuń