niedziela, 24 maja 2015

Zarządzanie domowym budżetemZarządzanie domowym budżetem - krok po kroku

Wpis gościnny

Ja już praktycznie nic nie piszę - nie mam czasu. Ostatnio nawet mi go brakuje na czytanie. Powodem wcale nie jest praca - raczej lenistwo(spędzanie wolnego czasu na przyjemnościach). Temat wpisu gościnnego jest zatem idealny również dla mnie :)

Słowem wstępu

To nie jest tekst o oszczędzaniu. To jest tekst o świadomym zarządzaniu domowymi finansami, a to jest różnica. Jeżeli uda nam się, nauczyć jak prawidłowo, zarządzać finansami, nie będziemy musieli oszczędzać.

Od czego zacząć ? A może raczej, o co wogóle chodzi z tym zarządzaniem ? Świadome zarządzanie domowym budżetem, to dokładna wiedza na temat przychodów i wydatków, znajomość dokładnej sumy wydatków tzw. stałych oraz umiejętność przewidywania tzw wydatków ruchomych. Umiejętność planowania, oraz trzymania się planu. Nie koniecznie umiejętność oszczędzania, bardziej racjonalnego myślenia i racjonalnego podejścia do pieniędzy.

Od czego zacząć ?

Podstawą w prawidłowym zarządzaniu domowym budżetem jest organizacja i skrupulatność. Zarządzanie, to w dużej mierze planowanie, jeżeli chcemy świadomie i prawidłowo zarządzać domowymi finansami, będzie się to wiązało, ze znalezieniem czasu, na rozpisywanie planu, jak też z zapisywaniem wszystkich zakupów itp.

Plan

Przede wszystkim, potrzebny będzie plan. Należy usiąść z kartką papieru, bądź otworzyć arkusz kalkulacyjny i spisać najpierw wszystkie wpływy na domowe konto a następnie wydatki.
Wydatki, nalezy podzielić na stałe, takie jak: czynsz, rachunki, transport, jedzenie itp. oraz ruchome, czyli wszelkiego rodzaju inne wydatki, jak wyjście do kina, do restauracji, czy nowa sukienka :) .
Jeżeli, dokonaliście juz tych obliczeń i jesteście w gronie szczęściarzy, ktoży w budżecie mają nadwyżkę finansową, to wspaniale. Teraz, należy trzymać, się tego planu, radziłabym kontrolować, czy aby na pewno nie przekraczacie kwot, zawartych w planie, jeżeli nie, to świetnie, nadwyżkę można odłożyć, na tzw. “czarną godzinę” , bądź na jakieś fajne wakacje :)

Co zrobić jeśli bilans jest ujemny ? A co, kiedy nasz domowe finanse są zdezorganizowane do tego stopnia, że nie możemy sporządzić planu, bo nie wiemy ile i na co wydajemy ? Na to też są sposoby :)

Jak “ogarnąć” domowy budżet?

Każdy z nas wie ile płaci za czynsz , niestety dalej nie jest już tak kolorowo. O ile, możemy sprawdzić ile średnio płacimy za wode czy prąd, ponieważ te kwoty mamy na rachunkach, o tyle wydatki na jedzenie, środki czystości czy wydatki ruchome to często jedna wielka niewiadoma. Jak temu zaradzić ? Należy zacząć spisywać wydatki. Wiem, że na początku może to być nieco uciążliwe, ale jest to najlepszy sposób, na sprawdzenie ile dokładnie wydajemy.
Moim zdaniem, zarówno tutaj jak i w sporządzaniu planu, najlepszy jest system miesięczny. Większość z nas dostaje miesięczne pensje, więc idealnie możemy rozplanować, co na co i kiedy wydamy. W przypadku planu, jeśli szykują się jakieś większe wydatki typu wakacje,ślub itp, można obok miesięcznych sporządzić plan roczny.

Wróćmy jednak do notowania, moim zdaniem, najlepiej jest ściągnąć odpowiednią aplikacje na telefon, która w prosty sposób pozwoli nam zapisywać i kategoryzować wydatki, np My money tracker. Po pierwszym miesiącu kożystania z takiej aplikacji, należy usiąść i przeanalizować ile wydaliśmy i na co, a nastepnie można przejść do sporządzania planu na kolejny miesiąc.

Pomocy, wydaje więcej niż zarabiam !

Niestety, tak zdarza się bardzo często, ze nasze wydatki wychodzą poza domowy budżet. Są na to dwa sposoby, zacząć oszczędzać, bądź zacząć zarabiać więcej. Osobiście, preferuje ten drugi, aczkolwiek, zdaję sobie sprawę, że nie zawsze jest to możliwe.
Przede wszystkim, należy myśleć racjonalnie. Jeśli wydajemy większośc pieniędzy np na zakup nowych ubrań co miesiąc, nic dziwnego że ciężko jest nam “związać koniec z końcem”. Należy się zastanowić czy jest nam to potrzebne ? Można przecież ograniczyć sie do jednej nowej rzeczy zamiast dziesięciu.
Czasem można też bardzo prosto i bezboleśnie zaoszczędzić pieniądze i wspomóc środowisko,np. wyłączając wszystkie sprzęty w domu, kiedy są nie używane, czy biorąc 15 minutowy prysznic zamiast godzinnego :).

Ale tak jak wspomniałam na początku, to nie jest post o oszczędzaniu, to o czym napisałam w poprzednim paragrafie, to tak naprawdę rozsądne podejście do życia, o którym często w biegu się zapomina. Zastanówmy się teraz jak zacząć zarabiać więcej ?

Nie oszczędzaj. Zarabiaj więcej.

Wiem, że nie zawsze jest to możliwe, ale wiem też, że w większości przypadków, naprawdę można. Dam przykład. Samotna matka z dwójką dzieci, na dwóch etatach, nie da rady zarabiać więcej. Ona musiałaby postarać się o zapomogę.

Jeżeli pracujesz w zawodzie, w którym np możesz wziąc wiecej zleceń, sprawa jest bardzo prosta, zrób to. Możesz też , zacząc uczęszczać na różnego rodzaju kursy i szkolenia, jeżeli będziesz posiadać większe kwalifikacje, możesz pobierać wyższe opłaty za swoje usługi. Jesteś nauczycielem, pracującym na pełen etat ? Pomyśl o udzielaniu korepetycji. Jest to równierz świetne rozwiązanie dla studentów.

Jestem pewna, że teraz myślicie sobie tak: No dobrze, a co w sytuacji, jeśli mój zawód nie pozwala zarabiać więcej? Cóż, w takim wypadku, należy pomyśleć o dodatkowym zajęciu. Nie musi to być mordercza praca, dodatkowa praca może być całkiem przyjemna. Lubisz dzieci ? Rozejżyj się dookoła, jest wielu rodziców szukającyhc opiekunek, zacznij od swojego najbliższego otoczenia, ludzi którzy Cie znają, będzie duzo łatwiej.

Może lubisz zwierzęta? Jest wielu zapracowanych ludzi, którzy nie mają czasu wyprowadzać swoich pupili na spacery, zaproponuj pomoc.

Wielu ludzi teraz myśli tak: “ Wszystko pieknie, ale ja nie chcę spedzać całego życia w pracy”. W takim wypadku, patrz pkt a :) pójdź na kurs który pozwoli Ci znaleźć lepiej płatna pracę, albo zastanów się czy musisz, aż tyle wydawać. Przemyśl, co jest dla Ciebie ważniejsze, czy np. możliwość wyjazdu na wakacje, czy wolny weekend :).

Nie wiem jak wam, ale mi się strasznie podoba ostatni akapit! Szczególnie w kontekście wypowiedzi naszej byłej minister jakoby za 6 tys pracowali tylko głupcy :)

270 komentarzy:

 1. Fajny tekst, faktycznie plan jest najważniejszy, a później systematyczne działania.

  OdpowiedzUsuń
 2. Też uważam, że nie ma co narzekać. Każdy wybrał sobie zawód czy wykształcenie i wiedział mniej więcej z jakimi zarobkami się to wiąże. Zawsze można poszukać innej pracy lub zwiększyć swoje kwalifikacje.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokladnie. Zwlaszcza w dzisiejszych czasach, kiedy dosc latwo jest zmienic zawod.. w sumie pewnie wiele osob sie ze mna nie zgodzi, moze troszke inaczej na to patrze bo mieszkam obecnie za granica, ale w jednak w dobie internetu, kursow online itp, dla chcacego nic trudnego ;)

   Usuń
 3. Odkąd prowadzimy budżet domowy wszystko stało się dużo prostsze :)

  OdpowiedzUsuń
 4. fajny post - dobry plan to podstawa

  OdpowiedzUsuń
 5. Bez dobrego planu szybko się zniechęcimy. Bardzo dobry wpis, pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Plan, w porządku, jednak trzeba go przestrzegać konsekwentnie bo bez tego nie osiągniemy żadnego celu! Ja staram się przestrzegać plan, który zrobiłem na podstawie tego wpisu!

   Usuń
 6. Ważna jest choćby podstawowa wiedza o finansach. Dobrze poczytać trochę w tym kierunku a następnie warto stworzyć dobry plan to podstawa. Zarządzanie domowym budżetem to nie takie łatwe zadanie. Bardzo ciekawy blog.

  OdpowiedzUsuń
 7. Jest wiele sposobów oszczędzania. Ważna jest chęć podejmowania jakichkolwiek działań mających na celu ograniczenie zbędnych wydatków.

  OdpowiedzUsuń
 8. Jeżeli decydujemy się na oszczędzanie to musi być to ściśle zaplanowane działanie. Przydatnym narzędziem jest excel- pozwala w fajny sposób zgromadzić wszystkie dane, czyli nasze wydatki, pod koniec miesiąca mamy wszystko jak na tacy.

  OdpowiedzUsuń
 9. Dobry wpis, świetna robota :)

  OdpowiedzUsuń
 10. My z mężem zawsze na początku miesiąca rozpisujemy wydatki, sprawdzamy, na czym możemy więcej zarobić i analizujemy sytuację. To na prawdę pomaga

  OdpowiedzUsuń
 11. Bardzo fajny wpis, cenne porady, aczkolwiek obawiam się, że wprowadzenie ich w życie nie jest łatwe;) Niemniej jednak skorzystam ze zdobytej wiedzy i postaram się ogarnąć swój domowy budżet.

  OdpowiedzUsuń
 12. Fajny, pożyteczny wpis. Ja jestem strasznie roztrzepana i czasem ciężko mi to wszystko ogarnąć. Może gdy już zrobię taki plan to będzie mi łatwiej zarządzać swoim budżetem. Bardzo, bardzo mi się to przyda, bo czasem chyba kupuję coś trochę bezsensownie i bez potrzeby. Czas to w końcu zmienić.

  OdpowiedzUsuń
 13. Ja zdecydowanie stawiam na rozwój. I koniecznie trzeba zachować równowagę pomiędzy pracą a wypoczynkiem, to przemięczneie i stres prowadzi do chorób, a tego nikt sobie nie życzy

  OdpowiedzUsuń
 14. Planowanie wydatków jest bardzo ważne, podświadomie wstrzymuje nas od podejmowania pochopnych decyzji i spontanicznych wydatków. Bardzo dobry, przydatny wpis. Niby wszystko oczywiste, ale bardzo dużo ludzi wydaje pieniądze w niezorganizowany sposób.

  OdpowiedzUsuń
 15. Polecam http://wszystko-o-bankach.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 16. Polecam wszystko-o-bankach.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 17. To tak niedoprecyzowane szukam pożyczki gotówki zdanie. Nie znalazłem informacji aby www.szukamgotowki.pl mogli skorzystać ci z ofertą na kartę. Tylko i wyłącznie abonament.

  OdpowiedzUsuń
 18. Bardzo przydatny wpis :) Dawno nie było to nic nowego, szkoda.

  OdpowiedzUsuń
 19. Taki budżet to dobra sprawa :)

  OdpowiedzUsuń
 20. Najważniejszy jest dobry plan

  OdpowiedzUsuń
 21. Pilnowanie wydatków znacznie ułatwia życie codzienne

  OdpowiedzUsuń
 22. Czasem kilka drobnych zmian nawyków może powodować duże oszczędności. Na pewno warto bliżej przyjrzeć się miejscom gdzie nasze pieniądze uciekają.

  OdpowiedzUsuń
 23. dobrze opisane...w teorii :)

  OdpowiedzUsuń
 24. Najlepiej to zacząć od zrobienia sobie pliku w Excelu

  OdpowiedzUsuń
 25. Dobra organizacja to podstawa oraz przeliczenie wszystkich kosztów. No i zaangażowanie domowników w cały plan budżetu. A i dobrze jest zrobić miejsce w portfelu na nieprzewidziane wydatki, które zdarzają się zawsze.

  OdpowiedzUsuń
 26. sobie można układać, planowac i nagle buum franek kilkadziesiąt % do góry :(

  OdpowiedzUsuń
 27. Zarabiaj więcej - to chyba najlepsza rada. Najlepiej na zachodzie :(

  OdpowiedzUsuń
 28. Tak. zarabiać trzeba więcej, wtedy mamy większe możliwości. Musimy szukać sposobów, bo inaczej całe życie będziemy w tym samym miejscu. i ciągle niezadowoleni.

  OdpowiedzUsuń
 29. Aby zawsze mieć pieniądze należy dobrze rozplanowywać swoje wydatki tak by wystarczyło na wszystko i wiedzieć kiedy można sobie pozwolić na większy wydatek.
  Ewentualnie zawsze pozostają kredyty, ale z tymi różnie bywa, jedynie platforma finansowa mnie nie zawiodła przy kredycie. Swoją drogą to również zaczęli prowadzić bloga w tematyce finansowania http://www.platformafinansowa.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 30. dla zainteresowanych http://www.bankina6.oferty-kredytowe.pl/

  OdpowiedzUsuń
 31. Rewelacyjny pomysł na domowy budżet, ja zawsze sobie robię rozpiskę wydatki i wolna kwota, którą mogę wydać na jakieś potrzeby osobiste dla mnie ;)

  OdpowiedzUsuń
 32. Znakomity poradnik :) Oby więcej takich ;)

  OdpowiedzUsuń
 33. Dla wielu osób może się wydawać łatwym zadaniem zrobienie takiego planu. Jednak jak przychodzi co do czego to naprawdę ciężko wszystko rozplanować, a przede wszystkim przewidzieć...

  OdpowiedzUsuń
 34. Bardzo dobrze wypowiedziane, świetny poradnik gwarantujący sukces w każdej rodzinie, która nie potrafi zarządzać domowymi finansami, a zwłaszcza wydatkami nie porównując przychodów.

  OdpowiedzUsuń
 35. Oj moim odwiecznym problemem jest wydawanie więcej niż mój budżet. Staram się z tym walczyć, ale to jest bardzo ciężkie... ;(

  OdpowiedzUsuń
 36. Plan szczególnie spisany na kartce to więcej niż połowa sukcesu ;)

  OdpowiedzUsuń
 37. Spisanie planu na kartkę to połowa sukcesu, bo druga połowa to dotrzymanie wszystkich planów z kartki

  OdpowiedzUsuń
 38. Ciekawe propozycje jednak jezeli osoba z natury lubi wydawac wiecej niz zarabia to problem chyba niestety lezy juz w osobowosci. Najlepszym sposobem jest zapisywanie swoich wsszystkich wydatkow. wtedy przynajmniej bedziemy mieli rozeznanie gdzie nasze pieniądze uciekają w zbyt duzym nadmiarze;)

  OdpowiedzUsuń
 39. Więcej takich wpisów, bardzo mi się podoba :)

  OdpowiedzUsuń
 40. Super wpis, fajne komentarze, pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 41. Ja planuje swoje wydatki a i tak zawsze coś mi wypadnie i nic z tego nie wychodzi

  OdpowiedzUsuń
 42. Ja zarządzania budżetem nauczyłem się w pracy. Jako, że zajmuje się organizacją różnego typu konferencji o określonym budżecie muszę się w nim mieścić. Tak jak w internecie można znaleźć dużo stron, które pomogą zaoszczędzić np. https://www.salebiznesowe.pl dzięki temu, że można wybierać i decydować co lepsze. To w domowym budżecie nie zawsze mamy taką możliwość. Z jednej strony jest to niby proste, ale nie do końca. Tak na prawdę nie jesteśmy w stanie wszystkiego przewidzieć dlatego jest to bardzo ciekawe zajęcie ;) A ile radości przynosi gdy uda nam się jeszcze coś zaoszczędzić :)

  OdpowiedzUsuń
 43. Jak już ktoś wyżej napisał, uważam, że w planowaniu domowego budżetu najlepiej sprawdza się spisywanie wszystkiego w Excelu i wyciąganie z tego wniosków :)

  OdpowiedzUsuń
 44. Wspaniały post. Wszystkie rady dotyczące zarządzania domowym budżetem są dla mnie niezwykle pomocne :)

  OdpowiedzUsuń
 45. W budżecie domowym trzeba być skrupulatnym i bardzo dokładnym w planowaniu, należy pamiętać również aby zawsze zawsze posiadać rezerwę na niespodziewane konieczne wydatki (często o tym zapominamy i wszystko się wali). Mnie zajęło parę miesięcy ćwiczeń zanim sporządziłam budżet doskonały i zaczęłam na prawdę oszczędzać :) Wytrwałość i konsekwencja kluczem do sukcesu. Powodzenia

  OdpowiedzUsuń
 46. Jeśli chcemy zaoszczędzić to kluczowym jest tutaj stworzenie sobie planu budżetu domowego. Wiele nam to ułatwi i pokaże gdzie można zaoszczędzić. Super sprawa...

  OdpowiedzUsuń
 47. Dziękuję za ten wpis. Kilka uwag od razu do wprowadzenia w życie. Zawsze człowiek się zastanawia jak więcej zarobić, a może należy popatrzeć gdzie można oszczędzić?

  OdpowiedzUsuń
 48. Stworzenie planu budżetu domowego to połowa sukcesu w oszczędzaniu, wtedy widzimy czarno na białym gdzie nam pieniążki uciekają i gdzie możemy przyoszczędzić.

  OdpowiedzUsuń
 49. dzięki za fajny wpis, na pewno coś wykorzystam w zarządzaniu swoim małym budżetem :)

  OdpowiedzUsuń
 50. Świetny wpis :D Tego właśnie szukałam :D

  OdpowiedzUsuń
 51. Najlepiej przez kilka miesięcy spisywać sobie wydatki. W ten sposób najłatwiej szukać oszczędności.

  OdpowiedzUsuń
 52. Przejrzenie swoich wydatków na koniec miesiąca może być przyczyną niezłego bólu głowy. Ostrzegam.

  OdpowiedzUsuń
 53. nie da się ukryć ale to bardzo pomaga prowadzić budżet i oszczędzać parę groszy :)

  OdpowiedzUsuń
 54. Spisywanie wydatków weszło mi w krew i robię to regularnie. Co więcej wyciągam z tego wnioski i próbuję zmienić moje złe nawyki finansowe ;)

  OdpowiedzUsuń
 55. Wiedzę już mam, teraz wystarczy wdrożyć ją w życie :)

  OdpowiedzUsuń
 56. Cenne rady. Dzięki nim, w ciągu pół roku udało mi się zmienić moje nawyki finansowe... oczywiście na lepsze :)

  OdpowiedzUsuń
 57. bardzo ciekawy wpis, szkoda że tak dawno nie bylo nic nowego..

  OdpowiedzUsuń
 58. Super wpis i z pewnością dla każdego z nas. Podstawa jest własna organizacja - dla jednego będzie to zapisywanie wszystkich wydatków, a dla innego inny sposób - liczy się efekt.

  OdpowiedzUsuń
 59. Szkoda, ze juz nic nie dodajesz tak czesto jak dawniej.
  Zajrzyj na kantor alior, jezeli czesto rozmieniasz pieniadze :)

  OdpowiedzUsuń
 60. wpis już starszy ale nadal tak aktualny :) suuper

  OdpowiedzUsuń
 61. w 100% sie zgadzam z artykulem :)

  OdpowiedzUsuń
 62. Genialnie, w końcu wiem jak sie za to zabierać :)

  OdpowiedzUsuń
 63. O oszczędzaniu w teorii wiem wszystko, gorzej z praktyką ;p

  OdpowiedzUsuń
 64. Najlepsza aplikacja do budżetu to Mint, PocketGuard też polecam, łatwo można zarządzać dziennymi wydatkami.

  OdpowiedzUsuń
 65. Na pewno mi się przyda, dzięki wielkie :)

  OdpowiedzUsuń
 66. Z wydatkami zawsze jest urwanie głowy, niestety :( Ps. świetny wpis

  OdpowiedzUsuń
 67. Dosyć przejrzyście i konkretnie. Dbałość o szczegóły czyni ten blog wartościowym i godnym polecenia. Miło się tu było :)

  OdpowiedzUsuń
 68. Bardzo jasno napisałeś, a porady są cenne :) Czekam na kolejne takie wpisy! :)

  OdpowiedzUsuń
 69. Bardzo wartościowy artykuł, takie warto czytać ;)

  OdpowiedzUsuń
 70. Muszę się w końcu zastosować do tych rad.

  OdpowiedzUsuń
 71. Otóż to :) Właśnie to było mi potrzebne :D

  OdpowiedzUsuń
 72. bardzo fajny wpis - szkoda tylko, że seria nie jest kontynuowana bo dobrze się zapowiadała

  OdpowiedzUsuń
 73. Dzięki za przydatne wskazówki, człowiek zaczął zarabiać to się teraz musi zacząć troszczyć o pieniążki :)

  OdpowiedzUsuń
 74. Świetny wpis. Mi dużo pomogły zakupy przez internet bo jakoś tak racjonalniej podchodzę wtedy do zakupów i niczego nie potrzebnego tam nie wciskam :)

  OdpowiedzUsuń
 75. Świetne wskazówki! Na pewno wykorzystam :D

  OdpowiedzUsuń
 76. Wartościowy blog, wpis bardzo przydatny i tak życiowo napisany. Dobre rady, z których na pewno skorzystam. :)

  OdpowiedzUsuń
 77. Rany nam się te porady bardzo przydały, musieliśmy ogarnąć nasze finanse :]


  Opinie o hotelach

  OdpowiedzUsuń
 78. My z miesiąca na miesiąc staramy się oszczędzać na czym innym, Pozdrawiam :]

  OdpowiedzUsuń
 79. Bardzo inspirujący artykuł. Ja również muszę zacząć lepiej zarządzać swoim budżetem domowy, ciągle narzekam, że nie mam pieniędzy, a jak sprawdzam wyciąg swojego konta to widzę, że wydaje masę pieniędzy na jakieś drobne głupoty. Te "tanie drobnostki" są najniebezpieczniejsze. :)

  OdpowiedzUsuń
 80. Z chęcią skorzystam ze wskazówek zamieszczonych w tym artykule. :) Szkoda tylko, że tak późno dotarłem do tych materiałów

  OdpowiedzUsuń
 81. Musze wziąć sobie te uwagi do serca. :)

  OdpowiedzUsuń
 82. Domowy budżet to trudny temat :) Ale twój post trochę go uprościł.

  OdpowiedzUsuń
 83. Zarządzanie domowym budżetem to powinien być przedmiot w szkole. Zamiast podstaw przedsiębiorczości czy podobnych niewiele wnoszących przedmiotów realna nauka zarządzania.

  OdpowiedzUsuń
 84. Jestem ciekawa jak będzie wyglądała motoryzacja za 30-40 lat. Już przed 2000 rokiem zapowiadało się teorie na temat bezobsługowych pojazdów, poruszających się z punktu A do punktu B bez pomocy kierowcy :-) Miało się to nijak do rzeczywistosci. Dzisiaj oprócz designu producenty prześcigają się w coraz mniejszym "teoretycznym" spalaniu auta, oraz w maksymalizacji różnych niepotrzebnych systemów przez które często trzeba odwiedzać autoryzowane serwisy. Wydaje mi się że motoryzacja podąża trochę nie tą ściążką którą naprawdę powinna... Wyniki spalania często fałszowane itp. :-(

  OdpowiedzUsuń
 85. Ogarnięcie domowego budżetu to często nie lada wyzwanie. Odpowiednie jego zaplanowanie to tak naprawdę klucz do sukcesu.

  OdpowiedzUsuń
 86. Plan to podstawa we wszystkich działaniach jeśli chcemy osiągnąć sukces. Dużo również zależy od człowieka. Jedni są bardziej oszczędni a inni nie szanują wartości pieniądza. Każdy ma wolną rękę i robi co uważa.

  OdpowiedzUsuń
 87. W rzeczywistości zarządzanie domowym budżetem nie jest takie proste. Moim zdaniem powyższe porady są bardzo pomocne.

  OdpowiedzUsuń
 88. Poruszyliście ważny temat, i dobrze, bo wiele osób ma z nim problem.

  OdpowiedzUsuń
 89. Rzeczywiście. Tak naprawdę niewiele osób dobrze sobie radzi z zarządzaniem domowego budżetu.

  OdpowiedzUsuń
 90. A w Internecie jest wiele poradników, pomocy aby zarządzać tym budżetem naprawdę dobrze.

  OdpowiedzUsuń
 91. Zarządzanie jest bardzo ważne. Na pewne rzeczy można sobie pozwolić a na niektóre nie

  OdpowiedzUsuń
 92. Bez notowania nie ma dobrego zarządzania, tak uważam i się tego trzymam :) Bo zdarza mi się dużo spraw zapomnieć.

  OdpowiedzUsuń
 93. Zarządzanie domowymi finansami to nie taka prosta sprawa. Warto się tego nauczyć bo jest to duża nauka odpowiedzialności i dobrego planowania.

  OdpowiedzUsuń
 94. Zarządzanie to podstawa. Dzięki temu będziemy mieć wszystko uporządkowane i będzie się lepiej żyło.

  OdpowiedzUsuń
 95. Dobra organizacja i świadomość swoich potrzeb to podstawa dobrego budżetu domowego

  OdpowiedzUsuń
 96. Artykuł wiele mi rozjaśnił. Teraz juz wiem jak polepszyć zarządzanie domowym budżetem.

  OdpowiedzUsuń
 97. Bardzo dobry artykuł. Dla mnie zarządzanie domowym budżetem to codzienność. Przyzwyczaiłam się wszystko planować i dzięki temu można sporo zaoszczędzić.

  OdpowiedzUsuń
 98. Dobra strategia to podstawa. Dzięki odpowiedniej motywacji i wiedzy można dużo osiągnąć jeśli chodzi o domowy budżet.

  OdpowiedzUsuń
 99. Bardzo praktyczne porady, oszczędzać trzeba się nauczyć tak samo jak czytać czy liczyć. Oszczędzanie to nieunikniona czynność.

  OdpowiedzUsuń
 100. Bardzo istotne rady... Czasem życie zmusza do tego, że trzeba wziąć kredyt na dowód bez zaświadczeń o zarobkach. Ale kiedy już stajemy finansowo na nogi, powinniśmy mocno zatroszczyć się o zbudowanie funduszu awaryjnego. Dzięki temu unikniemy groźnych sytuacji w przyszłości.

  OdpowiedzUsuń
 101. Dobre rady, na pewno się przydadzą w przyszłości

  OdpowiedzUsuń
 102. U nas staramy się na bierząco panować nad domowym budżetem. Dzięki takim działaniom można naprawdę sporo zaoszczędzić i wydać np. na wymarzone wakacje.

  OdpowiedzUsuń
 103. Świetny blog. Bardzo przydatne rady które postaram się wykorzystac w przyszłości. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 104. Umiejętność dysponowania budżetem domowym jest w dzisiejszych czasach bardzo ważna. Post daje wiele do myślenia.

  OdpowiedzUsuń
 105. Piękna grafika tego bloga. Wpisy ciekawe i szybko się je czyta. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 106. Świetne wskazówki jak w prawidłowy sposób zarządzać swoim budżetem. Na pewno z nich skorzystam i postaram się wcielić w życie. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 107. Piękna szata graficzna. Super się ogląda tego bloga. Na prawdę jest to bardzo ważne.

  OdpowiedzUsuń
 108. Domowy budżet nie zależenie od wielkości jest tak samo ważny jak konto w banku czy tez lokata. Wszystkie oszczędności zaczynają się właśnie od budżetu domowego.

  OdpowiedzUsuń
 109. Staramy się na bieżąco panować nad budżetem w domu. Dzięki takim działaniom można zaoszczędzić np. na wyprawkę dla dziecka.

  OdpowiedzUsuń
 110. Dobre zarządzanie to klucz do nauki oszczędzania. Na pewno odpowiednie działania pozytywnie nas zaskoczą.

  OdpowiedzUsuń
 111. Bardzo zainspirował mnie ten wpis. Lubię blogi tego typu.

  OdpowiedzUsuń
 112. Dobry plan i samozaparcie to podstawa!

  OdpowiedzUsuń
 113. Dobry artykuł! Zarządzanie swoim budżetem ma zdecydowanie same plusy.

  OdpowiedzUsuń
 114. Rozwój jest bardzo ważny. Nie trzeba ograniczać się do jednej dziedziny i tylko w niej pracować :)

  OdpowiedzUsuń
 115. Odpowiednie zarządzanie domowym budżetem nie jest łatwą czynnością. Ale dobrze ogarnięty budżet ma same plusy :)

  OdpowiedzUsuń
 116. Świetny blog. Jestem pod wrażeniem. Bardzo mnie zainpsirował muszę przyznać. Super

  OdpowiedzUsuń
 117. Bardzo podoba mi sie ten blog. Lubię blogi o tej tematyce. Pozdrowienia.

  OdpowiedzUsuń
 118. Zdecydowanie należę do tych, którzy nie radzą sobie z oszczędzaniem. Wpis daje do myślenia, może to idealny czas by spróbować od nowa i zacząć traktować pieniądze na poważnie.

  OdpowiedzUsuń
 119. Świetny blog. Fajny i potrzebny temat został tutaj poruszony. Super.

  OdpowiedzUsuń
 120. Zarządzanie domowym budżetem nie jest prostym zadaniem, trzeba posiadać na ten temat podstawą wiedzę.

  OdpowiedzUsuń
 121. Super wskazówki, które z pewnością okażą się pomocne przy zarządzniu domowym budżetem.

  OdpowiedzUsuń
 122. Każdy zarządza domowym budżetem trochę inaczej. Tego nie da się nauczyć :)

  OdpowiedzUsuń
 123. Świetne wskazówki. Z pewnością ich wykorzystanie okaże się pomocne w zarządzaniu domowym budżetem.

  OdpowiedzUsuń
 124. Domowy budżet jest bardzo ważną rzeczą w dzisiejszych czasach, prawidłowe zarządzanie uchroni nas od zbędnego wydawania pieniędzy.

  OdpowiedzUsuń
 125. Super blog. Bardzo lubię przeglądać blogi tego typu w wolnej chwili. Jestem pod wrażeniem. Pozdrowienia

  OdpowiedzUsuń
 126. Bardzo inspirujący wpis. Na pewno będę częsciej tutaj zaglądać w poszukiwaniu inpsiracji. Uwielbiam takie stronki.

  OdpowiedzUsuń
 127. Bardzo mądry i przemyślany wpis. Jestem pod wrażeniem. Pozdrowienia

  OdpowiedzUsuń
 128. Zgadzam się z tym co jest tutaj zamieszczone. Na pewno będę częściej tutaj zaglądać w wolnych chwilach.

  OdpowiedzUsuń
 129. Ciekawe rady. Mi się jeszcze nie udało względnie ograniczać wydatki tym samym zaoszczędzić, ale mam zamiar znowu się za to zabrać :)

  OdpowiedzUsuń
 130. Wszystkie wydatki trzeba systematycznie zapisywać i je klasyfikować, tutaj nie ma jakiejś większej filozofii.

  OdpowiedzUsuń
 131. Zgadam się z przedmówcą, większej filozofii w tym nie ma ;)

  OdpowiedzUsuń
 132. Świetny blog. Tego typu stronki są dla mnie ogromną inspiracją. Uwielbiam takie wpisy.

  OdpowiedzUsuń
 133. Wystarczy odpowiednia organizacja i wszystko będzie ok.

  OdpowiedzUsuń
 134. Bardzo podobają mi sie blogi o takiej tematyce. Na pewno będę częściej tutaj zaglądać.

  OdpowiedzUsuń
 135. Bardzo interesująca tematyka na tym blogu. Na pewno będę częściej tutaj zaglądać.

  OdpowiedzUsuń
 136. Świetny blog. Interesują mnie blogi o takiej tematyce. Na pewno będę częściej tutaj zaglądać.

  OdpowiedzUsuń
 137. Świetny wpis. Warto przemyśleć sobie Twoje rady...

  OdpowiedzUsuń
 138. Dzięki tym wskazówkom zarządzanie domowymi finansami na pewno będzie łatwiejsze.

  OdpowiedzUsuń
 139. Mam nadzieję, że mi się uda.

  OdpowiedzUsuń
 140. Interesujący blog. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 141. Wiele jest takich blogów, ale ten jest wyjątkowy i jak widać przyciąga czytelników. Pozdrowienia

  OdpowiedzUsuń
 142. Bardzo interesująca tematyka. Na pewno będę częściej tutaj zaglądać.

  OdpowiedzUsuń
 143. Zarządzanie domowym budżetem to przede wszystkim nauka i odpowiedni plan.

  OdpowiedzUsuń
 144. Kredyty czy pożyczki to najczęstsze skutki złym zarządzaniem domowym budżetem. Temat warty uwagi.

  OdpowiedzUsuń
 145. Jeśli odpowiednio będziemy zarządzać swoimi finansami zawsze będziemy wychodzić na plus.

  OdpowiedzUsuń
 146. Super porady. Wykorzystam je przy zarządzaniu domowym budżetem u siebie. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 147. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy jak ważne jest oszczędzanie dlatego później w kryzysowej sytuacji są zmuszeni do wzięcia pożyczek. Nauka oszczędzania z pewnością się opłaca.

  OdpowiedzUsuń
 148. Osobiście jestem w trakcie szukania pracy a oszczędności, które kiedyś odkładałam obecnie bardzo mi się przydają. Wiosek - jak najbardziej warto oszczędzać.

  OdpowiedzUsuń
 149. Podoba mi się ten blog. Jestem pod wrażeniem. Interesuję się taką tematyką.

  OdpowiedzUsuń
 150. Dla mnie takie posty jak ten są świetną inspiracją do większego skupienia się na domowym budżecie.

  OdpowiedzUsuń
 151. Ciekawy blog. Jestem pod wrażeniem. Będę częściej tutaj wpadać. Podoba mi się tematyka bardzo.

  OdpowiedzUsuń
 152. Informacje i porady bardzo przydatne.

  OdpowiedzUsuń
 153. Świetny blog. Lubię taką tematykę, interesuję się tym. Będę częściej tutaj zaglądać.

  OdpowiedzUsuń
 154. Świetny blog. Bardzo ciekawa tematyka się tutaj znajduje. Pozdrowienia

  OdpowiedzUsuń
 155. Świetny blog. Bardzo lubię blogi tego typu. Jestem pod wrażeniem.

  OdpowiedzUsuń
 156. Bardzo podoba mi się ten artykuł. Będę tutaj częściej zaglądać.

  OdpowiedzUsuń
 157. Świetna stronka. Bardzo lubię stronki tego typu. Pozdrowienia

  OdpowiedzUsuń
 158. Na pierwszy rzut oka widać, że blog prowadzony z pasją, a po wczytaniu się w posty mamy tylko potwierdzenie tego :) Pozdrowienia

  OdpowiedzUsuń
 159. Bardzo lubię tematykę, która znajduje się na tym blogu. Jestem pod wrażeniem. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 160. Świetny blog. Bardzo ciekawa tematyka. Będę częściej tutaj zaglądać.

  OdpowiedzUsuń
 161. Można śmiało powiedzieć, że blog ten jest bardzo oryginalny, posty napisane w fajny, przystępny sposób dla czytelnika. Pozdrowienia

  OdpowiedzUsuń
 162. Fajne podejście to tego typu tematu :) Taka ilość czytelników tylko to potwierdza. Pozdrowienia :)

  OdpowiedzUsuń
 163. Super wpis. Bardzo istotne informacje.

  OdpowiedzUsuń
 164. Przydatne porady. Będę zaglądać na bloga :)

  OdpowiedzUsuń
 165. Cenna wiedza. Na pewno warto nauczyć się odpowiednio zarządzać budżetem.

  OdpowiedzUsuń
 166. Zdecydowanie poradnik warty przeczytania. Sporo ciekawych informacji. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 167. Jeden z lepszych poradników na temat zarządzanie domowym budżetem jaki czytałem.

  OdpowiedzUsuń
 168. Muszę przyznać, że blog jest naprawdę interesujący.

  OdpowiedzUsuń
 169. Cenna i przydatna wiedza została tutaj ukazana. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 170. Bardzo ważne informacje. Z pewnością są pomocne w zarządzaniu domowym budżetem.

  OdpowiedzUsuń
 171. Pilnowanie domowych wydatków to naprawdę ważna sprawa.

  OdpowiedzUsuń
 172. Zdecydowanie warto zastanowić się nad codziennymi wydatkami i zacząć oszczędzać.

  OdpowiedzUsuń
 173. Bardzo często kupuję wszystko co się da na wyprzedażach. W supermarketach też można skorzystać z ofert z produktami na terminie. To bardzo duża oszczędność.

  OdpowiedzUsuń
 174. Zarządzanie domowym budżetem wymaga dużej dyscypliny, ale z pewnością warto mieć wszystko pod kontrolą.

  OdpowiedzUsuń