wtorek, 30 września 2014

Faktoring – dla kogo?

Od dłuższego czasu nic nie pisałem, a dostałem gotowy i ciekawy artykuł - nieco propagacji alternatyw :)


faktoring co jak i dlaczego


W ostatnich latach na polskim rynku zaczęły pojawiać się firmy faktoringowe. Na czym jednak tak naprawdę polega usługa faktoringu? I które firmy mogą z niej korzystać?

Faktoring – co to takiego?


Faktoring jest alternatywą dla kredytu bankowego przeznaczonego na bieżące finansowanie działalności firmy. Faktor nabywa tutaj od przedsiębiorstwa faktury z odroczonym terminem płatności. Czasem sprzedawane są pojedyncze faktury. Częściej jednak faktorzy nabywają całą transakcję z określonym kontrahentem. W ten sposób firma otrzymuje od faktora pieniądze potrzebne do uzyskania płynności finansowej, a faktor zarabia na prowizji potrąconej z opłaconej przez kontrahenta faktury. Usługa ta dla niewielkich firm jest o wiele korzystniejszym sposobem na finansowanie bieżącej działalności przede wszystkim, dlatego że cała procedura sprzedaży faktur z odroczonym terminem płatności jest mniej skomplikowana i lepiej dostępna niż kredyty bankowe.

Rodzaje faktoringu


Faktoring dzielony jest na pełny (właściwy) oraz niepełny (niewłaściwy). Faktoring pełny przewiduje, że to faktor bierze na siebie ryzyko niewypłacalności kontrahenta. W przypadku faktoringu niepełnego zaś ryzyko to nadal ponosi firma odsprzedająca nieopłacone faktury. W przypadku, gdy dłużnik ich nie ureguluje faktor może zażądać zwrotu pieniędzy wypłaconych za fakturę. Faktoring niewłaściwy jest formą o wiele chętniej stosowaną przez firmy odkupujące faktury z odroczonym terminem płatności, ponieważ taka transakcja jest mniej ryzykowana. Kolejny podział bierze pod uwagę fakt powiadomienia dłużnika o podpisaniu umowy factoringowej. Tutaj wyróżnia się:
- faktoring otwarty - o transakcji niezwłocznie powiadamia się dłużnika,
- faktoring półotwarty - dłużnika powiadamia się o sprzedaży faktury dopiero w momencie wezwania go do jej uiszczenia,
- faktoring cichy - dłużnik płaci należności swojemu dostawcy (nie jest informowany o odsprzedaży faktury firmie faktoringowej).

Istnieje jeszcze podział faktoringu ze względu na moment przekazania płatności. Tutaj wyróżnia się:
- dyskontowy,
- zaliczkowy,
- wymagalnościowy.

Dla kogo faktoring?


Faktoring jest usługą stworzoną przede wszystkim z myślą o sektorze małych i średnich przedsiębiorstw. To właśnie firmy z tego sektora najczęściej mają bowiem problemy z utrzymaniem płynności finansowej. Tutaj nieopłacenie już jednej większej faktury przez kluczowego kontrahenta może bowiem wiązać się z poważnym zachwianiem sytuacji finansowej firmy i problemami z zakupem surowców czy regulowaniem innych stałych opłat przedsiębiorstwa. Niewielkie firmy mogą mieć również problemy ze zdolnością kredytową – odsprzedaż faktur z odroczonym terminem płatności może więc dla nich okazać się praktycznie jedynym sposobem na szybkie pozyskanie potrzebnej gotówki. Wiele małych firm współpracuje z większymi sieciami czy organami administracji publicznej. Więksi kontrahenci współpracują jednak z nimi na zasadach tak zwanego kredytu kupieckiego. Firmy zmuszone są więc do długiego oczekiwania na uregulowanie zaległych faktur. Z opóźnieniami w płatnościach duże problemy mają w Polsce np. firmy z sektora FMCG oraz z branży budowlanej.
Autor artykułu:
AOW Faktoring S.A.
42-200 Częstochowa
u l. Traugutta 16B
www.aow.pl

40 komentarzy:

  1. Bardzo fajny artykuł. Potrzebowałem właśnie informacji co to jest faktoring. Dzięki.

    OdpowiedzUsuń
  2. Faktoring jest bardzo pomocnym narzędziem pod warunkiem, że wie się jak go używać i w jakich sytuacjach :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Zgadzam się, tym bardziej że istnieje kilka form faktoringu i znacznie się one od siebie różnią. Świadomość finansowa zawsze się przydaje :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Trudno nie zgodzić się z przedmówcami - faktoring jest skierowany głównie dla niewielkich firm, ale żeby wiedzieć jak go używać trzeba czasem zasięgnąć porady specjalisty.

    OdpowiedzUsuń
  5. Ciekawe rozwiązanie - pomocne w niektórych sytuacjach. Mam nadzieję, że będzie nadal się rozwijać.

    OdpowiedzUsuń
  6. Ciekawy i przystępnie napisany artykuł. Moje osobiste spostrzeżenie jest takie, że faktoring może być dobrym rozwiązaniem przy finansowaniu bieżącej działalności firmy, ale chyba nie za bardzo sprawdzi się przy obsłudze wydatków inwestycyjnych.

    OdpowiedzUsuń
  7. Formularz kontaktowy niezobowiązujący - bezpłatna rozmowa: http://extrabankowe.produktyfinansowe.pl/e/lead/464/

    OdpowiedzUsuń
  8. Faktoring to dobre rozwiązanie dla jednoosobowych działalności gospodarczych. W IdeaBanku korzystam z tego i bardzo sobie chwalę, nie muszę przejmować się klientami którzy spóźniają się z płatnościami.

    OdpowiedzUsuń
  9. Razem z kolegą prowadzimy działalność gospodarczą i problemem jest 60 dniowy termin płatności. Ogarnęliśmy sobie faktoring w BibbyFinancialServices, dobra firma, jesteśmy zadowoleni

    OdpowiedzUsuń
  10. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  11. Jak najbardziej takie rozwiązania są bardzo dobre jeśli chcemy zachować płynność finansową. Dlatego ja jako właściciel firmy z chęcią sięgam po usługi https://nfg.pl/ i myślę, że nie ma lepszej alternatywy dla szybkich płatności. W końcu zapłacone faktury w terminie cieszą każdego z przedsiębiorców.

    OdpowiedzUsuń
  12. Moich znajomych trochę ma faktoring u siebie w firmach i chwalą sobie taką opcję. Mi jeszcze nie jest potrzeby ale za pare miesięcy kto wie. Firma mam nadzieję się rozchula.

    OdpowiedzUsuń
  13. Faktoring sobie bardzo dobrze radzi i jest świetnym rozwiązaniem dla biznesów które mają zatory finansowe. Można sobie z takiej usługi efaktoringu skorzystać - https://nfg.pl/co-oferujemy-/faktoring-cichy i otrzymać pieniądze z nieopłaconej faktury nawet w 5 minut

    OdpowiedzUsuń
  14. Mi tam się bardzo przydały te informacje, dzięki.

    OdpowiedzUsuń
  15. Nigdy o tym nie słyszałem. Zawsze warto dowiedzieć się czegoś nowego.

    OdpowiedzUsuń
  16. Wszystko dokładnie wyjaśnione. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  17. Akurat ja o takie rzeczy nie muszę się martwić, ale muszę przyznać, że moim zdaniem warto jest wiedzieć co nieco o opłatach skarbowych. Fajnie w artykule https://kioskpolis.pl/oplaty-skarbowe-za-kupno-samochodu/#kotwica2 napisano to jak wygląda kwestia opłat skarbowych kiedy kupujemy samochód.

    OdpowiedzUsuń
  18. Zgadzam się, że jedna nieopłacona na czas duża faktura i może powstać problem z finansowaniem bieżących zobowiązań przez firmę. Dlatego od samego początku powinniśmy jako przedsiębiorcy mieć nam tym kontrolę - współpracować z wypłacalnymi klientami a w czasie trwania umowy monitorować płatności. Na szczęście nie trzeba tego robić samodzielnie, system https://monpay.pl/ wykona tą pracę za nas. Automatycznie wysyła powiadomienia do klientów, od początku wystawienia faktury zapewnia stały kontakt z klientem. A jeszcze przed jej wystawieniem można sprawdzić wiarygodność kontrahenta w rejestrze Biura Informacji Gospodarczej KIDT.

    OdpowiedzUsuń
  19. Fajnie wyjaśniony temat, bardzo ciekawy artykuł

    OdpowiedzUsuń
  20. Faktycznie blog o świadomych finansach :) Bardzo dobra i ciekawa treść, zawsze może się człowiek dowiedzieć czegoś nowego, bardzo dziękuje i pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń
  21. Z jednej strony brzmi to całkiem ciekawie i sensownie, ale z drugiej znów mam negatywne przeczucie, lub bardziej precyzyjnie, słysząc słowo kredyt włosy mi się jeżą na głowie. Jest to jednak mocno subiektywne podejście i prawdopodobnie moje obawy są nieuzasadnione. Pamiętajmy jednak, że nie ma rozwiązań optymalnych, wszystko ma wady i zalety. ;)

    OdpowiedzUsuń
  22. Blog, na którym byłabym w stanie spędzać dużo czasu, proszę o więcej :)

    OdpowiedzUsuń
  23. Rozwiązanie z pewnością warte uwagi, nie miałam pojęcia, że coś takiego w ogóle istnieje. Bardzo dobry wpis.

    OdpowiedzUsuń
  24. Podkowa zawsze musi byc prezentowana uśmiechnieta :)

    OdpowiedzUsuń
  25. W takich kwestiach bardzo przydaje się pomoc doradcy kredytowego który doskonale zna się na temacie.

    OdpowiedzUsuń
  26. Wpis zawiera bardzo ciekawe informacje

    OdpowiedzUsuń
  27. Dobrym krokiem jest zawarcie umowy faktoringu

    OdpowiedzUsuń
  28. Rewelacyjnie zostało wszystko opisane.

    OdpowiedzUsuń
  29. Ten wpis jest bardzo ciekawy

    OdpowiedzUsuń
  30. Te spostrzeżenia są niezwykle ciekawe.

    OdpowiedzUsuń