sobota, 3 grudnia 2011

Jak wybrać dobre OFEKtóre OFE jest najlepsze, czy jest takie? Które to?
Dobrze, wiemy już zatem mniej więcej jak wygląda sprawa z OFE. Wskazałem co istotniejsze zmiany, teraz można się zastanowić nad taką ewentualną zmianą. Co zatem brać pod uwagę? Pewnym można być tylko tego, że nie ma najlepszego funduszu. Są wśród nich mocni gracze, którzy ciągle trzymają się czołówki, tacy którzy ją zamykają, i tacy którzy biją się o prym w danych zestawieniach.

 • Prowizje - zostały praktycznie wyrównane i wszędzie będzie to 3,5%, lub wartość bardzo zbliżona. Niestety nie zanosi się na wojnę między OFE w tym aspekcie, można więc go pominąć
 • Liczba członków - można przypuszczać, że najlepszy będzie ten największy. Nie jest to jednak takie pewne. Przede wszystkim więcej zapisanych osób to więcej pieniędzy do zarządzania, to podnosi koszty, a środki na ten cel są ograniczone. Z drugiej strony mając bardzo mało zapisanych osób fundusz ma ich mniej. Najlepiej więc według mnie wybierać omijając skrajności. Dodatkowo, Największe OFE nie biorą udziału w losowaniu. Kto bowiem sam nie wybierze OFE dostanie je w czasie losowania. Nie ma się jednak czym martwić, osoby takie trafiają do funduszy które radzą sobie lepiej od średniej, i nie są największe.
 • Rankingi - powstaje wiele rankingów OFE, część z nich powinna być niezależna, jak choćby ten Komisji Nadzoru Finansowego. Jednak zawsze trzeba mieć na uwadze, że te rankingi mają pewne założenia. Na część z nich wpływ mają same OFE mają więc możliwości poprawiania swojej pozycji. Trzeba więc czytać uważnie i samemu sprawdzać które OFE mają dobre wyniki w interesujących nas dziedzinach.
 • Stopa zwrotu - ta zmienia się w zależności od tego jaki przedział czasu będzie brany pod uwagę. Trzeba się zastanowić co do nas jest ważniejsze. Jeśli chcemy wybrać OFE i o nim zapomnieć na dłuży czas, wypadłoby wybrać ten który dobrze sobie radzi w długiej perspektywie. Jeśli jednak mamy czas i chęci aby co roku zmieniać OFE warto patrzeć na ostatnie wyniki. Wbrew pozorom nie jest to jednak takie istotne. OFE choć się między sobą różnią mają dość podobne wyniki. Za ostatnie 3 lata, różnica dla pierwszej piątki to raptem 1%. Przy takim horyzoncie czasowym nie jest to dużo.
 • Podejście - Jak wspominałem. Najwięcej informacji o swoim starym OFE dostałem gdy postanowiłem je zmienić. Niestety można uznać to za standard. Rozumiem niechęć wysyłania listów, w końcu to koszta, ale na adres e-mail można przecież podsyłać jakieś istotniejsze informacje. Niestety większość z nas jest skazana na ustawowy jeden list w roku, z zestawieniem ruchu na koncie. Ważne jest aby przy okazji porównać to z naszymi dochodami, ponieważ składki są przesyłane przez ZUS a nie pracodawcę. Bywają niestety sytuacje gdy ZUS zalega z nimi, przez co nasze środki nie pracują na siebie, można to oczywiście zgłaszać do ZUS'u. Trzeba się jednak postarać i samemu to weryfikować, właśnie w tym celu ZUS raz do roku wysyła nam zestawienie otrzymanych składek. Ciekawostka, pod mój adres przyszły 3 takie koperty do 3 osób. Każda w inny dzień.
 • Aktywność - jak fundusze radzą sobie z pozyskiwaniem nowym płatników? To dość istotna informacja, choć nie można też przesadzać. Znaczenie ma też sposób ich pozyskiwania, bo nie jest ciężko dostać nowych poprzez losowanie. Na pewno negatywny wydźwięk ma odpływ członków. Na pewno trzeba przynajmniej raz na dwa lata sprawdzić co się dzieję z naszym funduszem. Aby w razie czego móc szybko go zmienić. Dobrze świadczy zaś o nas fakt, że co raz częściej zmieniamy fundusze, czyli się tym interesujemy. Choć zapewne spory wpływ póki co ma na to akwizycja.

Cóż, ja ze swojej strony proponowałbym zastanowić się nad jednym z tej trójki: ING, Generali oraz Commercial Union. Jak widać ten wybrany przeze mnie jakiś czas temu nadal radzi sobie dobrze. Dla niepełnych procentów nie mam zamiaru go zmieniać. Szczególnie, że obecnie podczas kryzysu radzi sobie również dobrze(mniej źle niż inne). Celowo pominąłem Polsat, ostatnio było głośno o zawyżaniu stopy zwrotu, właśnie aby podźwignąć się w rankingach. Takie działania przy wykazaniu ich celowości powinny się kończyć co najmniej więzieniem. Jeśli jesteście zaś nadal w Aegonie, to informuję, że radzi sobie najgorzej i to z dużą regularnością.

Jednak jak starałem się to zaznaczyć, wybór jest ciężki, pewnego lidera brak, dla ułamków procentów nie warto się trudzić. Na pewno warto wiedzieć w jakim się jest OFE, sprawdzić jak sobie radzi, jeśli nie odstaje za bardzo najlepiej zostawić to w spokoju i monitorować sytuację. Prostym ale pewnym serwisem na ten temat będzie knf.gov.pl. Nie znajdziemy co prawda tutaj odpowiedzi co wybrać, ale znajdziemy wszelkie dane aby móc to zrobić samemu.

9 komentarzy:

 1. Czekam na tematy inne niż OFE, choć i tak czytam :)

  BTW - czemu wyzerował Ci się licznik czytelników przez RSS?

  OdpowiedzUsuń
 2. Wszystkim taki numer wyciął, z tego co widzę po innych blogach, także to raczej ich wina.

  Tak ciągnie się to OFE oj ciągnie :) Jutro na pewno o nim nie będzie. Ale za to jeszcze jeden góra 2 wpisy na ten temat i będę mógł sobie to wszystko ładnie zlinkować, i co jak co ale o OFE będzie obszernie opisane :)

  A trzeba przyznać jest to temat przez wiele osób bagatelizowany, jak wspominałem o ile ktoś się sam tym nie interesuje, to nie ma co liczyć na zwrócenie jego uwagi przez innych. A jakby nie patrzeć, skoro przy odrobinie szczęścia 10% naszej pensji starczy na emeryturę, to tutaj sprawa docelowo tyczyć się będzie 3,5%, czyli 1/3.

  OdpowiedzUsuń
 3. Fakt, wszędzie widnieje 0.

  Może niekoniecznie bagatelizuję OFE, ale pozostając tymczasowo bez pracy, nie przyciąga szczególnie mojej uwagi. Mimo to na pewno do niego wrócę, gdy pojawi się stałe źródło dochodu ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Hehe to tak jak ja :) Też szukam, ale pociesza mnie fakt, że decyzja którą podjąłem rok temu póki co się sprawdza :] A wówczas zajęło mi to kilka dni(wiadomo nie ciągle), nim zebrałem odpowiednią liczbę opinii, porad, zestawień.
  Hym zastanawiałem się kiedy napisać o szukaniu pracy, myślałem aby później, ale chyba zrobię to wcześniej :> Możesz Piotrze uznać, że jesteś pierwszą osobą która podsunęła temat wpisu ^_^

  OdpowiedzUsuń
 5. Oujeee, zaraz podam numer konta, żebyś przelał nagrodę za podsunięcie pomysłu :P

  A tak poważnie to z pracą jest okropnie. Dlatego buduję pewien projekt w sieci (nie, nie 'Aim for blogs'), który ma mi w przyszłości przynieść duży, pasywny dochód.

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja też narazie nie interesuje się za bardzo OFE, bardziej ostatnimi czasy zainteresowałem się IKE i brakiem tam podatku od zysków kapitałowych.

  OdpowiedzUsuń
 7. I sensownie :) W takim razie także inny mój wpis, pewnie wtorkowy Cie zainteresuje :] Choć jest szansa, że znasz już to wszystko ^_^ W każdym razie, mam kilka pomysłów na wpisy, ale staram się dawkować w liczbie 1go na dzień, w końcu i tak są przydługie :)

  @Damian, nie dziwie się, IKE brzmi interesująco, jednak trzeba pamiętać, że aby tam coś robić trzeba mieć gotówkę. Co zaś do OFE, to o ile odprowadzamy składkę to pieniądze tam są. My jako tako nie mamy możliwości zbytnio wpływać na to jak się nimi obraca. Ale możemy wybrać tych którzy to robią najlepiej. Biorąc pod uwagę, że to może być raz dobrze podjęta decyzja na kilka lat, to na pewno warto poświęcić na to dzień lub dwa. A jak Twoja opinia o odpowiednim wpisie? Przydatny był, czy może szukasz czegoś więcej(czegoś konkretnego)?

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo przydatny link na końcu, niedługo będę dokonywał wyboru OFE i na pewno się przyda. Dzięki

  OdpowiedzUsuń
 9. Też tak właśnie myślę. Szukając materiałów natknąłem się na dziesiątki rankingów, ale zawsze się różniły. Dlatego nie ma sensu się nimi kierować jeśli sami potrafimy wyciągnąć wnioski, a najlepiej je wyciągać na podstawie oficjalnych danych.

  OdpowiedzUsuń